… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Východní patriarchové: Zastavit terorismus a zvýšit pomoc uprchlíkům 4.00/5 (80.00%) 8 ohodnocení

setkání v Berké

setkání v Berké

Libanon. V sídle patriarchátu maronitské církve v Bkerké se v úterý (27. ledna 2015) konalo setkání patriarchů a dalších představitelů východních křesťanských církví, informuje agentura Asia News. Jeho účastníci se zabývali dvěma zásadními tématy: situací křesťanských uprchlíků a reakcí mezinárodního společenství. Na schůzce byl přítomný apoštolský nuncius v Libanonu, arcibiskup Gabriele Caccia, a zástupci katolických, pravoslavných i evangelických charitativních organizací. Podle maronitského patriarchy kard. Raie je naléhavé pomoci věřícím, kteří navzdory válce dosud neopustili svou vlast. Je nutné zajistit jim práci, školy a ubytování, aby mohli setrvat ve svých původních zemích a pokračovat ve svých tradicích i křesťanském poslání.

Libanonský kardinál proto vyzval jak arabské, tak mezinárodní společenství k pomoci těmto uprchlíkům, která by jim umožnila návrat do vlasti. Toho lze dosáhnout ukončením války v Iráku a Sýrii mírovými prostředky, politickým vyjednáváním, seriózním dialogem a zneškodněním teroristických organizací. Pokud toho chtějí arabské a mezinárodní společenství docílit, mají ukončit finanční a vojenskou podporu teroristů a tam, kde je to nezbytné, uzavřít hranice, aby zabránili pohybu žoldáků, vyzval maronitský patriarcha a dodal: Politické a ekonomické zájmy neospravedlňují probíhající strašlivou agresi vůči lidstvu.

نشاط البطريرك الراعي – بكركي، الثلاثاء 27 كانون الثاني 2015 – tisková zpráva na webu maronitského patriarchy (arabsky)

Podle východních křesťanských patriarchů je rovněž nutné pracovat na vyřešení arabsko-izraelské krize podle vzoru „dva národy – dva státy“, což by také umožnilo návrat palestinských uprchlíků do jejich domovů. Jak prohlásil patriarcha Rai, je zcela evidentní, že izraelsko-palestinský a izraelsko-arabský konflikt stojí u původu neštěstí, které dnes Blízký východ zažívá. Účastníci včerejší schůzky také apelovali na světové vlády i nevládní organizace, aby vyvíjely větší úsilí ve prospěch zajatců a unesených osob, ať již civilistů, vojáků, nebo církevních osobností. Biskupové řecko-pravoslavné a syrsko-pravoslavné církve z města Aleppa jsou v zajetí bezmála dva roky.

(jag)

Přetištěno s laskavým souhlasem české redakce Vatikánského rozhlasu.

Původně publikováno pod názvem Východní patriarchové: Zastavit terorismus a zvýšit pomoc uprchlíkům.

Jedna reakce na Východní patriarchové: Zastavit terorismus a zvýšit pomoc uprchlíkům

  • Scooolie napsal:

    Krásný apel, jen škoda, že v jeho závěru se objevuje nesmysl. Samozřejmě je mi jasné, že se jedná o povinnou úlitbu (asi jako když se kdysi v každé předmluvě knihy, ať byla o mezopotánské archeologii nebo chovu prasat děkovalo pokrokovému komunistickému zřízení), nicméně stejně tahá za uši a za zdravý rozum, pokud se tvrdí, že „izraelsko-palestinský a izraelsko-arabský konflikt stojí u původu neštěstí, které dnes Blízký východ zažívá“… Je to ve skutečnosti právě naopak – blízkovýchodní muslimové se dokáží sjednotit vždy a jen proti Izraeli a jinak se řežou jako diví.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2015
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728  
Archiv