… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Izrael a Jordánsko podepsaly historickou dohodu o vodě a záchraně Mrtvého moře 5.00/5 (100.00%) 14 ohodnocení

Silvan Šalom a Házim el-Nasír

Silvan Šalom a Házim el-Nasír

Izrael a Jordánsko včera uzavřely zásadní dohodu o vodohospodářské spolupráci, v jejímž rámci bude vybudováno spojení mezi Rudým a Mrtvým mořem, které zajistí vodu oběma zemím a záchranu vysychajícímu Mrtvému moři. Dohodu v Ammánu podepsal izraelský ministr energetiky a vodních zdrojů Silvan Šalom (Silvan Shalom) a jeho jordánský protějšek ministr vody a zavlažování Házim el-Nasír (Hazim el-Naser) za přítomnosti zástupců ministerstva zahraničí USA a Světové banky.

Šalom prohlásil, že se jedná o nejvýznamnější smlouvu obou zemí od mírové dohody z roku 1995. „Je vyvrcholení plodné spolupráce mezi Izraelem a Jordánskem, která pomůže obnově Mrtvého moře a vyřeší problémy s vodou v Jordánsku a Aravě,“ sdělil Šalom.

spojení Rudé moře - Mrtvé moře

spojení Rudého moře a Mrtvého moře

Projekt „Rudé-Mrtvé“ byl poprvé odsouhlasen memorandem, podepsaným 9. prosince 2013 ve Washingtonu delegacemi Izraele, Jordánska a autonomní arabské Palestinské správy.

Cílem je spojit Rudé moře s Mrtvým mořem pomocí 200 kilometrů dlouhého potrubí, které bude položeno na území Jordánska podél společné hranice a každoročně severním směrem přivede 100 milionů metrů krychlových vody.

Severně od jordánského turistického letoviska Akaba bude vybudováno desalinační (odsolovací) zařízení, které bude mořskou vodu upravovat na vodu sladkou a poskytovat ji oběma zemím. Zbytková silně slaná voda bude čerpána do Mrtvého moře, které je známo vysokou slaností své vody a které je významným turistickým i průmyslovým zdrojem Izraele i Jordánska. Kapacita zařízení má být 65 až 80 milionů metrů krychlových vody, z nichž Izrael ročně koupí pro svůj jih okolo 35 milionů a Jordánsko zbytek.

Kvůli čerpání vody z řeky Jordánu, hladina Mrtvého moře v posledních desetiletích rychle klesá. Od uvádí se, že od roku 1970 až o 22 metrů.

V rámci smlouvy bylo dohodnuto i zdvojnásobení dodávky vody ze severního Izraele do jordánského hlavního města Ammán, a to za stejnou cenu navázanou na cenu, za jako bude Izrael na jihu nakupovat vodu z odsolovacího zařízení. Cena odsolené vody bude nicméně vyšší s ohledem na náklady desalinace.

Na projekt bude dohlížet společný jordánsko-izraelský orgán s paritním zastoupením.

Náklady na položení potrubí, k němuž má dojít během následujících tří let, se odhadují na nejméně 250 milionů dolarů (přibližně 6,25 miliardy českých korun), hovoří se však také až o 400 milionech dolarů (10 miliardách korun), a mohly by být částečně hrazeny Evropskou unií a Světovou bankou. Desalinační zařízení se má začít budovat během 18 měsíců a má státu dalších 300 až 400 milionů dolarů. Celkové náklady projektu by tak měly dosáhnout až 800 milionů dolarů (přibližně 20 miliard korun).

Do budoucna se počítá s rozšířením projektu, nicméně nejprve je nutné prakticky ověřit, zda už prvotní rozsah nebude mít neblahý vliv na ekosystém Mrtvého moře.

V rámci memoranda z prosince 2013 se počítá i s tím, že Izrael umožní Palestinské správě nákup dalších 20 milionů metrů krychlových vody. Tato záležitost teprve bude předmětem samostatných jednání.

Jedna reakce na Izrael a Jordánsko podepsaly historickou dohodu o vodě a záchraně Mrtvého moře

  • pepacz napsal:

    Mrtvému moři se ročně snižuje hladina o cca 70 cm to představuje úbytek 700 milionů krychlových metrů. Přítok 100 milionů kubíků ročně moc nepomůže – to představuje na rozloze moře 10 cm. Přesto fandím jakémukoliv pokusu o záchranu této unikátní lokality a oceňuji společný projekt.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2015
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728  
Archiv