… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Prezident Miloš Zeman jednal s jordánským premiérem a předsedy obou komor parlamentu 5.00/5 (100.00%) 2 ohodnocení

prezident Miloš Zeman a premiér Abdalláh Ensúr

prezident Miloš Zeman a premiér Abdalláh Ensúr

Jednání s předsedou jordánské vlády

Prezident Miloš Zeman s delegací se dnes sešel s předsedou jordánské vlády Abdalláhem Ensúrem (Abdullah Ensour). Jednání se zúčastnila také řada ministrů a dalších jordánských představitelů.

Jednalo se o rozvoji a posílení vztahů mezi oběma zeměmi ve všech oblastech a o posledním vývoji na Blízkém východě, zejména o boji proti terorismu a teroristickým organizacím.

Jordánský premiér dal najevo zájem o rozvoj vztahů s Českem, a to zvláště v oblasti hospodářské a obchodní, přičemž upozornil na možnost spolupráce v oblastech obnovitelných zdrojů, turismu a dopravy. Zdůraznil nutnost podpory snah o potlačování extrémismu a terorismu a zmínil českou účas v mezinárodní koalici proti Islámskému státu (Daíš).

Miloš Zeman hovořil o zájmu České republiky o rozšíření a posílení vztahů s Jordánskem, které ocenil jako „jednu z mála zemí Blízkého východu, která je bezpečná a stabilní.“ Jordánsko označil za možnou vstupní bránu České republiky do zemí a na trhy regionu.

Česká strana při jednání dala najevo zájem na povýšení diplomatického zastoupení, kdy by v Praze sídlil jordánský velvyslanec. Zatímco český velvyslanec sídlí v hlavním městě Jordánska, království je v Česku zastoupeno velvyslancem, který sídlí ve Vídni.

Při jednání se hovořilo také o rozšíření spolupráce v bezpečnostní oblasti prostřednictvím výcviku a výměny informací na poli boje proti terorismu a nelegální migraci.

Český prezident i při tomto jednání vyjádřil solidaritu České republiky s Jordánskem, které čelí hrozbě teroristického Islámského státu.

Rozhovorů se zúčastnili také ministr zahraničních věcí a záležitostí krajanů Nasser Judeh, ministr průmyslu a obchodu a zásobování Dr. Hatem Halawani, ministr práce a cestovního ruchu a památek Dr. Nidal Qatamin, státní ministr Dr. Mohammed Al-Momani, ředitel veřejné bezpečnosti generál Tawfiq Tawalbeh, jordánský velvyslanec v České republice Hosam al-Husseini a další.

Jednání s předsedy obou komor jordánského parlamentu

Prezident Zeman s doprovodem se v Ammánu sešel také s předsedy obou komor jordánského parlamentu.

Předseda senátu Abdel Raúf Ravabde (Abdel Raou’f Rawabdeh) s prezidentem jednal za přítomnosti řady dalších senátorů o vzájemných vztazích obou zemí a možnostech jejich posílení v řadě oblastí, zejména v parlamentní sféře. Předseda senátu ocenil roli České republiky v rámci Evropské unie při snaze přinést mír a stabilitu na Blízký východ. Zdůraznil, že Jordánsko se i nadále bude stavět proti terorismu, který podkopává islám, a bojovat proti teroristickému Islámskému státu (Daíš), ovšem království nepovede pozemní válku.

Miloš Zeman vyjádřil zájem České republiky o navazování a udržování spolupráce s Jordánskem tak, aby vzniklo skutečné partnerství mezi oběma zeměmi, a vyjádřil království solidaritu v jeho boji proti terorismu.

Při setkání českého prezidenta s představiteli jordánského Senátu se hovořilo také o palestinské otázce, přičemž dle oficiální jordánské tiskové agentury Petra „obě strany zdůraznili potřebu dosažení dvoustátního řešení (tj. vzniku arabského Palestinského státu vedle Izraele – pozn. překladatele) prostřednictvím jednání.“

Předseda Dolní komory jordánského parlamentu Atef Taravne (Atef Tarawneh) diskutoval s českým prezidentem o spolupráci obou zemí zejména v parlamentní oblasti.

Prezident Zeman zdůraznil důležitosti posilování dvoustranných vztahů a ocenil roli Jordánska pod vedením krále Abdalláha II. při řešení regionálnách a mezinárodních záležitostí.

Taravne hovořil o reformním procesu, jímž Jordánsko pod vedením svého panovníka prochází, stejně jako o přijímaných zákonech a jordánském parlamentním a politickém životě.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2015
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728  
Archiv