nárazníkové pásmo na hranici Egypta s Gazou
Egyptské armáda v červenci začne vysidlovat obyvatele dalších domů u hranic s Pásmem Gazy, které ovládá palestinskoarabské teroristické Hnutí islámského odporu (Hamas). Důvodem ke zboření přibližně 10000 domů je rozšiřování bezpečnostního pásu, který vede podél hranice a ztěžuje pašování zboží, zbraní i lidí mezi oběma územími.
Informaci přinesla v sobotu egyptská média s odvoláním na armádní zdroje a přetiskla ji následně i média palestinskoarabská.
Egypt začal buduje nárazníkové pásmo u hranice s Gazou od února 2014 ve snaze zabránit pašování zbraní, výbušnin a islámských ozbrojenců z palestinského území na egyptský Sinajský poloostrov, kde teroristé útočí na egyptské bezpečnostní síly.
V nezastavěných oblastech má nárazníkové pásmo šířku 500 metrů, v zastavěných byly dosud bořeny domy do vzdálenosti 300 metrů od hranice. Do konce dubna 2015 tak bylo zbořeno přibližně 1100 domů. Nyní se ale pás má rozšířit v nezastavěných i zastavěných místech na 1000 metrů.
bourání v Rafáhu na hranici Egypta s Gazou
To se zásadně dotkne města Rafáh, které se nachází na obou stranách hranice. V jeho čtvrtích Safa, Imám Alí a Al-Ahraš bude zbořeno odhadem 10000 domů. S evakuací se má začít hned po konci Ramadánu, kolem 20. července.
V lednu guvernér Severního Sinaje Abd al-Fatáh Charhúr novinářům sdělil, že k vytvoření nezbytné bezpečnostní zóny bude nutné město Rafáh „zcela přesunout.“ „Je budováno nové město Rafáh s obytnými oblastmi odpovídajícími povaze a tradicím obyvatel města,“ prohlásil.
Budování bezpečnostní nárazníkové zóny na egyptské straně zesílilo po teroristickém útoku, který na Sinaji v říjnu 2014 zabil více než tři desítky egyptských vojáků.
Současná egyptská vláda dlouhodobě obviňuje z podpory militantních egyptských islamistů Hamas a další islámské skupiny v Gaze, které byly a jsou úzce napojeny na egyptské Muslimské bratrstvo, odstavené v Egyptě od moci vojenským převratem z léta 2013.
Napjaté vztahy mezi egyptskou vládou a Hamasem působí obyvatelům Gazy značné problémy, protože omezení obchodu s Gazou je ze strany bratrské arabské země dlouhodobě mnohem přísnější, než ze strany palestinskými radikály nenáviděného Izraele.
Jediný hraniční přechod v Rafáhu byl Egyptem zcela uzavřen po teroristickém útoku v říjnu 2014 a od té doby jen třikrát krátkodobě otevřen, naposledy od 27. do 30. března 2015. Egyptské úřady nyní oznámily, že přechod otevřou na jeden den v sobotu 13. června.
Egyptský boj proti pašeráctví efektivně omezuje na Hamasem ovládané území i dodávky civilního zboží, včetně potravin, léčiv, cementu či paliv.
Koncem května egyptská armáda oznámila, že za posledních 6 měsíců zničila 521 pašeráckých tunelů mezi Egyptem a Gazou, přičemž východy z nich se nacházely na egyptském území až 2,8 kilometru od hranice. Úřady také zabavily 6097 zbraní a 2350 kilogramů výbušnin.
Podle egyptských bezpečnostních zdrojů by k úplné eliminaci nebezpečí pašeráckých tunelů „jednou provždy“ bylo nutné rozšířit bezpečnostní nárazníkové pásmu na 5 kilometrů a vybudovat podél něj vodní kanál.
související články:
Egyptská obrana před teroristy z Gazy kopíruje izraelské metody (2.9.2013)
Egypt chce zvětšit nárazníkové pásmo na hranici Gazy (10.1.2015)