… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
USA po 2 letech obnovily vojenskou pomoc Egyptu 4.33/5 (86.67%) 6 ohodnocení

Abdal-Fatáh al-Sísí

prezident Egypta Abdal-Fatáh al-Sísí

prezident USA Barack H. Obama

prezident USA Barack H. Obama

Prezident Barack Obama včera povolil obnovení poskytování vojenské pomoci Egyptu k boji proti extrémismu. Pomoc byla zmrazena po vojenském převratu v létě 2013, který svrhl demokraticky zvoleného islamistického prezidenta Muhamada Mursího a jeho vládu Muslimského bratrstva. Egypt mezitím navázal vojenskou spolupráci s Ruskem.

Obnovení vojenské pomoci oznámil Obama egyptskému prezidentu Abdel-Fatáhu al-Sísímu v telefonickém rozhovoru, když sdělil, že USA pošlou 12 bojových letounů F-16, 20 raket a 125 tankových souprav a budou nadále pokračovat ve vojenské pomoci Egyptu v objemu 1,3 miliardy dolarů ročně. Egypt tak zůstane druhým největším příjemce zahraniční vojenské pomoci USA.

Pomoc byla zmrazena před 21 měsíci poté, kdy egyptská armáda v čele al-Sísím provedla vojenský převrat a sesadila prvního demokraticky zvoleného prezidenta země, islamistu Muhamada Mursího. USA tehdy požadovaly obnovení moci demokraticky zvolených islamistů, kteří se dostali k moci poté, kdy Amerika nehnula prstem pro záchranu svého dlouholetého spojence prezidenta Husního Mubáraka, který byl svržen lidovou revolucí.

USA i nyní podmiňují obnovení posílání celého objemu pomoci pokrokem v oblasti lidských práv a právního státu, popř. tím, že to bude v zájmu národní bezpečnosti USA. Současný objem pomoci by měl dosahovat okolo jedné poloviny a je odůvodněn právě národněbezpečnostními důvody.

Nutno dodat, že zavedení skutečného právního státu a západních demokratických pravidel v Egyptě v dohledné době rozhodně nelze očekávat. Současný prezident al-Sísí, zvolený loni v řádných volbách, a jeho vláda nezastírají nechuť vůči islamistům, vedou proti nim po celé zemi tažení a egyptské soudy je po stovkách odsuzují k smrti.

USA za poslední dva roky dílčím způsobem přehodnotily své nadšení a podporu lidovým bouřím a převratům tzv. Arabského jara a nyní neokázale uznávají, že Egypt je oázou stability v severní Africe, ohrožované zejména po zuby ozbrojenými islamisty z rozvrácené Libye.

Egypt je vedle Saúdské Arábie hlavní arabskou zemí, která se v současnosti podílí na útoku na Íránem podporované šíitské povstalce v Jemenu, a která se kriticky staví ke snaze Islámské republiky Írán získat jadernou zbraň.

ministři zahraničí Ruska a Egypta Sergej Lavrov a Nábil Fahím, 14. listopadu 2013 v Káhiře

ministři zahraničí Ruska a Egypta Sergej Lavrov a Nábil Fahím, 14. listopadu 2013 v Káhiře

Naopak vstřícnost USA k íránskému náboženskému režimu a zjevná snaha vlády prezidenta Obamy i za cenu nemalých ústupků se s Íránem dohodnout o jeho jaderném programu vyvolává v arabských zemích zklamání.

Egypt se proto již předloni obrátil se žádostí o nabídku vojenského materiálu na Rusko a následně s ním uzavřel rozsáhlé smlouvy o nákupu zbraní.

Jak ale zdůraznil prezident al-Sísí, Egypt má nadále velký zájem o spolupráci s USA a jejich větší pomoc při boji Egypta s terorismem.

Již v prosinci 2014 USA Egyptu dodaly k boji proti teroristům 10 vrtulníků Apache.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Duben 2015
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Archiv