… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Zemřel Uri Orbach (+ foto, video) 5.00/5 (100.00%) 10 ohodnocení

Uri OrbachUri Orbach (אורי אורבך), izraelský ministr pro záležitosti seniorů (שר לאזרחים ותיקים), zemřel dnes ve věku 54 let po těžké nemoci v nemocnici Šaare Cedek (Shaare Zedek) v Jeruzalémě. Ministr za stranu Bajit Jehudi (Židovský domov) byl hospitalizován koncem ledna kvůli léčbě ojedinělé chronické nemoci krve, jíž trpěl, a i přes veškeré úsilí lékařů se jeho stav zhoršoval.

Zdravotní stav Uriho Orbacha se kriticky zhoršil předevčírem večer a do nemocnice se s ním přišli rozloučit prezident Reuven Rivlin a předseda vlády Benjamin Netanjahu.

Uri Orbach zanechal manželku Michal a 4 děti.

Pohřeb se konal dnes od 16:30 hodin ve městě Modi’in, kde žil. Ještě předtím se konalo od 15 hodin zvláštní vzpomínkové zasedání izraelské vlády.

izraelská vláda uctila Uriho Orbacha

izraelská vláda uctila Uriho Orbacha

 

Zásadový muž se smyslem pro humor

Uri Orbach, štíhlý muž s knírkem a v háčkované kipě, do politiky vstoupil v roce 2009, kdy byl zvolen do 18. Knesetu na kandidátce Bajit Jehudi. V té době byl dobře znám jako humorista, rozhlasový moderátor, komentátor a autor knih pro děti i dospělé.

Současně byl znám jako zásadový obhájce židovského práva na Zemi Izrael, který mimo jiného nikdy nezměnil názor na zločinnou povahu Jásira Arafáta. V 90. letech byl autorem politických samolepek na auta s nápisy „Národ je s Golany“ a „Hebron od nepaměti“, jimž izraelská pravice protestovala proti možnému předání území arabskému nepříteli.

Po znovuzvolení poslancem se od roku 2013 jako ministr pro záležitost seniorů se zasazoval za zlepšení situace starých občanů Izraele.

Smutek nad úmrtím

Orbachově rodině kondolovali všichni přední izraelští polici, bez ohledu na zařazení na pravici, ve středu či na levici.

prezident Rivlin pronáší smuteční projev na pohřbu Uriho Orbacha

prezident Rivlin pronáší smuteční projev na pohřbu Uriho Orbacha

Prezident Reuven Rivlin, který byl Orbachovým blízkým přítelem a jehož zesnulý těsně před smrtí požádal o vzpomínkový projev, na pohřbu řekl, že Orbach „věděl jak mluvit k dospělým řečí dětí a k dětem řečí dospělých.“

Prezident citoval z jedné z Orbachových básní, věnované židovské jednotě: „Modlitby Sefardů, modlitby Aškenázů, modlitby všech Židů jdou vzhůru do nebe jako andělé a zůstávají tam společně se všemi druhy modliteb. A B-h přijímá každou modlitbu okamžitě a neptá se ‚kde se narodil Tvůj otec?’“

prezident Rivlin pronáší smuteční projev na pohřbu Uriho Orbacha

prezident Rivlin pronáší smuteční projev na pohřbu Uriho Orbacha

Premiér a předseda strany Likud Benjamin Netanjahu v kondolenci mimo jiné uvedl, že „nezná nikoho, kdo by se s ním setkal a neměl ho rád.“

premiér Netanjahu pronáší smuteční projev na pohřbu Uriho Orbacha

premiér Netanjahu pronáší smuteční projev na pohřbu Uriho Orbacha

Předseda Bajit Jehudi Naftali Benet uvedl, že jej „opustil jeho starší bratr, Uri, člověk smíchu a vážnosti, moudrosti a cti, síly a vize.“ „V cynickém a chladném světě politiky nebylo člověka, který by byl tak milovaný jako Uri,“ dodal Benet.

Také spolupředsedové Sionistické unie (předvolebního spojení Strany práce a Hnutí) Jicchak Hercog (Issac Herzog) a Cipi Livni (Tzipi Livni) dali najevo smutek a bolest nad Orbachovou smrtí. „Uri měl báječnou povahu, která sjednocovala všechny směry sionismu a všechny Izraelce. Byl veřejnou osobností v plném smyslu tohoto pojmu, měl rád každého.“

Předseda sefardské strany Šas Arje Deri (Aryeh Deri) v kondolenci Uriho Orbacha označil za vzorový příklad nekonečné lásky k životu.

Ministr zahraničí a předseda strany Jisrael Bejtejnu (Izrael náš domov) Avigdor Lieberman vzpomenul Orbachovu hlubokou lásku k zemi a obyvatelům Izraele.

Ministr obrany Moše Jaalon (Moshe Ya’alon) ocenil Orbachovu schopnost dávat dohromady lidi zbožné a sekulární, levicové a pravicové, Židy a Nežidy. „Nikdy nemluvil ostře a vždy respektoval jiné, i když s nimi nesouhlasil,“ uvedl a dodal, že Uri Orbach měl jasné názory, za nimiž si stál, ale současně byl tolerantní a trpělivě naslouchal názorům jiných.

Slovy chvály nešetřil ani předseda strany Ješ Atid (Budoucnost existuje) Jair Lapid (Yair Lapid), který ocenil Orbachovu práci pro staré lidi a důchodce. „Uri byl zásadovým rodinným mužem, který považoval všechny Izraelce za svoji širší rodinu. Navzdory neshodám mezi námi, jsme byli skuteční přátelé a bude mi moc chybět.“

Předsedkyně krajně levicové strany Merec Zehava Gal-On uvedla, že Orbach byl „čestný, příjemný a chytrý“ poslanec, který uměl stavět mosty mezi jednotlivými částmi izraelské společnosti.

Za Orbachovo uzdravení se dnes při mimořádném zasedání Knesetu společně modlili poslanci stran Šas, Sjednocený judaismus Tóry a Ješ Atid. Modlitba byla přerušena oznámením předsedy Knesetu Juliho Edelsteina (Yuli Edelstein), že Uri Orbach právě zemřel.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2015
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728  
Archiv