… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Izrael vytváří úřad pro kybernetickou obranu 5.00/5 (100.00%) 12 ohodnocení

Eviatar Matania

Eviatar Matania

Izrael zakládá Národní kybernetický úřad (National Cyber Authority, NCA, רשות סייבר לאומית), který bude komplexně koordinovat a řídit různé útvary kybernetické bezpečnosti, které již nyní pracují v rámci různých státních institucí, včetně armády a zpravodajských služeb, ale i soukromém sektoru. Vznik úřadu schválila izraelská vláda na svém pravidelném nedělním zasedání 15. února 2015.

O vzniku úřadu se hovoří už delší dobu, nicméně myšlenka nebyla všemi přijímána s nadšením, což vedlo k odkladům konečného rozhodnutí.

Proti se stavěla zejména Služba veřejné bezpečnosti (Šin Bet, Šabak), která jako vnitřní zpravodajská služba dosud měl komplexní odpovědnost za vnitřní bezpečnost, včetně bezpečnosti kybernetické, a chtěla si monopol uchovat. Premiér Netanjahu a Národní bezpečnostní rada nicméně dospěli k závěru, že je vhodnější, aby za celkovou kybernetickou bezpečnost Izraele odpovídal nový úřad, nezávislý na Šin Bet.

Proti vzniku Národního kybernetického úřadu se stavějí také ochránci lidských práv, kteří se obávají přílišných pravomocí nové agentury ve vztahu k soukromí občanů.

Nový úřad bude pravomoci a odpovědnost přebírat postupně během následujících tří let. Bude také provozovat centrum pro řešení kybernetických hrozeb (CERT, Cyber ​​Event Readiness Team).

Dosavadní Národní kybernetický úřad (označovaný na rozdíl od nového NCA jako Israel National Cyber Bureau, INCB) vznikl před třemi roky, má však jiné a výrazně menší pravomoci, než nová instituce. INCB zůstane zachován a bude nadále určovat národní politiku na poli kybernetické bezpečnosti. NCA a INCB vytvoří jednotné národní kybernetické ředitelství, které bude zahrnuto do Úřadu předsedy vlády a v jeho čele bude dosavadní ředitel INCB Dr. Eviatar Matania (אביתר מתניה).

projev Dr. Matanii na výroční konferenci o kybernetické bezpečnosti v Tel Avivu 8. – 9. 4. 2014

Izrael je znám špičkovou kvalitou svých zpravodajských služeb, mezi nimi i tzv. Jednotkou 8200, odpovídající za elektronickou zpravodajskou činnost (signal intelligence, SIGINT). Tato jednotka bývá také společně s americkou NSA označována za autora počítačového viru Stuxnet, který v roce 2007 napadl íránské počítače a vedl k poškození přibližně třetiny centrifug, sloužících k obohacování uranu v zařízení v Natanzu, což vedlo ke zpomalení jaderného programu Islámské republiky.

Kybernetickou špionáž či dokonce útoky využívají dnes zejména USA, Čína, Rusko a Izrael. Občas je slyšet i o komunistické Korejské lidově demokratické republice, Íránu či Turecku. Vzhledem k síťové provázanosti ekonomiky a prakticky veškeré infrastruktury moderních států se kybernetická bezpečnost stává klíčovou oblastí národní bezpečnosti.

Podle odhadu bývalého ředitele Národní bezpečnostní agentury (NSA) USA a ředitele amerického Kybernetické velitelství generála (v záloze) Keitha B. Alexandera přicházejí USA ročně kvůli krádežím o duševní vlastnictví v hodnotě 250 miliard dolarů. Podle odhadu Centra pro strategická a mezinárodní studia (Center for Strategic and International Studies) a kybernetické bezpečností firmy McAfee z června 2014 kybernetický zločin ročně způsobí škody za 400 miliard dolarů.

הממשלה אישרה הקמת רשות סייבר לאומית – tisková zpráva na webu Úřadu předsedy vlády Izraele (hebrejsky)

Cabinet approves establishment of National Cyber Authority – tisková zpráva na webu Úřadu předsedy vlády Izraele (anglicky)

ČR a Izrael podepsaly prohlášení o spolupráci v oblasti kybernetické bezpečnosti – zpráva GovCERT.cz

Vláda České republiky schválila Národní strategii kybernetické bezpečnosti pro příštích pět let – zpráva GovCERT.cz o obranné kybernetické strategii České republiky

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2015
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728  
Archiv