… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Miloš Zeman na konferenci AIPAC sklidil ovace ve stoje (+ video) 4.93/5 (98.54%) 41 ohodnocení

Miloš Zeman na konferenci AIPAC 2015

Aktualizováno 3. 3. 2015 ve 21 hodin SEČ o oficiální překlad projevu prezidenta Miloše Zemana do češtiny.

Český prezident včera sklidil opakovaný potlesk, včetně opakovaného aplausu ve stoje, za svůj projev na výroční konferenci Americko-izraelském výboru pro veřejné záležitosti (AIPAC). Miloš Zeman hovořil o rostoucí hrozbě mezinárodního terorismu, boji proti němu a vyzval ke ztotožnění s židovským národem.

Na úvod svého projevu prezident připomněl výrok premiéra Netanjahua, že Česká republika je nejlepším přítelem Izraele v Evropě. Vzpomněl dodávky letadel a dalších zbraní z Československa Izraeli v roce 1948, výcvik izraelských pilotů v Československu a to, že jeden z pilotů – Ezer Weizmann – se stal prezidentem Izraele.

Poté se Miloš Zeman obrátil k budoucnosti a hovořil o rostoucí vlně mezinárodního, resp. islámského terorismu. Uvedl, že k boji proti němu jsou nutné dva kroky.

Prvním je projevování solidarity. Připomněl slavný výrok prezidenta USA Johna F. Kennedyho „Jsem Berlíňan“ (Ich bin ein Berliner), pronesený v roce 1963 v sovětskou blokádou sužovaném Západním Berlíně, a dodal, že nyní si musíme všichni říci: „Já jsem Žid“, což Miloš Zeman řekl nejprve anglicky a poté hebrejsky.

To však nestačí. „Vaše diskriminace je naší diskriminací, vaše oběti jsou našimi oběťmi,“ prohlásil prezident s tím, že však naše společnost je příliš hedonistická, příliš konzumní a existuje v ní zbabělost a usmiřování (v originále „appeasement“). Organizujeme demonstrace a manifestace, ale to nestačí.

Miloš Zeman navrhl systematický a organizovaný boj proti základně islámského terorismu. Uvedl, že byl informován, že zastřešující organizací je Muslimské bratrstvo. „Vůdce al-Kajdy je členem Muslimského bratrstva, vůdce Talibanu je členem Muslimského bratrstva a totéž platí pro Hamas, Hizballáh, al-Nusra, atd.,“ prohlásil. Podle prezidenta je třeba koordinovaná akce mezinárodního společenství, pokud možno pod vedením Rady bezpečnosti (OSN), protože pro velmoci je islámský terorismus společným nepřítelem.

Zamýšlený rozsah islámského kalifátu označil Miloš Zeman za bláznivý, ovšem ihned poukázal na to, že za šílence byl ve své době považován i Adolf Hitler, který poté okupoval prakticky celou Evropu.

Prezident vyzval k nové strategii v boji proti islámskému terorismu. „Žádnou masivní okupaci území, žádné tanky, žádnou pěchotu, žádné dělostřelectvo, ale bezpilotní letouny, speciální jednotky a tajné služby.“

„Dvakrát jsem se potkal s ředitelem Mosadu a řekl jsem mu: ‚Není pravda, že vaše tajná služba je nejschopnější na světě. Pravdou je, že je jediná schopná. Naneštěstí.‘

Na závěr projevu prezident se prezident Zeman vrátil do minulosti, k větě, kterou podle svých slov nezapomene do konce života: „Už nikdy více nesmíme jít dobrovolně jako ovce na porážku. Nikdy více!“

Po projevu ještě moderátor položil prezidentovi otázku, proč Česká republika projevuje takovou solidaritu s Izraelem. „Velmi jednoduchá otázka a velmi jednoduchá odpověď pane Horowitzi. Máme stejnou historii během přibližně století. Byli jsme obklopeni nepřáteli, diktaturami. Nebyl to jen Hitler v Německu, byl to i Pilsudski v Polsku, Horthy v Maďarsku, Dolfus v Rakousku. A bývalé Československo bylo jediným ostrovem demokracie ve středu Evropy, v srdci Evropy,“ odpověděl prezident s tím, že Izrael je – jak řekl (bývalý španělský premiér) José Maria Aznar – jediným ostrovem demokracie na Blízkém východě a „mezi těmito oběma ostrovy tak musí existovat solidarita proti oceánu diktatury.“

Benjamin Netanjahu a Miloš Zeman, 2. 3. 2015, konference AIPAC, Washington

Kromě prezidenta Zemana hovořili na konferenci představitelé amerického veřejného života i izraelský premiér Benjamin Netanjahu, s nímž český prezident včera také jednal.

Oficiální překlad projevu prezidenta České republiky Miloše Zemana na AIPAC Policy Conference

Šalom. Pane Horowitzi, drazí přátelé. Premiér Netanjahu před rokem řekl, že Česká republika je nejlepším přítelem Izraele v Evropě. Jsem šťastný, že se s nejlepšími přáteli Izraele setkávám i v Americe. Ano, čas od času je důležité si připomenout historii, já však dnes budu, co se historie týče, stručný. Dovolte, abych připomněl pouze dodávku zbraní a letadel do Izraele v roce 1948 a abych vzpomněl české letce, kteří cvičili letce z Izraele. Jedním z těch letců byl izraelský prezident, pan Weizman.

Dnes však čelíme budoucnosti, a to je daleko důležitější. Roste vlna takzvaného mezinárodního terorismu, já ale vždycky říkám islámského terorismu. Proto musíme učinit dva kroky, abychom s touto vlnou mohli bojovat. První fází jsou samozřejmě projevy solidarity. Všichni známe proslulý slogan: „Ich bin ein Berliner.“ Nyní musíme všichni říct: „Já jsem Žid.“

To ale nestačí. Ovšemže vaše diskriminace je naší diskriminací, vaše oběti jsou našimi oběťmi. Naše společnost je ale příliš hedonistická, příliš konzumní a která zbaběle vyznává appeasement. Ano, organizujeme demonstrace a manifestace, ale to nestačí. Co navrhuji, je systematický a koordinovaný boj se základy terorismu. Byl jsem informován, že zastřešující organizací je Muslimské bratrstvo. Šéf Al Kajdy je členem Muslimského bratrstva, šéf Tálibánu je členem Muslimského bratrstva, to samé platí pro Hamás, pro Hizballáh, pro Al Nusru a tak dále a tak dále. Tedy co navrhuji, je koordinovaný postup mezinárodního společenství, pokud možno zastřešený Radou bezpečnosti, protože supermocnosti vedou mnoho, mnoho konfliktů, ale mají jen jednoho společného nepřítele – islámský terorismus.

Zajímalo by mě, pane Horowitzi, zda jste viděl plány tak zvaného islámského chalífátu do roku 2020. Můžete říci, že to jsou plány blázna a asi budete mít pravdu. Ale Adolf Hitler byl také blázen a okupoval prakticky celou Evropu. V boji s islámským terorismem tedy potřebujeme novou strategii. Vůbec ne obsazení nějakého území, žádné tanky, žádnou pěchotu, žádné dělostřelectvo, ale drony, speciální jednotky a tajné služby. Dvakrát jsem se setkal se šéfem Mosadu a řekl jsem mu: „Není pravda, že je vaše tajná služba nejvýkonnější na světě. Na celém světě je vaše tajná služba jediná výkonná, bohužel.“

Svůj projev bych ale chtěl přece jen uzavřít vzpomínkou z minulosti. Větou, kterou nezapomenu do konce svého života. Větou, která stála u zrodu židovského státu Izraele, větou, kterou musíme přijmout za svou právě teď, pokud se nechceme stát budoucími oběťmi islámského teroru. „Nikdy již nepotáhneme jako ovce na porážku, nikdy.“

Děkuji vám.

Miloš Zeman, prezident České republiky, 2. března 2015, Washington, D.C., USA

Oficiální překlad byl převzat z webu Kaceláře prezidenta republiky.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2015
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv