… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Miloš Zeman a Abdalláh II. jednali o spolupráci a udělili si nejvyšší státní vyznamenání (+ foto) 4.89/5 (97.78%) 9 ohodnocení

Ivana Zemanová, Miloš Zeman, Abdalláh II., Ranja al-Abdalláh

Ivana Zemanová, Miloš Zeman, Abdalláh II., Ranja al-Abdalláh

Jordánský král Abdalláh II. a český prezident Miloš Zeman včera v Ammánu jednali o rozvoji vzájemných vztahů a způsobech podpory spolupráce v oblasti politické a ekonomické, jakož i o posledním vývoji v regionu. Obě hlavy státu si navzájem udělily nejvyšší státní vyznamenání.

Jednání začalo v poledne za účasti obou manželek, královny Ranji al-Abdalláh a paní Ivany Zemanové. Po soukromém jednání následoval oběd, jehož se účastnily i delegace obou stran.


oběd při příležitosti návštěvy Miloše Zemana v Ammánu

Jordánský vladař při jednání mimo jiné řekl: „Naše země spojuje dlouhá historie a silné přátelství, zakotvené zesnulou jeho výsostí králem Husajnem, a já velmi oceňuji Vaše laskavé pozvání k opětovné návštěvě České republiky, kde jsem byl již před delší dobou.“

„Naše dnešní setkání a Jordánsko-české ekonomické obchodní fórum, které se konalo včera, memoranda, která byla podepsána, to vše je dokladem kroků, které sblíží naše země. Řada z nás vidí výzvy, který čelí Jordánsko a region, a to, že vztah s Vaší zemí a s Evropou nám umožní se těmto výzvám postavit a překonat je jednotně,“ dodal král s tím, že boj proti terorismu je mezinárodní výzvou, která „nás sjednocuje.“

Český prezident vyjádřil nejhlubší účast v souvislosti s mučednickou smrtí (jordánského vojenského) pilota Muáta Kasabeho a incident označil za důkaz brutality těch, kdo se nepravdivě označují jako Islámský stát.

Jordánský král vyjádřil naději, že jeho návštěva České republiky upevní přátelství a spolupráci mezi oběma zeměmi v hospodářství, zdravotnictví, turismu, energetice a obraně. Zdůraznil současně potřebu dalšího rozvoje spolupráce v různých oblastech a rozšíření strategického partnerství.

Král Abdalláh zdůraznil důležitost podpory regionálním a mezinárodním aktérům bojujícím proti terorismu a teroristickým skupinám, které usilují o podkopání bezpečnosti a stability Blízkého východu a světa. Zdůraznil roli Jordánska v boji v mezinárodní koalici bojující proti teroristickému gangu Daíš (Islámský stát), který se snaží pošpinit obraz islámu.

Král a prezident dále hovořili o mírových snahách na Blízkém východě.

Co se týče Sýrie, Abdalláh vyzval ke komplexnímu politickému řešení současné občanské války, tak aby bylo ukončeno utrpení syrského lidu a zachována územní celistvost Sýrie. Připomněl také břemeno, které Jordánsko nese tím, že hostí velké množství syrských uprchlíků, jimž poskytuje humanitární pomoc.

Miloš Zeman zdůraznil zájem své země o rozšíření investiční a ekonomické spolupráce s Jordánskem.

Český prezident králi Abdalláhu II. jako ocenění odvahy a moudrosti udělil nejvyšší české státní vyznamenání, Řád Bílého lva. Jordánský král ocenil Miloše Zemana za jeho podíl na rozvoji vztahů mezi oběma zeměmi nejvyšším jordánským státním vyznamenáním, Řádem al-Husajna bin Alího.

Král Abdalláh obdržel Řád Bílého lva

Král Abdalláh obdržel Řád Bílého lva

Odpoledne jednal prezident Zeman s jordánským premiérem a předsedy obou komor parlamentu. Na závěr návštěvy Jordánska položil věnec v mauzoleu s hroby jordánských králů.

věnec v mauzoleu s hroby jordánských králů

věnec v mauzoleu s hroby jordánských králů

Již včera Miloš Zeman navštívil nemocnici Al-Chalídí, kde český lékařský tým pomáhá syrským dětem v Jordánsku v rámci humanitárního programu MEDEVAC.

Miloš Zeman navštívil nemocnici Al-Chalídí

Miloš Zeman navštívil nemocnici Al-Chalídí

Prezident Zeman s manželkou a delegací zakončili oficiální státní návštěvu Jordánska a pozdě odpoledne odletěl z Mezinárodního letiště královny Alii do Spojených arabských emirátů.

odlet z Ammánu

odlet z Ammánu

الملك والرئيس التشيكي يجريان مباحثات في عمان – zpráva tiskové agentury Petra (arabsky)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2015
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728  
Archiv