… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Poradce íránského prezidenta: Írán a Irák nelze rozdělit, je čas přirozeného sjednocování 4.43/5 (88.57%) 7 ohodnocení

Alí Júnesí„V současnosti Irák není součástí našeho civilizačního vlivu, ale je to naše identita, kultura a naše hlavní město, a to je pravda stejně tak nyní jako v minulosti,“ prohlásil poradce íránského prezidenta hodžatolislam Mehdí Alí Júnesí (Mehdi Ali Younesi, والمسلمین علی یونسی). „Protože geografie Íránu a Iráku jsou geograficky a kulturně neoddělitelné. Takže musíme buď společně bojovat nebo se sjednotit“ dodal Júnesí, který nárok na íránskou dominanci nad celým regionem vznesl v projevu na teheránské konferenci pod názvem „Írán: Národnost, kultura a historie“ („ایران، ملیت، تاریخ و فرهنگ“).

Uvedl také, že Írán se musí snažit rozšiřovat svůj vliv za své hranice. „Ochrana naší bezpečnosti a historické národní identity by nebyla možná, pokud bychom se nebrali v úvahu náš vliv v regionu,“ prohlásil s tím, že Islámská republika „nehledí za své hranice, ale přirozené sjednocení v regionu je právě nyní na pořadu dne.“

„Přirozené sjednocení“ podle něj neznamená, že by cílem mělo být sjednocení 27 zemí regionu a odstranění hranic, ale v oblasti náhradní plošiny by si národy měly být blízké, protože bezpečnost a zájmy jsou vzájemně propletené.

Neznamená to, že „bychom měli znovu dobýt svět. Mám na mysli to, že bychom měli zůstat ostražití a vědět, na čem jsme. Musíme myslet globálně, ale jednat íránsky.“

Júnesí navrhl vznik unie v oblastí íránské plošiny s tím, že existují jisté rozdíly, které nyní unii brání, ale přirozenými hranicemi jsou čínské hranice, indický subkontinent, jižní Kavkaz a Perský záliv.

Vyjádření je zjevnou reakcí na slova ministra zahraničí Saúdské Arábie Saúda al-Fajsala, který minulý čtvrtek na společné tiskové konferenci s ministrem zahraničí USA Johnem Kerry varoval, že „Írán přebírá moc v Iráku.“ Kerry slíbil, že USA budou dále bojovat proti teroristickým aktivitám Islámské republiky v regionu, a to i pokud se s Íránem podaří uzavřít dohodu o jeho jaderném programu.

Podle íránského poradce jsou historičtí soupeři Íránu rozrušení a pomáhají nepřátelům Íránu. Íránské akce jsou podle Júnesího zaměřeny na obranu. „Budeme bránit všechny lidi v oblasti, protože je považujeme za součást Íránu. Budeme bojovat proti islámskému extrémismu, takfírům (odpadlíkům), ateistům, neo-otomanům (tj. Turkům), (saúdským) váhábistům a sionistům.“

یونسی:نتانیاهو در اظهاراتش به عظمت نفوذ ایران اعتراف کرده است – původní článek na webu ISNA (farsí)

Íránská podpora terorismu

Islámská republika Írán od svého vzniku po svržení šáha koncem 70. let 20. století intenzivně podporuje na Blízkém východě různé teroristické organizace, pomocí nichž se snaží bojovat s těmi, koho považuje za své nepřátele. Proti Izraeli podporuje teroristy Hamasu v Gaze a Hizballáhu v Libanonu, proti Saúdii šíitské menšiny v Jemenu a Bahrajnu. Írán současně dnes v syrské občanské válce splácí vojenskou intervenci syrskému prezidentu Bašáru Assadovi pomoc, kterou kdysi Islámské republice proti Iráku Sadáma Husajna poskytl Bašárům otec Háfiz Assad.

Mehdí Alí Júnesí se po Islámské revoluci v roce 1979 stal předsedou Islámského revolučního soudu v Teheránu, později předsedou politicko-ideologického byra Islámských revolučních gard. Za prezidentství Mohamada Chátámího byl v letech 2000 až 2005 ministrem zpravodajských služeb a národní bezpečnosti (VEVAK) a členem Nejvyšší národní bezpečnostní rady. Nyní poradcem pro otázky etické a národnostní menšiny prezidenta Íránu Hasana Rouháního.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2015
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv