… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ben Gurionovo tajemství po třiapadesáti letech odhaleno 4.33/5 (86.67%) 12 ohodnocení

FILE PHOTO 18APR61 - FOR RELEASE WITH BC-ISRAEL-ANNIVERSARY-CHRONOLOGY - Israeli police flank Adolf Eichmann, the Nazi S.S. colonel who headed the Gestapo's Jewish Section and was responsible for millions of Jews' deaths in Nazi concentration camps, as he stands trial inside a bulletproof booth in a Jerusalem court. Eichmann was abducted by Israeli agents in Argentina and flown back to Israel. His trial lasted six months and he was executed for crimes against humanity in 1962, the only sentence of capital punishment ever carried out in Israel. Israel celebrates its 50th Golden Jubilee anniversary on April 30, according to the Hebrew calendar.    REUTERS

Padesát tři let poté (1.6.1962), kdy byl v Izraeli popraven jeden z hlavních viníků holokaustu, odpovědný za tzv. konečné řešení židovské otázky Adolf Eichmann, odhalil Státní izraelský archiv (ארכיון המדינה) tajemství, které se nalézalo na stránkách tam uloženého vězeňského deníku. Měsíc před jeho popravou navštívila Vera Eichmannová (1909-1997) Izrael a ve vězení v Ramle se setkala se svým na smrt odsouzeným mužem.

Vera Eichmannová se obrátila prostřednictvím obhájce svého muže dr. Roberta Servatia s prosbou na tehdejšího izraelského ministra spravedlnosti Dova Josefa o umožnění návštěvy svého muže před jeho popravou. Podle vládního zápisu ministr Dov Josef přednesl její žádost při zasedání vlády 18. března 1962 a uvedl Ben Gurionův názor, že Izrael nebude moci účinně čelit mezinárodní kritice, pokud Eichmannové nepovolí návštěvu na rozloučenou s jejím mužem. Proto je důležité velmi rychle jednat a návštěvu povolit. Toho dne také ministryně zahraničí Golda Meirová přednesla Zahraničnímu a bezpečnostnímu výboru Knesetu rozhodnutí vlády povolit Věře Eichmannové návštěvu svého muže. Poslanec Knesetu Jakob Hazan se při té příležitosti vyjádřil, že doufá, „že mu jeho žena nepomůže více než humánním způsobem odejít z tohoto světa.“
návštěva Eimannovy ženyNávštěva Very Eichmnannové byla držena v nejpřísnější tajnosti. Její návštěvu povolila na svém zasedání izraelská vláda, kdy ministři souhlasili s tím, aby Vera Eichmannová navštívila před popravou svého muže ve vězení v Ramle. Eichmnannova žena přiletěla z Zurichu do Izraele pod svým dívčím jménem Vera Liebl a doprovázela ji sekretářka Eichmannova obhájce dr. Roberta Servatia, Else Gruderová. Vera Eichmannová svého muže navštívila 30. dubna 1962 a byla s ním v cele pro návštěvy hodinu a půl. Během její návštěvy ve vězení ji doprovázeli a za zástěnou v návštěvní cele s ní byli oblastní náčelník policie Abraham Merhavi a dva důstojníci věžeňské správy. Ve vězení navštěvoval Eichmanna dvakrát týdně protestantský kněz De Wahl s ženou a tři dny před popravou navštívil Eichmanna jeho obhájce dr. Servatius z NSR.

Jedna reakce na Ben Gurionovo tajemství po třiapadesáti letech odhaleno

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2015
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Archiv