… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Deset příkladů toho, jak je s Izraelem jednáno rozdílně 4.88/5 (97.69%) 26 ohodnocení

Uprchlický tábor Balata ve stejnojmenné ètvrti mìsta Nábulus (Šechem) na Západním bøehu Jordánu. Izrael, 2015, Dobrin Stojèev

Uprchlický tábor Balata ve stejnojmenné ètvrti mìsta Nábulus (ŠŠchem) na Západním bøehu Jordánu. Izrael, 2015, Dobrin Stojèev

Je šokující vidět, jak se s Izraelem zachází za použití zcela jiných standardů, než s jinými zeměmi v soustavě mezinárodních vztahů. Samozřejmě, že si Izrael zaslouží kontrolu, stejně jako každý jiný stát. Ale zaslouží si také rovné zacházení – nic méně, nic více.

Za prvé, Izrael je jediný členský stát OSN, jehož právo na existenci je neustále zpochybňováno.

Bez ohledu na skutečnost, že Izrael ztělesňuje prastaré propojení s Židovským národem, jak je opakovaně uvedeno v nejčtenější knize na světě, v Bibli, že byl vytvořen na základě doporučení OSN z roku 1947 a že je členem této organizace od roku 1949, existuje neúprosný sbor národů, institucí a jednotlivců popírajících Izraeli jeho politickou legitimitu.

Nikdo by se neodvážil zpochybnit existenci mnoha jiných zemí, základ jejichž legitimity je nekonečně více diskutabilní než Izraele, včetně těch, které vznikly brutální silou, okupací, nebo na vzdálených mapách na psacích stolech plánovačů. Stačí se podívat kolem sebe, kolik národů se vejde do těchto kategorií, včetně, mimochodem, mnoha arabských zemí. Proč je tedy lovecká sezóna neustále otevřená jenom na Izrael? Mohlo by to mít něco společného s tím, že jde o jedinou zemi s židovskou většinou obyvatel?

Za druhé, Izrael je jediným členským státem OSN, kterému je vyhrožováno zničením jiným členským státem.

Popřemýšlejte o tom. Vůdcové Iránu, spolu s Iránem podporovanými spojenci v Libanonu a v Gaze opakovaně volají po vymazání Izraele z mapy. Je nějaká jiná země, která čelí hrozbě genocidálního zničení?

Za třetí, Izrael je jedinou zemí, jejíž hlavní město není uznáno ostatními zeměmi.

Představte si tu absurditu. Zahraniční diplomaté žijí v Tel Avivu, zatímco většina jejich činnosti je soustředěna do Jeruzaléma. Přestože žádný západní stát nezpochybňuje přítomnost Izraele v západní části města, kde je úřad premiéra, Knesset (parlament) a ministerstvo zahraničí, přesto tam nejsou velvyslanectví.

Podívejte se na seznam světových měst, včetně místa narození v cestovních pasech, a uvidíte něco překvapujícího – Paříž, Francie; Tokio, Japonsko; Pretoria, Jižní Afrika; Lima, Peru; a Jeruzalém, bez země – osiřelý, chcete-li.

Za čtvrté, OSN má dvě agentury zabývající se uprchlíky.

Jeden z nich, Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), se zaměřuje celou světovou populaci uprchlíků, kromě jedné jediné skupiny. Ten druhý úřad, Pracovní a pomocná agentura spojených národů pro Palestinu (UNRWA), se zabývá pouze Palestinci.

Ale rozdíl přesahuje to, že jde o dvě struktury a dvě byrokracie. Ve skutečnosti mají i dva různé mandáty. UNHCR usiluje o přesídlení uprchlíků, UNRWA ne. Když v roce 1951 John Blanford, tehdejší ředitel UNRWA, navrhl přesídlení až 250.000 uprchlíků do sousedních arabských zemích, tyto země se rozzuřily a jeho návrh odmítly, což vedlo k jeho odchodu z funkce. Zpráva o tom měla zamýšlený účinek, žádný další úředník OSN se o přesídlení nepokusil.

Navíc se definice uprchlíka podle UNRWA a UNHCR výrazně liší. Tam kde tak UNHCR označuje jenom ty, kteří skutečně opustili svou vlast, definice UNRWA zahrnuje „potomky osob, které se staly uprchlíky v roce 1948,“ bez jakýchkoli generačních omezení.

Za páté, Izrael je jedinou zemí, která vyhrála všechny své hlavní války o přežití a sebeobranu, ale je konfrontována poraženými protivníky, kteří trvali na diktátu podmínek míru.

Přitom, paradoxně, našli podporu z mnoha zemí, které, sami vítězné ve válkách, požadovaly – a i dosáhly – úpravy hranic.

Za šesté, Izrael je jediná země na světě se separátní a permanentní agendou (#7) v Radě OSN pro lidská práva (UN Human Rights Council) se sídlem v Ženevě.

Žádný jiný členský stát, včetně těch, které sériově porušují lidská práva, jako je Severní Korea, Sýrie, Írán a Súdán, nedostaly vlastní položku programu. Pouze s jedinou liberální demokracií na Blízkém východě je zacházeno takto nestydatě zkreslujícím způsobem, protože to je způsob, jak to funguje – padouchové obíhají vozy chráníce jeden druhého, a zároveň hromadně útočí na Izrael, při vytváření automatické většiny proti němu.

Za sedmé, Izrael je jedinou zemí odsouzenou letos na výročním shromáždění Světové zdravotnické organizace jako „porušovatele“ práv na zdraví.

Tento blábol byl vyřčen navzdory skutečnosti, že Izrael poskytuje prvotřídní lékařskou pomoc Syřanům zraněným v občanské válce v zemi a Palestincům žijících v Hamásem ovládaném pásmu Gazy, že Izrael dosáhl jednoho z nejvyšších míst ve světovém žebříčku očekávaného dožití všech svých občanů – židovských i nežidovských stejně, že je vždy jedním prvních zdravotnických záchranářů při humanitárních krizích kdekoli na světě, od Haiti po Nepál, a že denně posouvá hranice medicíny pro každého, něco, co nelze říci o většině jiných národů.

Za osmé, Izrael je jedinou zemí, která je denně terčem tří orgánů OSN zřízených a personálně obsazených výhradně za účelem prosazování palestinské věci a napadání Izraele – Výboru pro výkon nezadatelných práv palestinského lidu, Zvláštního výboru pro vyšetřování izraelských postupů ovlivňujících lidská práva palestinského lidu a Divize pro palestinská práva v oddělení OSN pro politické záležitosti.

Za deváté, Izrael je jedinou zemí, která je každoročně terčem až dvaceti rezolucí Generálního shromáždění OSN a nesčetných opatření v dalších orgánech OSN, jako je Rada pro lidská práva.

Vskutku překvapivě, každý rok, Izrael je cílem více takových aktivit než všechny ostatní 192 členské státy OSN dohromady. Nikdo nemůže vážně tvrdit, že je to i jenom vzdáleně opodstatněné, ale je to realita proto, že v každém orgánu OSN, s výjimkou Rady bezpečnosti, kde každý z pěti stálých členů má právo veta, je to všechno o většinovém hlasování.

Když téměř dvě třetiny světových národů dnes patří k Hnutí nezúčastněných, a když si volí zemi, jako je Írán za svého předsedajícího, s Venezuelou na palubě, to hovoří za vše.

A za desáté, Izrael je jedinou zemí, která je cílem hnutí BDS (boycott, divestment, and sanctions).

Viděl někdy někdo nějakou významnou aktivitu v univerzitních kampusech, které by se zaměřovaly na skutečné porušovatele v oblasti lidských práv, včetně některých v sousedství Izraele, kteří stínají hlavy, násilně konvertují a vyhánějí křesťany, shazují bomby s chemickými bojovými prostředky na civilní obyvatelstvo, popírají Palestincům plná práva a používají trest smrti, včetně u nezletilých?

Pokusila se někdy nějaká studentská skupina zabránit vysokoškolákům v cestování do nějaké jiné země než do Izraele, jak se to stalo v nedávném případě „výzvy“ kolující na UCLA?

Viděl někdy někdo nějakou flotilu nebo flytillu organizovanou evropskými levičáckými skupinami, která by nebyla zamířena proti Izraeli?

Viděl někdy někdo nějaký nátlak na společnosti, aby se stáhly z jiné země, než je Izrael?

Turecko, jako jeden příklad, který bezostyšně a neoprávněně obsadil jednu třetinu ostrova Kypr před 41 roky, rozmístil tam odhadem 40.000 tureckých vojáků, a přesídlil tam nespočet osadníků z Anatolie, přesto není slyšet ani hlásek proti Ankaře od těch, kteří údajně jednají ve jménu „spravedlnosti“ a proti „okupaci“.

Vzhledem k politické realitě může být odstraňování alespoň některých z těchto případů neuvěřitelného dvojího metru a do očí bijícího pokrytectví skličující úkol. A co je ještě horší, tento seznam není úplný.

Jedna stará reklama hlásala, že nemusíte být Židem, abyste milovali Levyho židovský žitný chléb. No, je to tak, nemusíte být pro-izraelský aktivista, aby Vám vadilo groteskně nespravedlivé zacházení s Izraelem. Vše, co je třeba, je smysl pro morální pobouření, že se takové věci, jako jsou uvedené, dnes dějí.

Autor: David Harris, AJC Executive Director, Edward and Sandra Meyer Office of the Executive Director; Senior Associate, St. Antony’s College, Oxford (2009-11)

Překlad: Tomáš Kubín

2 reakce na Deset příkladů toho, jak je s Izraelem jednáno rozdílně

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2015
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Archiv