… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Obama o obětech z pařížského košer lahůdkářství: „Náhodné oběti“ 4.77/5 (95.38%) 13 ohodnocení

140909-obama_isis_speech-1428_6cbfb736850a6e8b8b8e63ed780813bcJak je známo, izraelský premiér B. Natanijáhu a prezident USA Barack Obama mají rozdílné názory na americko-íránskou dohodu o omezení íránského jaderného programu. Podobné rozdíly jsou i v mínění části americké židovské komunity a administrativy USA na chystaný projev izraelského premiéra B. Netanijáhúa v Kongersu ohledně íránského nebezpečí. Nehledě na strategické spojenectví Spojených států a Izraele, nelze opomenout, že existují také názorové rozdíly mezi oběma představiteli na řešení některých problémů blízkovýchodního konfliktu. Postoje a názory obou politiků, které se v některých otázkách liší, jou legitimní a v konečném důsledku neovlivní tradiční izraelsko-americké přátelství a strategickou spolupráci. Bohužel, začátkem týdne prezident Obama v rozhovoru s redaktorem Matthewem Yglesiasem vysílaném americkou stanicí VOX řekl, že teroristický útok na košer lahůdkářství v Paříži byl náhodný.

Look, the point is this: my first job is to protect the American people. It is entirely legitimate for the American people to be deeply concerned when you’ve got a bunch of violent, vicious zealots who behead people or randomly shoot a bunch of folks in a deli in Paris. We devote enormous resources to that, and it is right and appropriate for us to be vigilant and aggressive in trying to deal with that.

Obamův lapsus linguae neunikl americkým sdělovacím prostředkům. Tato jeho slova byla tématem na každodenním novinářském brífingu pořádaném tiskovým mluvčím Bílého domu Joshem Earnestem. Například dopisovatelka ABC Johanna Carl během brífingu řekl Earnestovi, že „to nebyla náhodná střelba několika lidí“ a pokračoval otázkou, zda má prezident Obama nějaké pochybnosti o tom, že si teroristé vybrali za cíl ono lahůdkářství proto, že tam byli Židé? Místo, aby Josh Earnest uvedl prezidentova slova na pravou míru tím, že to bylo přeřeknutí a nebylo to míněno, jak to bylo vysloveno, začal se s dopisovatelem ABC přít a problém ještě zamotávat. Řekl, že prezident volil taková slova, aby poukázal na skutečnost, že lidé, kteří při tomto hrozném a tragickém útoku byli zavražděni, nebyli zavražděni proto ne kým byli, ale protože se náhodou nalézali na tomto místě. Carl však mluvčího slova neuspokojila a ihned mu oponovala slovy: „Nebyli zavražděni proto, že byli v židovském lahůdkářství?“ Earnest odpověděl: „Tito lidé nebyli terčem podle svých jmen. V lahůdkářství byli též lidé, kteří nebyli Židy.“ Johanna Carl se však nedala odradit a na tiskového mluvčího opět zaútočila dálší otázkou: „Má prezident sebemenší pochybnost o tom, že na lahůdkářství byl spáchán útok protože to je kóšer lahůdkářství?“ Mluvčí ztratil nervy a prohlásil: „Ne, Johanno, ne. Na tuto otázku jsem již odpověděl.“ Poté se vysvětlování s podobnou filozofií ujala též mluvčí State Departmnentu Joan Saci. Když jí novináři položili otázku na toto téma, odpověděla v podobném duchu jako tiskový mluvčí Bílého domu: „Mám dojem, že si specificky pamatuji oběti, ale ne všechny byly ze stejného prostředí nebo národnosti, a to si myslím, že jsme měli na mysli (při použití termínu ‚náhodně‘).“

Jedna reakce na Obama o obětech z pařížského košer lahůdkářství: „Náhodné oběti“

  • Tomáš Kolský napsal:

    Je to prostě smutné. Tenhle člověk se nikdy neměl stát prezidentem, škodí to jemu a škodí to všem kolem něj. Jako senátor nebyl špatnej, ale jako prezident dělá jednu blbost za druhou a absolutně postrádá sebemenší sebereflexi.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2015
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728  
Archiv