… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Papež před evropskými rabíny odsoudil antisemitismus i protikřesťanské násilí 5.00/5 (100.00%) 8 ohodnocení

papež a rabíniVatikán. Papež František dnes přijal delegaci evropských rabínů, v zastoupení jejich Evropské rabínské konference, která sdružuje na sedm set představitelů židovských obcí. Římský biskup ihned v úvodu vyslovil vděčnost za toto setkání, které je první návštěvou jmenované organizace u Petrova nástupce. Dnešní audienci poznamenalo nedělní úmrtí římského rabína Elia Toaffa, který komunitu italského hlavního města vedl plných padesát let (1951-2001) a který v římské synagoze přivítal vůbec prvního papeže – Jana Pavla II. roku 1986. Pohřeb italského rabína se konal dnes v jeho rodném severoitalském Livornu.

“Vyjadřuji hlubokou soustrast nad odchodem rabína Elia Toaffa, bývalého římského vrchního rabína. Jsem v modlitbě nablízku vrchnímu rabínovi Riccardu di Segnimu, který tu měl být s námi, a celé římské židovské obci. S uznáním vzpomínám na tohoto muže míru a dialogu, který přijal papeže Jana Pavla II. při historické návštěvě římské synagogy.“

papež Jan Pavel II. a rabi Elio Toaff

papež Jan Pavel II. a rabi Elio Toaff

rabi Elio Toaf, autor fotografie: Židovská obec Řím

rabi Elio Toaf, autor fotografie: Židovská obec Řím

Dialog katolické církve s židovskou komunitou trvá téměř půl století, dosahujeme v něm pokroku a naše přátelství roste, pokračoval František s poukazem na blížící se říjnové padesátileté výročí od publikace koncilní Deklarace o poměru církve k nekřesťanským náboženstvím Nostra aetate. Tento dialog je výjimečně důležitý ve dnešní Evropě, kterou se šíří sekularismus a ateismus a která žije tak, jakoby Bůh neexistoval.

“Člověk je často vystaven pokušení zaujmout místo Boha, považovat sám sebe za měřítko, myslet si, že může vše kontrolovat a že je oprávněn nakládat podle svého soudu se vším, co jej obklopuje. (…) Židé a křesťané mají skrze svůj dar přispívat k náboženskému vnímání dnešního člověka a naší společnosti, a zároveň za něj nést zodpovědnost. Mají svědčit o Boží svatosti a posvátnosti lidského života. Bůh je svatý a stejně tak je svatý a nedotknutelný život, který daroval.“

Kromě evropské krize víry Františka znepokojuje antisemitismus a epizody protižidovského násilí a nenávisti. Každý křesťan musí rozhodně odsoudit jakoukoli formu antisemitismu a projevit židovskému národu svou solidaritu (Nostra aetate, 4.)

“Nedávno jsme si připomněli 70. výročí osvobození koncentračního tábora Auschwitz, ve kterém se odehrávala veliká tragédie šoa. Vzpomínka na to, co se dělo v srdci Evropy, slouží jako varování přítomným i budoucím generacím. Stejně tak je nutné odsoudit veškeré projevy nenávisti a násilí vůči křesťanům a příslušníkům jiných náboženství.“

Zakončil papež František. Za Konferenci evropských rabínů promluvil její předseda, moskevský vrchní rabín Pinchas Goldschmidt.

(jag)

Přetištěno s laskavým souhlasem české redakce Vatikánského rozhlasu.

Původně publikováno pod názvem Papež před evropskými rabíny odsoudil antisemitismus i protikřesťanské násilí. Celý text papežovy promluvy.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Duben 2015
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Archiv