… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Před volbami – Bude Avraham Burg členem strany Chadaš – חד“ש ? 4.71/5 (94.29%) 7 ohodnocení

Jak známo proběhnou 17. března v Izraeli volby. Situace dva měsíce před nimi je poměrně nepřehledná, jediné co je , zdá se, jasné jsou primárky ve straně Likud, které zachovaly středopravý profil a upevnily pozici stávajícího předsedy vlády Netanjahua. Ostatní strany dosud nabízejí mnoho otazníků, jsme svědky rozkolu v  sefardské ortodoxní straně ŠAS, sjednocení kandidátky strany Avoda pod vedením Jitzhaka Herzoga se stranou Kadima Tzipi Livni, poněkud přehnané kritiky současného ministra financí  Lapida  vlády jejímž je členem. V tomto předvolebním reji dochází i k zajímavým kuriozitám, které chceme čtenářům eretz.cz pro poučení přiblížit. Jednou z nich je právě nová politická orientace Avrahama Burga.

BurgŽe by se u syna známého izraelského politika Národní náboženské strany (Mafdal) Josefa Burga (1909-1999) Avrahama Burga (nar. 1955) stal 180 stupňový ideologický převrat? Bývalý šéf Židovské agentury (Jewish Agency) v letech 1995-99 a poslanec za Stranu práce a předseda Knesetu v letech 1999-2003 Avraham Burg překvapuje izraelskou veřejnost. Včera se měl Burg zúčastnit v Nazaretu politického sjezdu strany Chadaš (Chazit demokratit l’šalom u-l’šivjon – Demokratická fronta pro mír a rovnoprávnost). Burgovi přátelé a významní činitelé strany Chadaš dementovali, že by Burgovo jméno figurovalo na seznamu kandidátů strany Chadaš do předčasných parlamentních voleb, které mají proběhnout v březnu t.r. Jiný významný činitel strany však uvedl, že tu je možnost, že Avraham Burg se stane členem strany, ale zatím není jisté, zda strana bude v předčasných volbách kandidovat do Knesetu samostatně nebo jako součást jednotné kandidátky arabských stran. Burg, který nosí kipu dorazil na sjezd Chadaše o šabatu a řekl, že přinesení (odtud) nového poselství pro izraelskou společnost je rovnocenné záchraně lidského života (pikuach nefeš). Oznámil, že v příštích volbách bude podporovat Chadaš. Burg na sjezdu prohlásil: „Nadešel čas druhé izraelské revoluce. Tentokrát to nebude skvělá židovská revoluce a na druhé staně hrozná palestinská tragedie. Nyní to ale bude revoluce opravdové solidarity.“ Burg za potlesku přítomných také řekl, že opustil řady národně-náboženského hnutí, protože se stalo nacionalistickým a nevážil jsem tak dlouhou cestu až sem pouze proto, abych se připojil k jinému nacionalistickému hnutí.“ Jinak se mezi arabskými politickými stranami živě jedná o možnosti navrhnout společnou kandidátku všech arabských stran. Uveďme, že Ahmad Tibi, který je v současné době poslancem Knesetu za arabskou stranu Ta’al, jejímž je předsedou, má 80 procentní podporu stát se představitelem jednotné kandidátky arabských stran, pokud taková vznikne.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Leden 2015
Po Út St Čt So Ne
« Pro   Úno »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv