… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Draša (kázání) rav Uri Šerkiho ke Dni nezávislosti Izraele 5.00/5 (100.00%) 11 ohodnocení

Rabín Uri Sherki  Foto A7

Rabín Uri Sherki
Foto A7

Rav Uri Šerki je autor mnoha zásadních pojednání a knih spojujících židovské tradice s dnešním světem a napsal také široce uznávaný sidur ke Dni nezávislosti Izraele. Rav Uri Šerki pochoval na Jom hašoa (týden přede Dnem nezávislosti) svého syna. Šalom Jochaj Šerki byl zavražděn jeruzalémským Arabem na stejné zastávce v Jeruzalémě, kde také často čekávám na autobus. Při tradiční oslavě Dne nezávislosti u Západní zdi, která letos připadla na středu večer 22. dubna přednesl rav Šerki následující slova.

[Státu Izrael je 67 let.] Existuje také žalm 67, který říkáme při počítání omeru dní mezi Pesachem a Šavuotem: Píseň pro předního zpěváka s hudbou na strunné nástroje. […] Kniha Zohar říká, že jsou čtyři druhy písní: Jednoduchá píseň, dvojitá píseň, trojitá píseň, čtverná píseň. A nejvyšším stupněm ze všech písní je píseň čtverná. Nám je nyní dáno prožívat počátek čtverné písně státu Izrael. Co je tato čtverná píseň?

Náš učitel rav Kook, který předvídal vykoupení, vysvětluje, že jednoduchou píseň zpívá člověk ve své tělesné duši, v níž nachází vše, veškeré duchovní potřeby ve své plnosti. Člověk sám může být spokojen svou písní. Ale existuje i dvojitá píseň, píseň člověka, který nežije jen pro sebe, ale žije také život národa. Existuje i trojitá píseň, píseň člověka, který navíc ke shromáždění Izraele zpívá píseň celého lidstva spolu s písní národa. A píseň čtverná je píseň člověka, který zpívá píseň celého kosmu, zpívá s veškerým bytím v jeho úplnosti.

Všechny čtyři tyto písně jsou krásné samy o sobě, ale jakmile se stanou ideologiemi, začnou mezi sebou válčit. A proto je třeba nalézt pátou píseň, která harmonizuje všechny předchozí písně.

A rav Kook říká: Copak to není Píseň písní? Je to píseň, která dělá mír mezi písněmi pro Krále, jemuž patří veškerý mír. A to je náš úkol. Umět spojit individualismus s vůlí národa a tu zas s universalismem a s vůlí celého kosmu, jako by to tvořilo jednotu, to je úkolem státu Izrael.
Jisrael má stejná písmena jako Šir El – Píseň Boha, píseň jednoduchá, píseň dvojitá, píseň trojitá, píseň čtverná. Sdělili nám moudří kabaly, že v žalmu 67 po nadpisu Píseň pro předního zpěváka s hudbou na strunné nástroje následuje přesně 49 slov, která odpovídají 49 dnům počítání omeru, pátý den měsíce Ijaru odpovídá slovu zaradují se. Ale podle úpravy Vrchního rabinátu Izraele někdy slavíme Den nezávislosti dříve, letos slavíme Den nezávislosti 4. ijaru, a tak se trochu vracíme k předchozímu slovu, ke slovu všichni, a jakmile jsme všichni pospolu, právě z téhle jednoty dojdeme k okamžiku, kdy se zaradují a budou zpívat všechny národy.
Celý žalm mluví o vlivu vykoupení Izraele a návratu Boží přítomnosti na nápravu poměrů na celém světě: Budou Tě uznávat národy, Bože, budou Tě uznávat všechny národy. A bude také učiněno právo: Zaradují se a budou zpívat všechny národy, neboť je budeš soudit spravedlivě a národy na zemi utěšíš, séla.
Dostalo se nám takového štěstí, že zažíváme začátek těchto velkých dní, v nichž stát Izrael již nebojuje o pouhé své přežití, ale bojuje o nápravu světa v království Stvořitele. Ať jsme toho hodni. A připravíme se na to zpěvem díků Králi slávy.

Originál celé řeči lze vyslechnou zde

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Duben 2015
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Archiv