… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Otevřený dopis Jiřího Blažka ve věci pořádání Dnů Jeruzaléma v Plzni 4.56/5 (91.11%) 18 ohodnocení

festival Dny Jeruzaléma Martin Zrzavecký                                           Jiří Suchánek
primátor města Plzně                                     ředitel Plzeň 2015, o. p. s.
nám. Republiky 1                                           Pražská 19
306 32 Plzeň                                                  301 00 Plzeň

Vážený pane primátore, vážený pane řediteli

píši Vám ve věci petice proti pořádání Dnů Jeruzaléma v Plzni v rámci projektu Evropské hlavní město kultury. Nehodlám autory a signatáře obviňovat z antisemitismu, jako to již udělali jiní, třebaže jejich pohnutky mohou být jakékoliv. Za závažný považuji fakt, že se autoři dopouští celé řady nepravd a dezinformací, které by bylo záhodno uvést na pravou míru či na ně alespoň poukázat.

V textu výzvy se píše:

Festival Dny Jeruzaléma a s nimi spojený svátek Den Jeruzaléma totiž oslavují a veřejnosti prezentují město Jeruzalém jako sjednocené město, město izraelské a hlavní město státu Izrael.
…    Ve skutečnosti ale Dny Jeruzaléma zastírají realitu izraelské státní politiky nuceného přesidlování, kolonialismu a apartheidu uplatňované v okupovaném Východním Jeruzalémě.

Festival Dny Jeruzaléma vznikl jako reciproční akce vůči festivalu Days of Prague, pořádaných v Izraeli. Tvrzení, že festival je spojen s Dnem Jeruzaléma, izraelský národní svátek připomínající sjednocení Jeruzaléma pod izraelskou nadvládou v r. 1967, je tedy buď výplodem neznalosti nebo lži. Dny Jeruzaléma nemají s tímto ryze izraelským národním svátkem žádnou spojitost, jakož ani s politikou Státu Izrael. Naopak, jak bylo možné přesvědčit se z minulých ročníků, jedná se o akci apolitickou, navíc inkorporující do svého programu i arabskou kulturu, která i po 48 letech zůstává nedílnou součástí Jeruzaléma.

Jako člověk, který v Jeruzalémě dva roky žil a poznal i tu odvrácenější z jeho stran, mohu říci, že Dny Jeruzaléma zachycují poměrně věrně realitu. Realitu náboženské svobody, do r. 1967 téměř nepoznané. Ačkoli autoři petice tvrdí, že v Jeruzalémě dochází k apartheidu, ani v jeruzalémské hromadné dopravě, ani na veřejných místech, ani na univerzitní půdě nedochází k segregaci židovského a palestinského obyvatelstva. Naopak – v žádném z blízkovýchodních měst mimo Stát Izrael nepožívají jeho obyvatelé bez rozdílu vyznání nebo jazyka tak rozsáhlých svobod a občanských práv.

Autoři výzvy dále argumentují, že dle rezolucí z let 1947 a 1948 (jedná se o rezoluce č. 181 a 194) má být Jeruzalém považován za Corpus separatum, tedy území pod mezinárodní správou a že festival Dny Jeruzaléma tuto skutečnost porušuje. V tiskové zprávě k výzvě, která je k dispozici na webu organizace „Mezinárodní hnutí solidarity“, se uvádí, že proti pořádání festivalu Dny Jeruzaléma v Praze (tedy bez souvislosti s titulem Evropské hlavní město kultury) existovaly protesty již loni. Mezi jinými protestovalo i velvyslanectví Státu Palestina:

„Účast magistrátu hlavního města Prahy na tomto festivalu, který ve svém názvu nese jméno města Jeruzalém jako celek, a který se koná pod oficiální izraelskou záštitou, je v rozporu s mezinárodním právem a příslušnými rezolucemi OSN, které vyzývají Izrael stáhnout svá okupační vojska z území okupovaných v roce 1967, včetně východního Jeruzaléma, který je hlavním městem Státu Palestina. Nebrat v úvahu tuto skutečnost, nepřispěje k mírovému procesu.”

Je s podivem, že aktivisté, kteří stojí za současnou výzvou a ohání se rezolucemi 181 a 194 o statutu Jeruzaléma coby Corpus separatum, ponechali před rokem zcela bez povšimnutí toto otevřené odmítnutí stejných rezolucí ze strany formálně existujícího Státu Palestina. Tomuto postupu se běžně říká dvojí metr nebo též dvojí standard.

Rovněž je z této a podobných reakcí evidentní, že autoři výzvy by proti Dnům Jeruzaléma protestovali a požadovali jejich zrušení, i kdyby se pořádaly v jiném městě a nebyly součástí projektu Evropské hlavní město kultury. To, že se plzeňské Dny Jeruzaléma konají v rámci projektu Evropské hlavní město kultury, je pro ně pouze lacinou záminkou k útoku. Ostatně, zůstává smutným faktem, že petenti a kruhy, které reprezentují, nevyužili rovněž možnost uspořádat ve svobodné zemi obdobnou akci, kde by mohli reprezentovat své vlastní politické a kulturní názory.

Ponechávám na Vašem uvážení, co vede autory petice k vytváření nepravdivých tvrzení, falešných obvinění a uplatňování politiky dvojího metru. Zájem o Palestinu a blaho arabských obyvatel Jeruzaléma to ale zcela jistě není, jinak by těžko mohli protestovat proti kulturní události, které se účastní i zástupci arabské kultury v Jeruzalémě.

Autoři výzvy dále píší:

Pořadatelé akce Plzeň 2015 – Evropské hlavní město kultury mají odpovědnost vůči české veřejnosti.

To je asi jediný bod, s nímž lze souhlasit. Máte vskutku velkou zodpovědnost. Zodpovědnost za to, aby protiizraelská nenávist, která pohříchu až příliš často slouží jako maska pro nenávist protižidovskou, nenabyla v České republice podoby, jakou již má ve Francii, Belgii či Dánsku. V těchto zemích již došlo k vražedným útokům. Tyto útoky nevzešly z ničeho – cesta k atmosféře strachu a nenávisti začínala obdobně: zavádějící a v některých případech otevřeně lživou propagandou a zcela iracionální nenávistí ke všemu, co by jen trochu mohlo souviset s Izraelem, k čemuž patří i bojkot izraelských akademických a kulturních institucí, interpretů i vědců.

Přeji Vám, abyste se nenechali zastrašit lacinou propagandou, vezoucí se na vlně módního antiamerikanismu a antisionismu, a festivalu Dny Jeruzaléma přeji ničím, ani politikou, nerušený průběh.

 

Se srdečným pozdravem

Jiří Blažek, Th.D.

Teolog, judaista, překladatel

5 reakcí na Otevřený dopis Jiřího Blažka ve věci pořádání Dnů Jeruzaléma v Plzni

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2015
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv