… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Prezident Miloš Zeman promluví na konferenci AIPAC a sejde se s izraelským premiérem 4.69/5 (93.85%) 13 ohodnocení

AIPACMiloš ZemanPrezident České republiky Miloš Zeman dnes ve Washingtonu pronese projev o hrozbě mezinárodního terorismu na výroční konferenci Americko-izraelského výboru pro veřejné záležitosti (American Israel Public Affairs Committee, AIPAC). Sejde se zřejmě také s předsedou izraelské vlády Benjaminem Netanjahuem.

Konference je každoročním setkáním vlivné lobbistické organizace, hájící zájmy Izraele v politice a veřejném prostoru USA.

Účast izraelského premiéra je tudíž přirozená, i když letos s nádechem kontroverze. Kritici Netanjahuovi vyčítají, že cestu do USA, jejíž součástí má být i zítřejší projev v Kongresu, si dojednat těsně před izraelskými parlamentními volbami 17. března, tak aby působil na voliče. Pozváním do Kongresu, ovládaného Republikány, se navíc cítí uražena administrativa demokratického prezidenta Obamy, který se s Netanjahuem nesejde.

Pravdou je, že Netanjahu chce v Kongresu varovat před uzavřením Obamou prosazované jaderné dohody s Íránem, tedy fakticky se snaží torpédovat prezidentovu politiku vůči Islámské republice. Důvodem je izraelská obava, že dohoda umožní Íránu vyvíjet jaderné zbraně. Oficiální zdůvodnění nicméně říká, že prezident USA se tradičně nesetkává se žádným zahraničním politikem, který má krátce před volbami.

Prezident Zeman bude vedle Netanjahua jediným zahraničním politikem, který na konferenci AIPAC pronese projev. Podle předběžných informací naváže na své dřívější projevy o nebezpečí mezinárodního terorismu.

Český prezident se následně sejde k samostatným jednáním s představiteli AIPAC ve formě tzv. pódiového rozhovoru. Předpokládá se i jeho jednání s Benjaminem Netanjahuem.

Miloš Zeman při návštěvě USA poobědvá s představiteli Sněmovny reprezentantů Kongresu USA, setká se s českými krajany, položí květiny k pietnímu místu na památku obětí 11. září u Pentagonu a věnec k pomníku Tomáše G. Masaryka.

Jedna reakce na Prezident Miloš Zeman promluví na konferenci AIPAC a sejde se s izraelským premiérem

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2015
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv