… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Islámský stát se přibližuje ke Golanským výšinám 5.00/5 (100.00%) 15 ohodnocení

ISIL V SYRII - RAKA

ISIL v Sýrii

Oddíly teroristické organizace Islámský stát (IS, ISIL, ISIS) postupně dobývají další a další oblasti Sýrie a pomalu se přibližují k izraelsko-syrské hranici na Golanech, od které je dělí několik desítek kilometrů. Aktivisté IS oznámili, že do několika dní obsadí celou syrskou část Golanských výšin. Arabské sdělovací prostředky informovaly, že teroristé IS jsou již blízko syrského guvernorátu Suwajda na jihozápadě Sýrie, který je obýván většinou Drúzy. Sdělovací prostředky též oznámily, že teroristé IS se nacházejí také v oblasti Hauran (حوران ,) která se nalézá na území guvernorátů Kuneitra, Suwajda a Dar’á. Tam, na jihozápadě Sýrie, svádějí tuhé boje s organizacemi proti-asadovských umírněných rebelů. Podle očitých svědků většina syrského vládního vojska uprchla z této oblasti a přesunula se směrem k pobřežním městům Latakíe a Tartús v severozápadní Sýrii obývaných Alawity, z jejichž středu pochází prezident Bašár Asad. V internetových portálech a v sociálních sítích uvádějí drúzské prameny, že na jihu Sýrie nedávno založili Drúzové ozbrojené milice, v nichž je v současné době více než 1500 bojovníků. Jejich cílem je bránit drúzské vesnice před teroristy IS. Mezi syrskými Drúzy panují obavy z IS a také z další teroristické organizace, kterou je Džabhat an-Nusra bojující proti Asadovu režimu. Drúzská pospolitost, jak známo, vždy podporovala prezidenta Asada. Arabské sdělovací prostředky uvedly, že teroristé IS, kteří se nacházejí v jižních čtvrtích Damašku, tyto postupně opouštějí ve směru na jih Sýrie, k blízkosti izraelských hranic.

NasrallahGenerální tajemník libanonského Hizballáhu šejch Hassan Nasralláh se týdne nechal slyšet v televizní síti Al-Manár, v níž dementoval zprávy arabských sdělovacích prostředků, že Hizballáh, který bojuje na straně prezidenta Asada, utrpěl v bojích s povstalci velké ztráty. Nebyl by to ani Nasralláh, kdyby současně svou rétoriku nenamířil proti Izraeli. Šejch začal vyhrožovat, že zatímco Izrael ničí domy Libanonců, jeho obyvatelé žijí v klidu. Izrael podle něj hrozí milionům libanonských obyvatel zničit jejich domy. To se ale prý změní a Hizballáh na Izrael udeří, takže v příštím konfliktu ti, kdo ztratí střechu nad hlavou budou Izraelci. Z Nasralláhova „válečného projevu“ je zřejmé, že slovním útokem na tradičního nepřítele, na Izrael, se snaží zakrýt opravdové problémy, t. j. vojenské neúspěchy a velké ztráty na životech, které jeho organizace utrpěla na syrské frontě. Nasralláh by udělal mnohem lépe, kdyby se soustředil na boj proti IS a rebelům, než aby vyhrožoval třetí straně. Jsme však na Blízkém východě, kde v propagandistické válce, kde dvě kouzelná slova „izraelský nepřítel“ mohou  pomoci Nasralláhovi zlepšit svůj pošramocený image v očích Libanonců, zvláště šíitů.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2015
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Archiv