… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Generálmajor Sami Turgeman: Izrael a Hamas mají společné zájmy, konflikty ale i nadále budou 4.89/5 (97.78%) 9 ohodnocení

Sami Turgeman

Sami Turgeman

Izrael a Hamas mají společné zájmy a je lepší, aby palestinskoarabští islamisté zůstali v Gaze u moci, než aby se oblast propadla do chaosu. Prohlásil to v úterý 12. 5. 2015 velitel Jižního velitelství (פיקוד דרום) Izraelských obranných sil generálmajor Shlomo „Sami“ Turgeman (Šlomo Sami Turdžeman, שלמה „סמי“ תורג’מן), jehož citovaly noviny Jediot Achronot.

Podle Turgemana dnes Hamas usiluje o stabilitu a „nechce globální džihád“, což je pojem který Izrael používá k označení panislamistických teroristických skupin jakými jsou Islámský stát a al-Kajdá a jejich odnože.

Zničení vlády Hamasu v Gaze během krátké války je podle generála nemožné.

„Gaza má nezávislou správu, která funguje jako stát. Existuje tam vláda a roční plán, exekutivní orgány a kontrolní úřady. V této zemi je vládce, zvaný Hamas, který ví, jak mít moc nad úřady. V tuto chvíli neexistuje náhradní vládce, který by Hamas v Pásmu nahradil,“ uvedl.

Za Hamas jako suveréna v Pásmu není náhrady. Náhradou jsou Izraelské obranné síly a chaotická vláda… a pak by bezpečnostní situace byla mnohem problematičtější,“ dodal.

„V Pásmu existují další teroristické organizace a kampaň proti nim pokračuje a mezi boji a jednotlivými „koly“ jsou období klidu. Ale není to tak, že bychom udělali prásk a bylo hotovo. Většina obyvatel v Pásmu považuje Hamas za jediné řešení svých problémů. Kdokoliv si myslí, že by mohlo dojít k národnímu povstání… tak to není pravděpodobné. Šance, že k němu dojde, není velká,“ řekl dále.

Generál také prohlásil, že od Stažení z Gazy v roce 2005 Izrael nemá vůči tomuto území žádný cíl, jehož by chtěl dosáhnout, když „jediným cílem je prevence chaosu a humanitární krize.“

„Izrael a Hamas mají společné zájmy, včetně (zachování) současné situace, kdy je klid a růst a prosperita,“ prohlásil generál v kibucu Nachal Oz při soukromém setkání s představiteli obcí u hranic s Pásmem Gazy. Podle generálmajora Turgemana nicméně současný klid není trvalý, Hamas bude budovat své vojenské kapacity a k obnovení bojů bude docházet „každých pár let.“

„Alternativou je co nejvíce se snažit hledat období klidu,“ prohlásil Turgeman, který odmítl možnost, že by se chudá a přelidněná Araby obývaná oblast, odkud byli Židé nuceně vysídlení v roce 2005 vládou Ariela Šarona, mohla vrátit pod izraelskou správu.

„Nevím, jak budou vypadat příští (izraelské vojenské) operace (proti teroristům v Gaze). K dosažení významného výsledku budou trvat déle než měsíc a na takovou realitu se musíme připravit. Pro Hamas nejsou měřítkem úspěchu a neúspěchu počty mrtvých a množství našich útoků. Počítá se jen to, zda nepřijde o moc,“ dodal.

Veřejné zhodnocení situace na jižním křídle izraelské obrany pronesl generálmajor Turgeman přibližně dva měsíce před svým odchodem z čela Jižního velitelství izraelské armády.

Mluvčí Izraelských obranných sil, úřad předsedy vlády Izraele ani Hamas generálova slova nekomentovali.

Sunitské islamistické Hnutí islámského odporu – Hamas se moci v Gaze chopilo v létě 2006 po krátkém krvavém boji s konkurenčním hnutím Fatáh. Od té doby vládne oblasti pevnou rukou a občas umožňuje nebo samo iniciuje útoky na Izrael, jehož existenci odmítá uznat.  S Izraelem svedlo za posledních devět let tři krátké války, naposledy v červenci a srpnu 2014 během Operace Ochranné ostří (Pevná skála). Od té doby Hamas udržuje s Izraelem takřka úplný klid zbraní a vynucuje dodržování příměří i na ještě radikálnějších islamistech.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2015
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv