… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Yoav Hattab – oběť teroristického útoku, tuniský žid + video 5.00/5 (100.00%) 12 ohodnocení

Tunisian-newspaper_resizedDnes se v Jeruzalémě konaly pohřby čtyř obětí teroristického útoku z pařížského košer obchodu Hyper Cacher. Otec mladíka který byl v Paříži zavražděn je vrchní rabín Tuniska. Mnozí z čtenářů patrně netuší, že v Tunisku žijí Židé, mají svého rabína, svůj náboženský  a společenský život. O Tunisku se prostě moc nepíše, protože se tam neděje nic, co zavání senzací. Alespoň nic podobného tomu, co se děje například v Libyi. Také další dva zavraždění jsou občané Tuniska. Na společenských sítích v Tunisku se objevil rozhovor s rabínem Hattabem, který srovnává tolerantní atmosféru v Tunisku s nenávistnou konfrontační atmosférou mezi Židy a muslimy ve Francii. Tunisko truchlí, je hlavní titulek nedělního vydání novin Le Temps, vycházejícího v Tunisku. Syn rabína Hattaba studoval v Paříži, byl podle novin patriotem na fotografii s širokým úsměvem ukazuje prst namočený v modré barvě, znamení, že se zúčastnil prvních svobodných voleb v Tunisku, které následovaly po revoluci v roce 2011.  V reportáži označuje Le Temps Hattaba jako hrdinu, který pomohl rukojmím se schovat v chladící místnosti, kde je muslimský zaměstnanec z Mali ukryl. Zmocnil se také jedné ze zbraní které měl terorista sebou, ale nestihl odjistit a terorista Coulibaly ho zastřelil. Pro mladé Tunisany na sociálních sítích se Hattab stal reprezentantem ideálů jejich země. Předávají si interview, které poskytl rabín Benjamin Hattab francouzskému kanálu France 2. V rozhovoru se rabín klidně a s respektem vyjadřuje k vztahům mezi Židy a muslimy v Tunisku, postaveným na vzájemném respektu a úctě. S žalem srovnává situaci ve Francii, která je k židům nepřátelská. Jeho syn se mu omlouval, že v Paříži na ulici nenosí kipu, protože nechce riskovat život.  Rabín Hattab opakoval vyčerpaným unaveným hlasem, že židé v Tunisku neměli problémy před revolucí a ani po ní.  Tradičně oblečený rabín seděl ve studiu spolu s Arabkou narozenou v Maroku a popisoval hlasem plným zoufalství, že jeho syn byl veselý mladý muž, který žil podle židovské tradice. Stalo se, že byl v obchodě, protože byl pozván v pátek na večeři a jeho otec ho vždy učil, že je slušné přinést láhev vína hostitelům.

Paní Ibn Ziaten soucitně naslouchala rabínovi. Její syn, tehdy třicetiletý Imad voják francouzské armády, byl v roce 2012 zavražděn francouzským občanem, který se stal radikálním islamistou. Stalo se to v Toulouse a následoval atentát na další francouzské vojáky a židovskou školu, kde padly za oběť tři děti a rabín. Matka, jejíž syn se stal obětí fanatického islamisty se snaží bojovat proti extrémismu ve Francií, vyjadřuje rabínovi soustrast. Říká, že již 38 let žije ve Francií, získala zde vzdělání, cítí se hrdou Francouzskou a přesto pociťuje předsudky kvůli svému muslimskému šátku. Mluví o tom, že třeba změnit Francii v lepší místo, mluví o tom, že je třeba chránit Francií před extrémizmem. Uzavírá své vystoupení s tím, že musíme udělat vše proto, abychom chránili svobodu, kterou nám Francie poskytuje, protože nic není tak dobré, jako svoboda kterou máme ve Francií. Rabín vyjadřuje souhlas s názory paní Ibn Ziaten.

Je to velmi neobvyklý obraz, kdy dva velmi důstojní severoafričané, Žid a muslimka, oba rodiče jejichž děti zahynuly rukou islámských teroristů, jeden protože byl Žid a druhý, protože sloužil ve Francouzské armádě. Oba hovoří o respektu a lásce, kterou chovají k Francii a jejich hodnotám.

Pro francouzskou televizi bylo poselství o soužiti, empatií a solidaritě, které sdílel rabín a muslimka jako nejdůležitější sdělení pro veřejnost. Pro mladé Tunisany je nejdůležitější poselství které sdělil rabín Hattab o toleranci mezi Židy a muslimy v Tunisku a nepřátelství ve Francii.  Joav Hattab byl jejich Žid a jeho otec, rabín, je prorok, protože nehledě na to, že je zhroucený ze smrti svého syna, je schopen dojemně hovořit o své lásce k Tunisku a o dobrých vztazích mezi židovskými a muslimskými občany.

Mnoho mladých Arabů, kteří podporují tuniské a egyptské revoluce „Arabské jaro“ v roce 2011-2012 vidí vztahy mezi Židy a muslimy jako symbol pro otevřenou kosmopolitní společnost nespoutanou fanatismem a diktaturou. I proto naplňují slova rabína romantizující touhy o společnosti jakou by si mladí Arabové přáli.  Do  starého arabského světa soužití obou komunit patřilo. Také proto mladí Tunisané vyjadřují nespokojenost s tím, že vláda se k atentátu nevyjádřila. Yoav Hattab neměl francouzské občanství, jediné občanství jehož byl držitelem bylo občanství tuniské.  Na sociálních sítích se již přihlásilo 3600 mladých Tunisanů na smuteční shromáždění, které se má uskutečnit v sobotu večer, po skončení šabatu před hlavní synagogou v  Tunisu na  Avenue de la Liberte, pod mottem   “Je Suis Yoav Hattab” .

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Leden 2015
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv