… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Odešel rabi Moše Levinger, jeden ze zakladatelů hnutí Guš Emunim 4.67/5 (93.33%) 12 ohodnocení

Rabbi Levinger v Hebronu v roce

Rabbi Levinger v roce 1975 při oslavě založení nové osady

Rabi Moše Levinger (משה לוינגר) se narodil roku 1935 v Jeruzalémě dr. Eliezeorovi a Tirce (Paule) Levingerovým. Rodiče byli činní v organizaci Po’alej Agudat Jisra’el a roku 1933, po příchodu Hitlera k moci, emigrovali z Německa do mandátní Palestiny. Moše Levinger studoval na ješívě Horev, na ješívě v Kfar ha-Ro’e a poté na jeruzalémské ješívě Merkaz ha-rav, kde získal rabínský diplom (smicha). Byl žákem rabínů Cvi Jehudy Kooka (1891-1982) a Avrahama Shapiry (1911-2007).

Levinger působil jako rabín v kibucu Ša’alvim, v kibucu Lavi v Dolní Galileji a roku 1967 byl jmenován rabínem mošavu Nechalim. Roku 1968 spolu s dalšími aktivisty stál u vzniku osadnického hnutí Guš emunim a u Rady Ješa‘ (Jehuda, Šomron, Aza). Rabín Levinger působil desítky let ve funkci rabína Kirjat Arby. Hnutí Guš emunim založilo nedaleko Hebronu vesnici Kirjat Arba. Roku 1979 manželka rabína Levingera, Miriam s dalšími asi čtyřiceti ženami obnovila po padesáti letech židovskou komunitu a přítomnost v samotném městě Hebronu, v Bejt Hadassa.

rabi Moše Levinger

rabi Moše Levinger

(V Hebronu bylo během masakru roku 1929 místními Araby zavražděno 67 Židů a dalších 60 zraněno. Tehdy hebronská židovská komunita přestala existovat). Rabín Levinger byl mnohokrát zatčen a vyšetřován pro svou nekompromisní osadnickou činnost. Nelze mu však upřít obrovské charisma, nesmírnou lásku k zemi Izraele a k židovskému národu. Bez těchto jeho vlastností by nepovstalo mnoho židovských osad a ani by nebyla z popela a krve vzkříšena židovská přítomnost v městě našich praotců Abrahama, Izáka a Jákoba, v Hebronu.

Rabín Moše Levinger zemřel 16. května 2015 v Hebronu. Zanechal manželku Miriam, 11 dětí a mnoho vnoučat, kteří jsou často zapojeni do osadnického hnutí. Pohřben byl dnes v hebronském starém hřbitově. Budiž jeho památka požehnána – יהי זכרו ברוך.

6 reakcí na Odešel rabi Moše Levinger, jeden ze zakladatelů hnutí Guš Emunim

 • Jeitteles napsal:

  Obávám se, že osady budou jednou tak jako tak staženy/zrušeny, nebo se stanou součástí budoucího palestinského státu. Max. se k Izraeli připojí ty, které budou bezprostředně u hranic.

  • Scooolie napsal:

   Čas příteli, čas. Ten rozhodne. U velkých bloků osídlení jako Ariel nebo Maale Adumim už je rozhodnuto, ty se nikdy součástí žádného arabského státu nestanou. A další jak rostou, tak se riziko ztráty snižuje. Pamatuji dobu, kdy se izraelská levice vztekala ohledně povolení výstavby v jeruzalémské Har Choma – že prý to stejně nakonec připadne Arabům. Uběhlo bratru 20 let… a nikoho už nic takového nenapadne…

  • talarich napsal:

   Doufám, že nejen jednolitvé osady, ale ani metr čtvereční Judska a Samaří se nestane součástí jakéhokoliv neizraelského státu. Nechť si arabové rozdělí Jordánsko, což je taky původní území Palestina. Ale na Izrael ať nesahají.

   • Jeitteles napsal:

    Před týdnem jsem se vrátil z Izraele, znovu jsem hodně času strávil v Judsku a Samaří. Ta masa palestinských Arabů je velká, ty nepřesuneme a asi ani nezačleníme. I když, před časem dělali průzkum veřejného mínění a nějak až 80 % z nich by neusilovalo o vlastní stát, ale naopak by se rádi stali součástí Izraele.

 • Josef napsal:

  Domnívám se, pokud mohu vstoupit do debaty, že arabové, pokud zůstanou araby, v brzké budoucnosti nebudou hlavním nepřítelem Izraele, ten příjde za severu. Posuďte sami. 😕

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2015
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv