… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Saúdská Arábie ochotna povolit Izraeli přelet k úderu na íránská jaderná zařízení 5.00/5 (100.00%) 10 ohodnocení

Izraelské letectvo

Izraelské letectvo (ilustrační foto)

Saúdská Arábie je ochotna umožnit izraelským bojovým letounům průlet svým vzdušným prostorem k útoku na íránský jaderný program. Podmínkou je, že dojde k „určitému pokroku“ v jednáních mezi Izraelem a palestinskými Araby. Informaci přinesl předevčírem Kanál 2 izraelské televize s odvoláním na nejmenovaný vysoce postavený evropský zdroj.

Přelet přes saúdské území by Izraelcům zkrátil vzdálenost k cílům na jihu Íránu a umožnil vést úder nečekaněji a bez nutnosti tankování.

„Saúdští představitelé zcela koordinují s Izraelem všechny záležitosti týkající se Íránu,“ citovala televize evropského představitele v Bruselu.

Izrael a Saúdská Arábie nemají navázány diplomatické vztahy, ale již řadu let se objevují zprávy o intenzivní vzájemné bezpečnostní a zpravodajské spolupráci zaměřené na společného nepřítele – Islámskou republiku Írán.

Írán se netají nenávistí k Izraeli a jeho představitelé opakovaně „prorocky“ ohlašovali brzký zánik „sionistické entity“. Islámský režim přitom nezůstává jen u slov a řadu let intenzivně podporuje protiizraelské teroristické organizace Hizballáh v Libanonu a Hamas a Islámský džihád v Gaze, Judeji a Samaří.

Sunitská Saúdie a šíitský Írán jsou soupeři o dominanci nad Blízkým východem, kdy se střetávají ve „válkách v zastoupení“ na území Iráku a Sýrie a podporují vzájemně soupeřící skupiny v Libanonu, Egyptě, Jemenu či Bahrajnu.

Izrael a Saúdská Arábie sdílejí společnou obavu z možnosti, že se Íránu podaří vyrobit jaderné zbraně, což by zásadně změnilo rozložení sil na Blízkém východě a ohrozilo obě země. V současné době přitom probíhají prolongovaná jednání mezi světovými mocnostmi tzv. Skupiny 5+1 (Británie, Čína, Francie, Rusko, USA a Německo) a Íránem o jaderném programu Islámské republiky, který by mohl zůstat zachován, ale za podmínky jeho čistě mírového využití.

Izrael dává nahlas najevo svoji nelibost nad zněním dohody, k níž jednání údajně směřují s tím, že lepší je žádná dohoda, než dohoda špatná. Saúdové mají stejný názor, avšak tradičně vyjadřují nelibost neveřejně.

Nutno dodat, že nic není černobílé a všichni hrají oblíbenou blízkovýchodní hru „všichni jsme kamarádi se všemi a současně proti všem konspirujeme.“ Zatímco Saúdové spolupracují s Izraelci, vedou i jednání s Íránci o zlepšení vzájemných vztahů, o což Íránci velmi stojí, neboť jak prohlásil íránský velvyslanec v Libanonu Mohammad Fathali obě země mají „společné nepřátele jako jsou Islámský stát a Izrael.“

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2015
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728  
Archiv