… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Výjimečná návštěva prezidenta Izraele v Hebronu 5.00/5 (100.00%) 13 ohodnocení

Reuven Rivlin v muzeu v Hebronu

Reuven Rivlin navštívil předevčírem město Hebron (Chevron) v Judeji, kde se zúčastnil slavnostního otevření obnoveného Muzea hebronského židovského dědictví (Hebron Jewish Heritage Museum), věnovaného památce 67 židovských obětí masakru spáchaného místními Araby 24. dubna 1929.

Předchozí návštěva prezidenta Izraele v Hebronu proběhla před dlouhými 17 lety.

Židé žili v Hebronu od nepaměti až do masakru v roce 1929, kdy zbytek židovských obyvatel z obavy z opakování útoků musel město opustit. Židovská přítomnost ve starobylém městě, která byla obnovena po osvobození Judeje Izraele při Šestidenní válce v roce 1967, je trnem v oku izraelským levicovým extrémistům, kteří podporují arabský požadavek na vznik etnicky čistého arabského státu v Judeji, Samaří a Gaze.

Reuven Rivlin ještě před Hebronem navštívil sousedící židovskou obec Kirjat Arba (Kiryat Arba), kde jej uvítali místní školáci a učitelé a poté Jeskyni patriarchů v Hebronu.

Reuven Rivlin s obyvateli Kirjat Arba

Reuven Rivlin s obyvateli Kirjat Arba

Prezident zahájil svůj projev zdůrazněním toho, že nyní stojí na místě, kde vzniklo právo židovského národa na Zemi izraelskou.

„Neexistuje způsob, jak se vrátit zpět v historii do doby, kdy vznikalo vědomí našeho lidu, aniž by člověk došel do Hebronu. Příběh našich kořenů je pevně zasazen v hornatých základech hory Hebron. To, že židovská komunita v Hebronu vypráví příběh stvoření národa během jeho příjemných i těžkých časů, pro mě to není ani cynické ani politické prohlášení – je to prostá skutečnost, která je mi jasná a která je pravdivá také v širším národním a veřejném kontextu,“ řekl Rivlin.

Ohledně sporu o obnovenou židovskou přítomnost v Hebronu prezident řekl, že „i ti, kdo mají odlišný názor, nemohou a nesmějí popírat hluboké kulturní a historické spojení lidu Izraele s tímto městem.“

„Hebron, který jsem často navštěvoval ještě předtím, než jsem se stal prezidentem, je rozpolcené město, složité město, město rozdělené i spojené současně. Politická realita vytvořila v Hebronu složitou situaci, někdy až neskutečnou, ale zdá se, že život je silnější, než cokoliv jiného,“ poznamenal Reuven Rivlin na adresu města, jehož část obývá arabská většina a část židovská menšina, kterou před Araby musí chránit izraelská armáda.

Prezident vyzval k dialogu. „Je složité představit si možnost dialogu v Hebronu. Vzpomínka na masakr a krev, nářek raněných a sirotků, jsou součástí trvalé vzpomínky, která je v kolektivní paměti města. Nicméně můžeme a musíme se o dialog pokoušet. Taková jednání neublíží ani nezabrání našemu právu na Hebron (právo, které jsme zakoupili v době praotců a které je silně dodnes), ale naopak“ zdůraznil.

Reuven Rivlin v Hebronu

Reuven Rivlin v Hebronu

 נשיא המדינה ביקר בקרית ארבע וחברון לרגל חנוכת המוזיאון היהודי לזכר הרוגי תרפ״ט  – tisková zpráva na webu prezidenta Izraele (hebrejsky)

President Rivlin visits Kiryat Arba and Hebron, inaugurates newly refurbished Jewish heritage museum – tisková zpráva na webu prezidenta Izraele (anglicky)

„Máme právo nesouhlasit, ale nesmíme být neuctiví. Ani na pravici, ani na levici. Jak arabští, tak židovští občané Izraele zasluhují respekt,“ prohlásil Reuven Rivlin na téma bojkotu, k němuž jej vyzývali jak představitelé pravice, tak levice. „Levicové organizace mě žádaly, abych bojkotoval židovskou komunitu v Hebronu. A pravice mě zase žádala, abych bojkotoval konferenci o demokracii (levicového deníku) Haarec. Nezrušil jsem svoji návštěvu Hebronu a nikdy byl nezrušil svoji účast na konferenci o demokracii Haarecu,“ řekl.

Účast na konferenci levicových novin zrušili izraelské pravicové strany poté, co vyšlo najevo, že jedním ze sponzorů akce je i New Israel Fund (Fond Nového Izraele), který financuje řadu organizací bojujících proti židovské přítomnosti v srdci biblické Země Izrael, v Judeji a v Samaří.

Hebron naposledy navštívil v roce 1998 prezident Ezer Weizman, když kondoloval rodině rabiho Šloma Raanany (Shlomo Ra’anan) z nedaleké obce Tel Rumejda (Tel Rumeida), který byl zavražděn při teroristickém útoku.

Při návštěvě prezidenta Rivlina došlo k menším potyčkám mezi místními židovskými obyvateli a krajně levicovými demonstranty z politické strany Merec a aktivistické organizace Prolomení ticha (Breaking the Silence). Policie musela protestujícím levičákům zabránit v přístupu k budově, kde právě prezident hovořil k místním židovským obyvatelům o nutnosti jednoty, a to i v době probíhající kampaně před volbami do Knesetu.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2015
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728  
Archiv