… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Naděje pod bombami – k situaci křesťanů v Aleppu 5.00/5 (100.00%) 10 ohodnocení

131527134__427833bSýrie. Aleppo žije v katakombách, píše italský deník Avvenire (6.5.2015). Osudy bývalé kvetoucí metropole papeži Františkovi po středeční generální audienci popsal O. Ibrahim Kalsabach, který před šesti měsíci nastoupil jako farář katolického kostela sv. Františka. Jeho svědectví přináší dnešní vydání vatikánského listu L´Osservatore Romano: „I pod bombami nepřestáváme doufat a prosíme Pána, aby zasáhl tam, kde lidé selhali. Modlitba, odpuštění a smíření jsou jediné možné cesty, které zastaví aleppskou řež.“

„Mým dnešním posláním“, pokračuje minorita, „je účast na bolesti lidu. Křesťané jsou silní, odvážní a zvolili si, že nebudou na násilí odpovídat násilím. Jako by pohled na tolik zla, které prožíváme, pročistil duši a vytříbil svědomí. A za to vzdávám Bohu díky, protože je to dar, s kterým lze pracovat, aby nepřevážilo zoufalství, strach a nenávist. V Aleppu“, ujišťuje řeholník, „potkávám mnoho mladých lidí, ale také celé rodiny a staré lidi, kteří doufají v „něco většího“ a prožívají svou bolest s pohledem víry a za neustálé modlitby.

O. Ibrahim vysvětluje, že jeho farní společenství zůstalo jedním z mála opěrných bodů pro mnohé duchovní a materiální potřeby obyvatelstva. „Snažíme se pomáhat všem bez rozdílu, ačkoli se naše zdroje ztenčují“, uvedl pro vatikánský deník. Jeho slova pro naše mikrofony potvrdil kustod Svaté země, O. Pierbattista Pizzaballa, který se právě vrátil ze Sýrie.

“Panuje tam velká sklíčenost a strach. Ale zejména mezi mladými lidmi – těmi, kteří ještě zůstali – jsem pozoroval velkou odhodlanost vzájemně si pomáhat, podporovat se, něco dělat. Tedy vůli nepodléhat malomyslnosti, i když, jak opakuji, situace je skutečně dramatická a strach velký“

Sdělil italský františkán. Neustálou přítomnost smrti dosvědčuje hlas přímo z Aleppa: hovoří ředitel tamní Jezuitské služby pro uprchlíky, O. Hassan Sahoui:

“Bomby zasáhly hodně lidí, zůstaly po nich vdovy a sirotci. Mnoho již beztak chudých lidí bohužel přišlo o práci, a tak všude potkáváme jen bídu. Už dost krveprolévání a této absurdní války! Potřebujeme dialog k řešení problémů, aby se dospělo k dohodě všech válečných stran.

O křesťanské komunitě syrský jezuita říká:

“Mnozí lidé Aleppo opustili, ale jiní se zase vrátili, protože tady mají domov a práci. Téměř celá křesťanská komunita žije z humanitární pomoci. Křesťané se souží tím, co dělat, zda zůstat, nebo odejít. Žádají především pomoc v tomto rozhodování, znamení naděje, odpověď. Myslím, že náš lid v první řadě potřebuje povzbuzení, aby zůstal. A zejména jej v tuto chvíli potřebují křesťanské rodiny.“

Telefonuje z Aleppa O. Hassan Sahoui.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2015
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv