… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Sedmý a osmý den Pesachu 5.00/5 (100.00%) 10 ohodnocení

macesDnes večer, 9. dubna, zahajujeme sedmý den Pesachu a zítra, 10. dubna, v pátek večer čili o erev šabat osmý poslední pesachový den. Vzhledem k tomu, že osmý den Pesachu připadá na šabat, musíme svíce za zemřelé (nerot nešama – נרות נשמה) rozsvítit již v pátek před nástupem šabatu, a to od zdroje ohně, který jsme zažehli před nástupem sedmého svátečního dne. Je to většinou velká svíce, která vydrží hořet 48 hodin. Tu jsme zapálili ve čtvrtek odpoledne před nástupem sedmého svátečního dne.

Osmého pesachového dne po dopoledním čtení z Tóry pronášíme modlitbu Jizkor nebo Mazkir za zesnulé či nacisty zavražděné rodiče a příbuzné.
Osmý den Pesachu končí spolu s šabatem, tedy v sobotu 11. dubna ve 20.40 hodin. Pokud chceme již ihned po šabatu jíst kvašené – chamec, musíme s tím počkat až do 21.15 hod.

V chasidských obcích se udržuje zvyk konat posledního osmého dne odpoledne (letos o šabatu 11.dubna) tzv. Mesiášovu hostinu – .סעודת משיח Tento zvyk pochází od zakladatele moderního chasidismu Ba’al Šem Tova (asi 1698-1760). První dny Pesachu se zabýváme oním opravdovým východem z Egypta po desáté egyptské ráně. Sedmého dne po vyjití z Egypta Hospodin učinil zázrak a rozdělil Rákosové moře, takže synové Izraele mohli jeho prostředkem přejít na východní břeh a faraónovo vojsko, které je pronásledovalo s cílem navrátit je zpět do Egypta k otrockým pracem, to uprostřed něho utonulo. Tím bylo završeno vysvovbození z Egypta – ge’ulat Micrajim (גאולת מצרים). Poté se již musíme zabývat úplným osvobozením – ge’ula šlema (גאולה שלמה), kdy nastoupí království Boží – malchut Šamajim (מלכות שמים) a přijde Hospodinův Pomazaný – Mašiach Hašem (משיח ה‘) a vykoupí národ synů Izraele.

Po skončení posledního pesachového dne, v Izraeli sedmého a v diaspoře osmého, se koná v obci marockých a alžírských Židů lidová slavnost s názvem M I M U N A – מ י מ ו נ ה – ميمونة‎. Název slavnosti podle jedné verze pochází od rabína a dajana Maimona ben Josefa, Maimonidova otce, který měl tento den zemřít. V tom případě by Mimuna byla výročím jeho úmrtí (jahrzeit či hilula). Podle druhé verze název lze odvodit z arabského slova „mimún, t.j. šťastný“. Název je tské podobný hebrejskému slovu „emuna – אמונה“, t.j. „víra“. V Izraeli se Mimuna stala prakticky svátkem nejen všech severoafrických Židů, ale i všech Židů pocházejících z arabských a muslimských států – edot mizrach.
Během Mimuny se pečou tradiční mofletty (mufletty) podobné palačinkám. Jsou symbolem konce zákazu kvašeného – chamecu, který platil po celý Pesach.

CHAG SAMEACH a ŠABAT ŠALOM!

mimuna dobroty nrg.

mimuna a muflety

mimuna slavnost nrg.co.il

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Duben 2015
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Archiv