… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Nová izraelská vláda složila slib 4.33/5 (86.67%) 6 ohodnocení

Benjamin Netanjahu v projevu v Knesetu 14. 5. 2015, vpravo předseda Knesetu Juli Edelstein

Benjamin Netanjahu v projevu v Knesetu 14. 5. 2015, vpravo předseda Knesetu Juli Edelstein

Na poslední chvíli a po zmatcích, provázejících výběr jejích členů, složila včera večer svůj slib nová izraelská vláda, v jejímž čele již stojí dosavadní premiér a předseda strany Likud Benjamin Netanjahu. Kneset vládě vyslovil po 23. hodině místního času důvěru těsnou většinou 61 ku 59 hlasů.

Benjamin Netanjahu, který tímto stojí v čele již čtvrté vlády, řešil při jejím sestavování nelehký rébus, jak co nejlépe skloubit požadavky a představy stran vládní koalice.

Protože řadu ministerských postů přislíbil jiným koaličním stranám v rámci vyjednávání o vládní koaliční většině – kterou oznámil prezidentu Reuvenu Rivlinovi také na poslední chvíli těsně před půlnocí minulou středu – největší problém s vládní účastí mu paradoxně nastal v jeho vlastním Likudu.

Kneset tak nejprve v úterý těsnou většinou hlasů změnil zákon o maximálním počtu členů vlády, který zvýšil z 18 na 21 a poté designovaný premiér začal obsazovat nově vytvořené ministerské posty.

Účast ve vládě odmítl muž č. 2 strany Likud poslanec Gilad Erdan, který chtěl být ministrem zahraničí, ale Netanjahu mu nabídl „jen“ ministra veřejné bezpečnosti.  V čele ministerstva zahraničí chce zůstat sám premiér, který doufá, že ministerstvo bude moci v budoucnu nabídnout výměnou za rozšíření vládní koalice – zjevně předsedovi zatím opoziční Strany práce Jicchaku Hercogovi (Isaac Herzog).

Problém s obsazením ministerských postů neměl Netanjahu ale zdaleka jen ve vztahu k Erdanovi. Původně nabízené funkce odmítlo hned sedmi ministrů, včetně nového ministra vnitra Silvana Šaloma (Silvan Shalom), ministryně kultury a sportu Miri Regev, ministryně pro záležitosti důchodců Gily Gamliel či předsedy koaliční většiny v Knesetu a předsedy výboru Knesetu pro zahraniční věci a obranu Chachigo HaNegbiho (Tzachi Hanegbi). Všichni ale nakonec couvli.

HaNegbi by měl po roce vystřídat nového ministra bez portfeje Ofira Akunise (Ophir Akunis).

Kvůli značnému časovému tlaku bylo odloženo na příští týden tradiční společné fotografování v rezidenci prezidenta Izraele.

V projevu ke Knesetu premiér Netanjahu připsal vinu za problémy při sestavování vlády izraelskému volebnímu systému, který podle něj je nutné změnit. „Současný systém podporuje přehnané požadavky stran a jednotlivců,“ prohlásil a obrátil se s žádostí o podporu na předsedu Sionistického tábora (Strana práce + Hnutí) Hercoga.

Hercog ale žádost jednoznačně odmítl s tím, že vláda, kterou sestavil Netanjahu, není vládou, kterou by lidé chtěli, a ve skutečnosti se nejedná o vládu, ale o cirkus, z nějž by byli ikony sionistické pravice Zeev Žabotinský a Menachem Begin znechuceni.

Profil nové izraelské vlády přineseme zanedlouho.

Jedna reakce na Nová izraelská vláda složila slib

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2015
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv