… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Absurdní arabské divadlo Al-Midan v Haifě 4.92/5 (98.33%) 12 ohodnocení

Vezeni Arab divadloHaifské arabské divadlo Al-Midan je jednou z mnoha kulturních institucí , které na svou činnost dostávají nemalou finanční podporu od haifské radnice a izraelského ministerstva kultury.
Devatenáctiletý voják IDF Moše Tamam byl roku 1984 unesen a poté zavražděn dvěma arabskými teroristy z Baqa Al-Gharbíya na příkaz třetího teroristy Walida Daky, který únos plánoval a poté přikázal uneseného vojáka zavraždit. Walid Daka (54) si od roku 1986 odpykával trest doživotního vězení, který mu byl roku 2012 zkrácen na 37 let žaláře.V sobotu večer, 25. dubna t.r. uvedlo haifaké divadlo Al-Midan hru „Souběžný čas“, kterou napsal právě Walid Daka, v níž opěvuje teroristy a vraždu Mošeho Tamama. Divadlo hru uvedlo v rámci tzv. Dne palestinského vězně.

Merav Šachar, sestra zavražděného vojáka Mošeho Tamama, se před tím obrátila prostřednictvím  facebooku ke starostovi Haify Jonu Jahavovi s žádostí, aby neumožnil divadlu hrát tuto hru. 

Hrob zavraždeného vojáka Moshe Tamama

Hrob zavraždeného vojáka Moshe Tamama

Ve své zprávě mimo jiné psala, že jako nikoho nenapadne organizovat „Den vězně“ pro vrahy dětí nebo „Den vězně“ pro sexuální násilníky nebo „Den vězně“ pro vraha předsedy vlády Jigala Amira, tak by nemělo nikomu přijít na um organizovat „Den palestinského vězně“ pro ty, kteří vraždili Izraelce a byli spravedlivě odsouzeni a odpykávají si svůj trest odněntí svobody.
Starosta Jona Jahav prostřednictím svého mluvčího odpověděl, že bohužel haifská radnice nemá žádnou možnost zasahovat do činnosti divadla, ani do jeho repertoáru. Divadlo tedy hru hrálo v rámci tzv. Dne palestinského vězně.
Také neteř zavražděného vojáka Ortal Tamam, uvedla, že arabské divadlo Al-Midan záměrně uvedlo v omyl haifskou radnici, když jí oznámilo, že hru „Souběžný čas“, jejímž motivem je Dakův život ve vězení, již uvedla přední izraelská divadla. Ortal se obrátila na přední izraelská divadla, například na Ha-Kameri, Bejt Lisin, Bejt Zionej Amerika, Teatron Gan Shmuel, Divadlo Jerušalajim a další. Všechna divadla uvedla, že takovou hru nikdy ve svém repertoáru neměla.
Nakonec haifská radnice zastasvila financování divadla Al-Midan až do úplného prošetření celé kauzy. Ředitel divadla Al-Midan Adnan Tarabuš se k věci odmítl vyjádřit.
Samozřejmě, že se našli i tací „demokraté“, například ředitelé Fóra kulturních institucí, kteří starostovi Haify Jonu Jahavovi napsali: „Nezaujímáme žádné stanovisko v této politické, společenské a morální při… avšak máme za to, že nelze jen tak zavřít kulturní instituci v Izraeli a je nutné, aby haifská radnice  okamžitě  pokračovala ve financování divadla Al-Midan.“ V jiném dopise Jonu Jahavovi psali někteří intelektuálové, že „jsou velmi znepokojeni tím, jak lehce haifská radnice přistoupila k tak brutálnímu kroku, kterým je zastavení finanční pomoci divadlu Al-Midan. Nemáte žádné právo se vměšovat do repertoáru. Divadlo Al-Midan vám nepatří.“
Bylo by zajímavé vědět, co by psali, kdyby někomu z nich „pokrokový dramaturg“ Walid Daka zavraždil někoho z jejich blízkých.

Otázka zda si daňoví poplatníci přejí, aby z jejich peněz byla financována propagace protižidovského terorismu v Izraeli.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2015
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv