… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Izrael zbořit první budovu nelegálně postavenou Evropskou unií 4.84/5 (96.80%) 25 ohodnocení

zbořená černá stavba EU

zbořená černá stavba EU

Izrael v úterý zbořil první z pěti stovek budov, postavených nelegálně Evropskou unií. Zbořena byla budova nacházející se několik set metrů od komplexu Hebrejské univerzity na hoře Scopus v Jeruzalémě. Stavba postavená načerno a vyzdobená vlajkou EU vyrostla na pozemku určeném pro národní park, oznámil jeruzalémský magistrát.

Podle nevládní organizace Regavim, monitorující protiprávní využívání půdy v Izrael, byla zbořená budova jednou z pěti stovek staveb postavených za peníze Evropské unie bez stavebního povolení.

Organizace Regavim zjistila, že Evropská unie jednostranně financuje výstavbu palestinských Arabů v částech Jeruzaléma a v tzv. Oblasti C v Judeji a Samaří, kterou si nárokuje Palestinská správa, ale nachází se pod správou Izraele.

Regavim objevila stovky černých staveb zejména u Maale Adumim, v tzv. oblasti E1, rozkládající se mezi tímto městem a Jeruzalémem.

černé stavby EU v Jeruzalémě a okolí Maale Adumim (kliknutím se obrázek zvětší)

černé stavby EU v Jeruzalémě a okolí Maale Adumim (kliknutím se obrázek zvětší)

Podle smluv mezi Izraelem a Organizací pro osvobození Palestiny je oblast Judeje a Samaří, kterou Izrael spravuje od roku 1967, kdy odtud vyhnal Jordánce, rozdělena do tří zón, označovaných písmeny A, B a C. Zatímco v zóně A má palestinskoarabská autonomie jak civilní tak bezpečnostní svrchovanost, v zóně B je odpovědnost dělená – civilní správu vykonává Palestinská správa, bezpečnostní Izrael. Oblast C je pak pod plnou kontrolou Izraele a převedení jejích částí do režimu B či A má být vždy výsledkem dohody obou stran.

Evropská unie nicméně dohody mezi Izraelem a Palestinskou správou ignoruje, území Judeje a Samaří označuje jako „okupovaná“ a jednostranně podporuje arabské nároky.

Podle Regavim se podpora Evropské unie palestinským Arabům v posledních letech změnila „z pasivní diplomatické a finanční pomoci na aktivní spolupráci při ilegální výstavbě, kterou Palestinská správa jednostranně prosazuje od roku 2000 v rámci svého strategického plánu na faktické vytvoření Palestinského státu bez nutnosti jednání s Izraelem.“

EU involvement in Illegal Building in Area C – Position Paper – zpráva Regavim z listopadu 2014 (*.pdf, anglicky)

Report on the Illegal EU building the Adumim Region – zpráva Regavim z února 2015 (*.pdf, anglicky)

Meir Deutsch, odpovídající za politické a vládní vztahy Regavim, upozornil na to, že černé stavby EU se často nacházejí na státní půdě a v některých případech v přírodních rezervacích.

Podle spoluautora studie o nelegálních stavbách, mezinárodního ředitele Regavim Ariho Briggse, je problém nelegální výstavby Evropské unie závažný také v Jeruzalémě a pozornost mu věnuje jak magistrát hlavního města Izraele, tak Evropský parlament.

„Po letech zkoumání tohoto nového fenoménu nelegálního evropského osidlování v Jeruzalémě a kolem ně, chválíme jeruzalémský magistrát za to, že začal vynucovat vládu zákona. Považujeme tuto akci za přímý následek nedávného zjištění Regavim a vyzýváme vládu Izraele, aby neprodleně nalezla řešení ve vztahu k dalším 499 budovám, které jsme identifikovali jako nelegální osady Evropské unie,“ prohlásil Briggs s tím, že zpráva byla již předložena Evropskému parlamentu a nyní čeká na formální projednání ve výboru pro zahraniční politiku.

Počátkem února 2015 jednal v Evropě mimo jiného i o nelegálních evropských stavbách generálmajor Joav Mordechaj (Yoav Mordechai), koordinátor vládních aktivit na územích (COGAT).

Evropská unie v reakci na zboření černé stavby vydala prohlášení, v němž odsoudila „demolici dočasných přístřešků financovaných Evropskou unií… v reakci na potřeby dotčené komunity.“

3 reakce na Izrael zbořit první budovu nelegálně postavenou Evropskou unií

  • talarich napsal:

    Tak já to vidím dost jasně. Špatně čerpané dotace EU, protiprávní jednání, porušení ženevské konvence (podle EU se jedná o okupované místo válečného konfliktu). Nevidím jinou možnost než předvolat EU k ICC. Trestní sazba 3-5 let žaláře v Guantánámu.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2015
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv