… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Benjamin Netanjahu potvrdil ochotu Izraele umožnit vznik státu Palestina 4.25/5 (85.00%) 8 ohodnocení

Federica Mogherini a Benjamin Netanjahu

Federica Mogherini a Benjamin Netanjahu

Staronový předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu potvrdil, že Izrael je oddán myšlence vzniku arabského Palestinského státu. Stalo se tak včera při setkání s vysokou představitelkou Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Federicou Mogherini, zjevně ve snaze zahladit dojem z březnové volební kampaně, v níž se vyjadřoval vůči „Palestině“ negativně.

Na společné tiskové konferenci premiér prohlásil, že by rád ukončil konflikt s palestinskými Araby jednou pro vždy, ale Palestinci musejí uznat Izrael jako židovský stát.

„Nepodporuji jednostátní řešení (tj. jednotný stát mezi řekou Jordánem a mořem pro Židy a Araby – pozn. Eretz) – nevěřím, že je řešením. Podporuji vizi dvou států pro dva národy – demilitarizovaný Palestinský stát, který uznává židovský stát, a těším se na diskusi s Vámi o tom, jak můžeme k této vizi dospět praktickým, bezpečným a odpovědným způsobem. Vím, že s námi sdílíte tento cíl, a považujeme Vás za přítele, který nám může pomoci s jeho dosažením.“

Federica Mogherini a Benjamin Netanjahu

Federica Mogherini a Benjamin Netanjahu

Mogherini, která se dříve týž den sešla s palestinskoarabským vůdcem Mahmúdem Abbásem, reagovala potvrzením stanoviska EU ve prospěch vzniku arabského Palestinské státu.

Evropská ministryně zahraničí se včera sešla také s náměstkyní ministra zahraničí Cipi Chotovely (Tzipi Hotovely), která je de facto šéfkou resortu, v jehož čele formálně stojí premiér Netanjahu.

Chotovely obvinila z odpovědnosti za zastavený diplomatický proces představitele Palestinské správy.

„Palestinci opustili jednací stůl před rokem a půl, když ponechali bez odpovědi návrh (ministra zahraničí USA) Johna Kerryho. Aby mohl existovat mírový proces, vzkazuje Izrael do Ramalláhu, že Palestinci se musejí vrátit k jednacímu stolu, ne dělat jednostranné kroky,“ prohlásila v narážce na snahu palestinských Arabů vynutit si vznik nikdy neexistujícího státu snahou o jeho mezinárodní uznání.

10 reakcí na Benjamin Netanjahu potvrdil ochotu Izraele umožnit vznik státu Palestina

  • Jeitteles napsal:

   Co by, čistě teoreticky, Vám vadilo na demilitarizovaném státu Palestina, oficiálně uznávající právo Izraele na svou existenci a židovský charakter, při zachování jednotnosti Jeruzaléma pod izraelskou správou a zachování největších židovských osad v Judsku a Samaří?

   • talarich napsal:

    A s podmínkou, že občanství může získat kdokoliv (tedy i žid). A dále fungující demokracie tak, jak ji známe v civilizovaném západním světě a ne v arabských zemích všude kolem. To znamená ochrana menšin a také multireligiozita.
    Se vším respektem, nikde nevidím ani náznak toho, že by o tohle usiloval budoucí „Palestinský“ stát.
    Přesně proto Bibi říká, že podporuje dvoustátní řešení, protože ví, že se to nikdy nestane a chyba bude na straně arabů. Bibi chce pouze normální fungování dvou sousedících států – jako třeba Česko a Slovensko. A moc dobře ví, že takovýto „Palestinský“ stát nikdy nevznikne, protože tak vzniknout nechtějí. Nejde jim o vlastní území, ale o neexistenci židovského státu.

    • Jeitteles napsal:

     Kdybych chtěl oponovat, i v tom Íránu jsou židé a ne nějak utiskovaní. Mluvit druhému (budoucímu, hypotetickému) státu Palestina do jeho vnitřních záležitostí? Chápu snahu o ochranu židovské menšiny, ale zase to nemůže být ve stylu Ruska a jeho ochrany menšin v okolních státech.

     • talarich napsal:

      Za situace, kdy už druhý arabský palestinský stát opakovaně prohlašuje, že hodlá zničit židovský stát, je chtít po nich záruky bezpečnosti pouhá drobnost. Na současných autonomních palestinských oblastech funguje v malém to, co hrozí, že pak bude ve velkém. Abú Mazin je už „demokraticky“ 10 let vládcem a nové volby v nedohlednu. Židé nemají v těchto autonomních oblastech žádná práva, ba dokonce mají na mnohých místech zákaz vstupu. A opakovaně jsou z těchto autonomních oblastí napadány, unášení a vražděni. Opravdu vážně přemýšlíte v této souvislosti i třeba jen s teoretickou možností vzniku samostatného státu? To myslíte vážně?
      Z Iránu byli už židé jednou vyhnáni, a to ve velkém. Takže z historie se můžeme poučit, co jim hrozí. Jsou to regulérní občané druhé kategorie. To, že dnes nejsou v Iránu vyhledáváni a vyvražďováni je způsobeno tím, kolik jich tam je. Stačí se podívat, jak jsou vražděni křesťané v Iránu.
      Problém je, že svět tlačí jednostranně na Izrael, jako kdyby Izrael byl ten zlý. Ale zde hrozí vznik diktátorského režimu, který otevřeně vyhrožuje genocidou svému sousedovi, a který už tak dokonce jedná i dneska. To znamená, že už dnes vraždí nevinné civilisty. Proč bychom měli chtít vznik státu, který už dnes není schopen zajistit bezpečí ani vlastním lidem a ani svým sousedům? Na autonomních územích není fungující demokracie ani dnes. Takže buď, pane Jeitteles, souhlasíte s tím, že zde má „právo“ vzniknout agresivní a nepřátelský režim (nepřátelský ke komukoliv) a nebo chcete těmto budoucím problémům do budoucna předcházet.

     • Jeitteles napsal:

      Abú Mazin je stále prezidentem, protože, jak víte, nelze uspořádat jednotné volby společně s Gazou a Hamasem. Mimochodem, tohoto prezidenta pomáhá velmi udržovat u moci právě Izrael a samotný Abú Mazin často věří více Izraelcům, než vlastním lidem, pokud jde o pragmatické a praktické věci. Izraelci ho velice chrání.
      Ano, do zóny A nemají přístup izraelští občané, ale stejně tak 2/3 občanů palestinské autonomie nemá vůbec povolen vstup na území Izraele, ačkoliv by si to drtivá většina přála, kvůli pracovním příležitostem, atd.
      Proč bychom měli chtít vznik státu Palestina? Kvůli bezpečnosti a budoucnosti. Bibiho podmínky jsou rozumné, ale bylo by dobré o ně také soustavně nonstop usilovat. Přesvědčovat.

 • Josef napsal:

  je to politika, není to realita. Ano víme, že nám chcete rozbít hubu, dobře, nastavíme tvář, ale pod jednou podmínkou, že nám ji nerozbijete…

 • talarich napsal:

  Co to je za argument? Samozřejmě, že můžou být další volby. Nic tomu nebrání. Tento argument není pravdivý.
  To, že ho Izrael chrání je také trochu přehnané tvrzení. Zcela určitě nemá izraelskou ochranku. Izrael s ním samozřejmě jedná daleko raději než s Hamásem. To ale neznamená, že by Izrael nemohl jednat s kýmkoliv dalším. Izrael s ním jedná, protože je to v současné době jediný „právoplatně“ zvolený zástupce. Tento váš argument také není pravdivý.
  Váš argument se zónama je také velice zvláštní. Porovnáváte vámi uvedená čísla, jako kdyby se 2/3 rovnaly 100% (2/3 arabů versus 100% židů). Mě spíš zajímá, jaký je důvod zákazu na jedné či druhé straně. Na straně židů je to čistě pragmatická otázka bezpečnosti. Nemá to nic do činění s rasou, náboženstvím nebo čímkoliv podobným. Kdežto na arabské straně je to přesně tento rasový a náboženský důvod. A to vám nevadí? Vám nevadí vznik státu, který deklaruje, že žádný žid tam nemá místo? Takže tento váš argument také není pravdivý.
  A poslední věc: vznik státu jako kvůli bezpečnosti? Můžete to prosím jakkoliv doložit? Co vás vede k tomu, že vznik palestinského státu bude zárukou bezpečnosti? Znáte cíle PLO (OOP)? Znáte znak Fatáhu nebo Hamásu? Opravdu jim jde pouze o vlastní stát VEDLE židovského státu? Pokud si toto opravdu myslíte, tak jste slepý blázen, který nevidí reálie.

  Bibi nechce nic víc, než právě splnění určitých podmínek, která se vám zdála přísná a nepatřičná. A najednou vám přijdou rozumné? Pro mě je krapet nepatřičná například Bibiho podmínka o odzbrojení budoucího Palestinského státu. Co když takový stát bude napaden Saudskou Arábií nebo Iránem? Cožpak nemá právo se bránit a mít prostředky na vlastní obranu? Ale chápu, že to vzhledem ke skutečnostem a historii je nutné.

  • Jeitteles napsal:

   Dalším volbám brání to, že v Gaze je u moci Hamas. A Fatah nechce „Palestinu“ rozdělit, nechce vyhlásit volby pouze na Západním břehu. Při konání takových voleb reálně hrozí riziko občanské války. Prostě, nad palestinskou autonomií dnes neexistuje jednotná politická reprezentace a nejsou schopny se ty dvě strany zatím dohodnout na nových volbách. Hamas se už několikrát zkoušel na Západním břehu dostat k moci převratem. Tyhle pokusy o převrat pomáhá odrážet i Izrael.
   Troufl bych si říci, že Abú Mazin bude mít bezpečnostní krytí izraelských tajných služeb. Stejně tak si myslím, že mu aktivně pomáhají udržet se u moci na palestinské politické scéně. Např. Gita Zbavitelová o tom často píše.
   K dalšímu, podívejte se, jak velká (a lukrativní) je zóna A a jak velký (a lukrativní) je Izrael. Kam nemohou izraelští občané (nikoliv jen Židé) a kam nemůžou zhruba 2/3 občanů palestinské autonomie. A proč nemohou Izraelci do zóny A? Nemohou tam především kvůli ochraně území, tedy je to pro ně garance, že tam nevzniknou izraelské osady, izraelské osídlení.
   Palestina by měla vzniknout pouze tehdy, pokud uznají stát Izrael. Pak jsou nějaké znaky Fatahu irelevantní.
   Bibiho podmínky jsou víceméně rozumné. Problém je, že nikdo nevěří, že to myslí vážně a faktem také je, že pro prosazení těchto podmínek, přesvědčení o nich ostatní, nedělá téměř nic.

   • talarich napsal:

    Je Abú Mázin vládcem na Gazou? Ani teoreticky a už vůbec ne fakticky. Takže už dnes se vedou jednání o palestinském území pouze v Judsku a Samaří.
    Znovu říkám, mě nezajímá, jak velké je území a kolik lidí kam může nebo nemůže. Mě zajímají důvody, které k takovým omezením vedou. A ty zcela prokazatelně říkají, že žádný palestinský stát vzniknout nesmí, protože už dnes jeho představitelé (arabové) porušují mezinárodní dohody a mír.
    Fatah, Hamás a OOP se vyjádřili jasně, nechtějí židovský stát. Když Olmert v roce 2008 nabídnul všechno, co arabové chtěli, tak to arabové stejně odmítli. Zatím Izrael nemá partnera k mírovému jednání, žádný partner neuznal židovský stát. A není se co divit, viz konference v Khartúmu v roce 1967.
    Vy jste napsal, že vznik Palestinského státu přinese do oblasti bezpečí a mír. Já se vás ptám, jak jste na to přišel? Zatím jste mi neodpověděl.
    Vám se nelíbí podmínky, které jsem uvedl, bez kterých se o palestinském státě vůbec nebudu bavit. Připadá vám to jako nemístné zasahování do fungování budoucího státu. Na vám přinesl důvody, které mě k tomu vedou.
    Všechny požadavky, které arabové chtějí, jim Olmert nabídnul v roce 2008. A stejně řekli ne. Takže co má Izrael ještě udělat? Sám naskákat do moře?

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2015
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv