… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Vznik Izraele očima nizozemské oficiální učebnice pro střední školy 4.68/5 (93.68%) 19 ohodnocení

Ministerstvo vzdělání, kultury a vědy Nizozemska„Židovské milice vraždily ve vesnicích Araby. Mnoho tisíc Palestinců uprchlo a dostalo se do uprchlických táborů v sousedních zemích.“ Takovými slovy je vykresleno založení Státu Izrael v oficiální učebnici dějepisu pro nizozemské střední školy. Koho tato slova zaujala, byl šestnáctiletý student židovské školy „Maimonides“ v Amsterdamu Barak Gorny. Barak je nizozemský a zároveň izraelský občan, jehož otec již 23 let žije v Nizozemí, kde se zabývá obchodem. Gorny, který se poprvé začetl do této učebnice schválené nizozemským ministerstvem školství a doporučené k maturitnímu studiu, nevěřil svým očím.

V učebnici jsou zkreslená a lživě vysvětlená fakta o dějinách Státu Izrael. Tak například se tu uvádí, že „Menachem Begin vešel do historie jako mírotvorce, což je překvapivé, neboť velkou část svého života byl znám jako terorista a radikál.“ Nebo další perla: „Po první světové válce odešel Menachem Begin do Polska, po nacistické okupaci utekl do Palestiny a tam se stal vůdcem radikálních sionistů.“ Gorny si stěžoval své učitelce na  text učebnice, která mu řekla, že se tu opravdu jedná o historické chyby. Student o tom řekl svému otci, který kopie příslušných pasáží předal izraelskému velvyslanectví v Amsterdamu, aby se pokusilo diplomatickou cestou zjednat u nizozemských úřadů nápravu. Barakův otec Dror Gorny uvedl, že „není sporu o tom, že tuto knihu napsal někdo pro nějž je nenávist k Židům důležitější, než historická fakta. Bohužel, není zde takových lidí málo.“

Z izraelského velvyslanectví v Holandsku sdělili, že v současné době velmi pečlivě studují relevantní texty s cílem stanovit, zda se jedná o faktografické chyby a chybné interpretace historických událostí nebo zda se již jedná o štvavé protižidovské texty.

Mluvčí izraelského Ministerstva zahraničí Emanuel Nachšon (Emmanuel Nahshon) uvedl, že „ministerstvo věnuje prvořadou pozornost boji proti falšování historie a pomlouvání Izraele v učebnicích.“

3 reakce na Vznik Izraele očima nizozemské oficiální učebnice pro střední školy

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2015
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv