… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Jordánsko-česká obchodní a energetická jednání v Ammánu 5.00/5 (100.00%) 10 ohodnocení

slavnostní uvítání prezidenta Zemana na letišti v Ammánu

slavnostní uvítání prezidenta Zemana na letišti v Ammánu

Prezident České republiky Miloš Zeman s manželkou Ivanou a obchodní delegací přicestoval v pondělí 9. února 2015 večer do hlavnímu města Jordánska na několikadenní oficiální návštěvu země. Na letiští v Ammánu je uvítal ministr práce a ministr turismu a památek, náměstek primátora Ammánu a další představitelé.

Miloš Zeman včera pronesl projev na uzavřeném jednání Jordánsko-českého obchodního fóra, v němž království nabídl pomoc a spolupráci v oblastech obrany, energetiky, obnovitelných zdrojů a turismu. Hovořil také o možnostech spolupráce při výstavbě jaderného reaktoru v Jordánsku, při rozšíření sektoru zdravotnictví, stejně jako při zahájení přímých letů mezi Ammánem a Prahou.

Český prezident také Jordánsku vyjádřil solidaritu naší země v souvislosti s bestiální vraždou jordánského vojenského pilota teroristy Islámského státu.

Miloš Zeman v Ammánu

Jordánský ministr energetiky Mohamad Hamíd (Mohammad Hamed) uvítal Zemanovu návštěvu a vyjádřil naději, že vydláždí cestu v rozvoji hospodářských vztahů obou zemí. Ministr také zmínil značnou závislost Jordánska na dovozu ropy a zemního plynu, která brzdí ekonomický a sociální rozvoj, přičemž vláda se snaží o změnu využitím ropy z břidlic a obnovitelných zdrojů energie.

Ministr dodal, že jordánská energetická strategie pro roky 2007-2020 je v souladu se záměrem posílit podíl místních zdrojů v celkovém energetickém mixu země.

Upozornil, že Jordánsko je první zemí regionu, která má zákon o obnovitelné energii, který umožňuje investorům vyrábět elektřinu a prodávat její přebytky do národní energetické sítě. Vládní politika podpory investic do obnovitelných zdrojů energie vedla k podepsání řady memorand o spolupráci, která se týkají například 117 MW větrné elektrárny v Tafiled a dalších 200 MW projektů, převážně v Maan.

Ministr také neopomněl zmínit řadu dohod, které království podepsalo o využití ropných břidlic, přičemž zmínil výslovně smlouvu s estonskou společností o výrobě 470 MW elektřiny, kdy projekt by měl být dokončen v roce 2018, stejně jako další projekt se saúdskoarabskou společností.

Za českou stranu přednesl projev náměstek ministra průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl, který zdůraznil zájem o rozšíření hospodářské a obchodní spolupráce s Jordánskem a hledání nových obchodních příležitostí, které by zvýšily obchodní výměnu a vedly ke společným investičním projektům.

První náměstek prezidenta Jordánské obchodní komory Ghasan Chirfán (Ghassan Khirfan) uvedl, že jordánský dovoz z České republiky dosáhl v roce 2013 objemu 25 milionů jordánských dinárů, zatímco export jen 67 tisíc dolarů, když se jednalo převážně o fosfáty, hnojiva, potaš a léčiva.

Memoranda o energetické, jaderné a průmyslové spolupráci

V rámci fóra bylo podepsáno memorandum mezi jordánským ministerstvem energetiky a nerostných zdrojů a českým ministerstvem průmyslu a obchodu o zvýšení bilaterální spolupráce v oblastech elektřiny, obnovitelných zdrojů, racionalizace energií, jaderné energetiky a zemního plynu.

Mohammad Hamed a Vladimír Bärtl podepisují memorandum o spolupráci

Mohammad Hamed a Vladimír Bärtl podepisují memorandum o spolupráci

Dohodu o spolupráci v oblastech výzkumu a jaderné bezpečnosti podepsaly Jordánská komise pro jadernou energii a české Centrum jaderného výzkumu.

Memorandum o posílení vzájemné spolupráce podepsaly také Jordánská obchodní komora a český Svaz průmyslu a dopravy.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2015
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728  
Archiv