… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Syrští Drůzové na Golanech se pokusili o útok proti Izraeli 4.94/5 (98.82%) 17 ohodnocení

Druzove teror.Předevčírem, v neděli 26.4., byli vojáky IDF zneškodněni na Golanských výšinách čtyři teroristé, kteří se připravovali položit výbušninu přímo u pohraničního plotu mezi izraelskou a syrskou částí Golan. Včera se zjistilo, že dva z teroristů byli Drúzové pocházející z města Madždal Šams v severovýchodě Golanských výšin. Jedná se o brastry Táira Mahmuda (34) a Naziju Mahmuda (22). Jejich otec byl kdysi vězněn za protiizraelskou činnost. Před dvaceti lety, po propuštění z vězení, otec s celou svou rodinou odešel do Sýrie a před šesti lety zemřel po těžké nemoci v Sýrii. Rodina Mahmud žila ve vesnici Hader na syrské straně Golanských výšin, nedaleko Kunejtry. Příbuzní uvedli, že rodina Mahmud opustila Madždal Šams, neboť se cítila v Izraeli politicky pronásledovaná. Dva zabití bratři byli syrskými občany a v poslední době bojovali na straně oddílů podporujících režim prezidenta Asada. Teta zabitých uvedla, že může těžko uvěřit tomu, že by její synovci připravovali nějakou teroristickou akci. Vždyť Nazija se prý měl tento pátek ženit. Uvedla, že prostě nemůže uvěřit tomu, že někdo, kdo se bude za pár dní ženit, půjde pokládat výbušniny. Jakmile se příbuzní dověděli o smrti bratrů, postavili smuteční stan, na němž vlála syrská vlajka. Tam přijímali smuteční hosty. Něktří z příbuzných označili Taira a Naziju Mahmuda za šahídy a hrdiny. Jak se uvádí, zpráva o jejich smrti byla v Madždal Šamsu přijata s velkým smutkem. Na druhou stranu nutno připomenout, že předseda místní rady Madždal Šamsu Dulan Abu Salah velmi ostře kritizoval postavení smutečního stanu, když prohlásil: „To je absurdní. Zatímco izraelská armáda chrání Golanské výšiny a též obyvatele Madždal Šamsu, tak jsou tací, kteří plivají do studny, z níž pijí.

Abdalla Badaria

Abdalla Badaria

Druz Nazija Mahmud

Nazija Mahmud

Stát je podporuje a je škoda, že se mu takto odvděčují.“ Také duchovní vůdce Drúzů, šejch Muafak Taríf  odsoudil teroristické aktivity  zabitých bratrů, když řekl: „Pro nás, Drúzy je velmi důležitá existence Státu Izraele a jeho bezpečnost. Tito Drúzové nereprezentovali žádného Drúza naší země. Drtivá většina Drúzů na Golanech nesouhlasí s útoky proti Izraeli.“ Další dva teroristé, které IDF zneškodnil, byli Jusuf Džaber Hasun a Samich Abdalla Badaría také obyvatelé vesnice Hader. Tito čtyři teroristé byli na místě zabiti střelou z blíže neurčeného letadla. Jak uvedly libanonské sdělovací prostředky, teroristé patřili ke skupině „Mučedníci Kunejtry“. Oproti tomu síť Sky News v arabštině uvedla, že působili pod patronátem Hizballáhu. Ze strany izraelských bezpečnostních sil bylo uvedeno, že dosud není jasné, zda se jednalo o místní iniciativu nebo to měla být odpověď na letecký útok v Sýrii v noci z pátku na sobotu a za který činí odpovědným Izrael.

Jedna reakce na Syrští Drůzové na Golanech se pokusili o útok proti Izraeli

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Duben 2015
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Archiv