… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Netanjahu Putinovi: Ruské zbraně určené Hizballáhu zničíme 5.00/5 (100.00%) 15 ohodnocení

Hizballáh

Hizballáh

Poté, kdy Rusko oznámilo svůj záměr dodat Íránu protiraketové obranné systémy S-300, hovořil telefonicky izraelský premiér Benjamin Netanjahu s ruským prezidentem Vladirem Putinem. Kromě vyjádření zklamání nad rozhodnutím také Netanjahu varoval, že Izrael nedovolí přesun ruského vojenského materiálu z Íránu přes Sýrii do rukou libanonského Hizballáhu.

Zprávu o varování, o němž se nezmiňují oficiální tiskové zprávy ani jedné ze stran, včera přinesly americké Defense News.

Izraelská tisková zpráva zmiňuje vyjádření hlubokého Netanjahuova zklamání z ruského rozhodnutí, které „jen povzbudí íránskou agresi v regionu a ještě více podkopá stabilitu Blízkého východu.“ Podle izraelského premiéra „prodej moderních zbraní Íránu je přímým následkem nebezpečné dohody mezi Íránem a skupinou 5+1. Chce ještě někdo vážně tvrdit, že dohoda s Íránem posílí bezpečnost na Blízkém východě?“

Podle Defense News považuje Izrael protiraketový systém S-300 za zbraň, která nejen posiluje Islámskou republiku, ale změnila by současnou rovnováhu sil mezi Izraelem a Hizballáhem, pokud by se proíránským libanonským šíitským teroristům dostala do rukou.

Defense News citují nejmenovaného izraelského představitele, podle nějž Izrael monitoruje aktivní a probíhající pronikání ruských zbraní, včetně protileteckých raket krátkého doletu SA-22 a středního doletu SA-17, ze Sýrie k Hizballáhu. „Diskutujeme o tom s našimi přáteli ve Washingtonu a v Evropě a během týdnů a měsíců jsme Moskvě předali vícero demarší. Naše politika červené čáry je jasná: Považujeme neschválené přesuny vybavení ruského původy k třetí straně za legitimní cíle,“ uvedl.

V posledních letech bylo v Sýrii provedeno několik leteckých úderů na sklady a zbrojní konvoje, vezoucí zbraně Hizballáhu. Odpovědnost za údery je připisována Izraeli, který ji oficiálně ani nepotvrzuje ani neodmítá.

Israel: We Can Target Russian-Made Weapons – celý článek na webu Defense News (anglicky)

Defense News včera také v článku Iran: Next Battleground for Arms Deals? upozornily na značný zájem o íránský trh, který by se mohl po dosažení dohody o íránském jaderném programu a zrušení sankcí stát místem soupeření zbrojařských firem z Ruska, Číny a Západu o lukrativní zakázky.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Duben 2015
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Archiv