… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
LaG ba-omer a hilula (oslava) rabiho Šimona bar Jochaje 5.00/5 (100.00%) 11 ohodnocení

Kever Rabi Simon bar Jochaj IV.Dnes večer začíná 33. den počítání omeru (snopku) neboli ל“ג בעומר, který podle židovského kalendáře připadá vždy na 18. den měsíce ijaru. (Pramen o přinesení snopku ječmene jako obětiny do Chrámu nalezneme v knize Leviticus 23,9-16. Tato pasáž je částí týdenního oddílu Tóry „Emor“, který budeme číst v synagógách o šabatu 9. května.
V talmudickém traktátu Jevamot 62b se uvádí, že v období mezi druhým pesachovým dnem a svátkem Šavuot zemřelo na jakousi epidemii 12 tisíc párů, t. j. 24 tisíc žáků rabiho Akiby. Proč se tak stalo, vysvětluje Talmud, že byli tak potrestáni za to, že si vzájemně neprokazovali patřičnou úctu. Babylónský učenec Rav Šerira Gaon (906-1006) psal ve svém historickém díle zvaném Igeret rav Šerira Gaon, že žáci rabiho Akiby padli za oběť pronásledování Římanů. S tímto míněním souhlasí i dnešní historici. Rabi Akiba byl duchovním vůdcem Bar Kochbova povstání (132-5 o.l.) a tudíž jeho žáci se aktivně účastnili proti-římského odboje. Po potlačení povstání se Římané mstili všem, kdo se jej zúčastnil nebo jen povstalcům pomáhal. Pronásledování ustalo teprve smrtí císaře Hadriana roku 138.

Vzhledem k smrti 24 tisíc žáků rabi Akiby je období počítání omeru-snopku (ספירת העומר) považováno za období smutku. Nekonají se svatby, muži se neholí a nestříhají si vlasy, nepořádáme veselé oslavy a například slavnost bar micva je bez doprovodu hudebních nástrojů. Naopak, 33. den počítání omeru se považuje za malý svátek, protože o tomto dni žádný z žáků rabiho Akiby nezemřel. Proto jsou tento den všechny smuteční zvyky zrušeny.

Jeskyne Rasbi III.

Jeskyně, kde se skrýval rabbi Šimon bar Jochai

Kromě toho také tradice učí, že tohoto dne zemřel rabi Šimon bar Jochaj, jeden z mála žáků rabiho Akiby, který přežil onu „epidemii“ či spíše přežil pronásledování Římany. Se svým synem Elazarem se 13 let skrýval v jeskyni nedaleko galilejské vesnice Peki’in. Tam se oba učili Tóru. Tradice vypráví, že Bůh odkryl Šimonu bar Jochajovi všechna tajemství obsažená v Tóře. Rabi Šimon bar Jochaj je pak sepsal a tak vznikla kniha Zóhar (Záře), ktetá je základním dílem židovské mystiky a on se stal jejím legendárním autorem.
Ve výroční den úmrtí rabi Šimona bar Jochaje, na LaG ba-omer se sjíždějí k jeho hrobce v Mejronu (asi 4 km od galilejského města Safedu) deseti až statisíce Židů z celého světa a společně zapalováním ohňů, tancem a zpěvem oslavují památku zesnulého rabi Šimona bar Jochaje. Tento zvyk je vlastně zhmotněním přání rabi Šimona bar Jochaje, který svým žákům zakázal v den jeho smrti plakat a tesknit pro něj. On jim řekl, že den, kdy jeho nesmrtelná duše vystoupí na nebesa a stane před trůnem Všemohoucího, bude pro něj nejšťastnějším dnem. Proto řekl svým žákům a následníkům, aby tak jako jeho duše na nebesích se bude radovat z blízkosti Hospodinovi, tak aby i oni se spolu s ní radovali na zemi. Proto jahrzeit (výročí úmrtí) rabiho Šimona bar Jochaje oslavujeme radostně.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2015
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv