… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Kanaánská štěňátka se rozcházejí do nových domovů + fotoesej 5.00/5 (100.00%) 14 ohodnocení

neprojde_neprojde_2Štěňátka z druhého vrhu kanaánského psa v České republice začala odjíždět do nových domovů. Nechtěli jsme je od maminky dávat příliš brzo a taky jsme si je chtěli pořádně užít, tak jsme čekali s loučením do 8. týdne věku. Ale ten poslední týden stál za to! Najednou s nimi bylo tolik práce, že se člověk skoro těšil, až jich bude méně. Štěňata se přestala vázat na maminku a boudičku, ale začala běhat po celé zahradě a po celém domě (i do patra) a hledat si „svého člověka“. Někteří dokonce tak usilovně, že každého, kdo šel kolem chytila za kalhoty nebo tkaničky a odmítala se pustit. Znásobte si to šesti a vyjde vám, že projít z jednoho konce zahrady na druhý je jen pro odvážné.


 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nejdivočejší štěně je nejmenší holčička Kiba. Je to Všudybylka. Štěně, které snad nikdy nespí. Vždy je ochotná ke každé zábavě, pranici, hře. Právě ona byla vždy byla první u návštěvy a snažila se jí vlézt na klín nebo zakousnout. Ona také byla první u každé nové věci, která se objevila na zahradě.

Dror kul_ oƒi

Dror kulí oči

Dror zase na každého kulil krásné medvídkovské oči  (a také všichni, co nás navštívili o něm okamžitě začali pět superlativy. A já jsem ráda, že se tolik líbí, protože on ještě jako jediný na ty pravé páníčky čeká).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

No a všichni dohromady se mazlili, tulili, překáželi, chytali se zoubky a prostě všelijak se pokoušeli člověka zastavit, vnutit se na klín, získat pozornost a – když budou mít štěstí – něco k snědku a nebo si pořádně pohrát na přetahování se o ponožku nebo o košťátko.

 

Samozřejmě to všechno bylo krásné, ale člověk musí také chodit do práce a starat se o rodinu, domácnost a další zvířátka na dvorečku – a to všechno se se šesti mrňousky pod nohama dělá o dost déle. Ale stálo to za tu zkušenost a možnost srovnání kanaánců s jinými štěňaty. Vezměme to ale po pořádku.

Mateřství

Sangie byla a je úžasná maminka. I když to byla její první štěňata, zvládla porod a poporodní péči zcela sama. Dokonce jí moje přítomnost spíše vadila, než že by ji požadovala. Také musím napsat, že Sangie nepotvrdila slova Eberharda Trumlera, že feny při porodu nebrání štěňata, protože to je úloha psa. Sangie se i během porodu dokázala parádně zazubit a odehnat zvědavé psy i kočky. I na lidi se tvářila nemile, ale většinou si nedovolila vycenit zuby; nebo jen maličko. A tak se alespoň snažila dostat se mezi nás a štěňata a co nejvíce je zneviditelnit. Také významně brala naše ruce do zubů a držela je, abychom se štěňátek nemohli dotknout. Nikdy nikoho nekousla, ale příjemné to dvakrát nebylo, hlavně těm, kdo ji neznají a bojí se jí. Velice jsem ocenila to, že jsem ji naučila přestat štěkat na povel. Jinak by jistě po celou dobu návštěvy na zájemce o štěňátka štěkala.

Také se mi osvědčilo přemýšlet o tom, jak Sangie zájemce o štěňátka představit. Udělali jsme to tak, že jsme se s nimi šli na krátkou dobu projít po okolí, pak teprve jsme je vzali domů, ke štěňátkům. Sangie tak měla příležitost si na ně zvyknout v neutrálním prostředí. Jen dvakrát jsme to neudělali z časových důvodů a vždy to bylo na chování Snagie vidět – právě v těchto dvou případech si dovolila vzít do zubů ruku cízího člověka. Vše se ovšem naštěstí obešlo nejen bez krve, ale také bez oděrek či modřin.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Novorození

Sangie kojila všech 6 štěňat bez problémů, a to až do jejich postupného odjezdu. Samozřejmě štěňata od 3 týdnů dostávala přikrmy. Při kojení byla Sangie velice tolerantní, i velká štěňata s ostrými zoubky byla ochotná krmit vleže, což jsem u jiných svých fen dosud nepozorovola. Před odjezdem štěňátek na ně byl poněkud legrační pohled.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

První dny až týdny Sangie velice špatně nesla, když jsem štěňata zvedala a hladila je. Já! Jak trpké! Postupně jsem navykala ji i štěňata na manipulaci, aby z nich vyrostla štěňátka dotýkaná. Nejprve to bylo jen opatrně zvednout a zase položit. Postupně se chvilka v dlani a náručí protahovala.

Prvních 5 týdnů Sangie naprosto nepřipustila, aby se ke štěňátkům přiblížil některý z našich dalších psů nebo některé z koček. Orfi a Mia, ale i ostatní členové naší smečky zvědavě nahlížely do dveří pokoje či přes mříže kotce, ale Sangie je zuřivě odehnala.

Život ve smečce

Když bylo štěňátkům 5 týdnů, přestala jejich maminka Sangie naše ostatní psy odhánět a dovolila jim si se štěňátky hrát. Orfi z toho měla takovou radost! Už se nemohla dočkat (ona sama dovolila Sangie vloni, aby chodila za jejími štěňaty od 5 dnů). A hned se stala tou nejbáječnější tetičkou na světě.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Adaja s Orfi

 

I Mia si se štěňátky ráda hrála, alespoň do doby, než štěňátka začala vážit více, než ona, a začala na ní být příliš velká a divoká. Naše borderky se štěňata pokoušejí pást a když to nejde (nejde to!), tak se na ně zubí jako na neposlušné ovečky. K mému překvapení to Sangie neřeší a borderky netrestá. Prostě štěňata nechá, aby sbírala zkušenosti o smečce sama. Po 5 týdnu věku štěňat vychovávala jen našeho mladého kanaánce Nokeda. Nokeda jsem si vloni přivezla z Izraele. Kvůli přísné karanténě k nám mohl až po 7. měsíci věku a přišli jsme o hodně společných chvil, což se špatně dohání. Už 10 měsíců se snažím ho rozveselovat. A přítomnost štěňátek na zahradě mu udělala takovou radost!

Je mladý a velký a jeho hry „já tě packou, ty mne packou“ jsou skutečně hodně divoké a štěňátka se jich nejdříve bála. Postupně jim ovšem přicházejí na chuť a honí se s ním po celé zahradě. A Noked je velice seriózně stráží. Vyhrabal si na veprostřed zahrady zahradě důlek a – často společně s Orfi – tam leží a hlídá spící štěnátka.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Štěňátka poznávají  různé psí charaktery. Samozřejmě jsou jim bližší ti psi, kteří s nimi tráví čas. Tatínek Dolev, který se na ně byl podívat jen jednou, je skutečně vystrašil. A trvalo dlouho, než se k němu odvážili přiblížit. Však je Sangie taky statečně bránila.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dolev krasavec

 

Sangie se zubí na Doleva

Sangie se zub_ na Doleva

Sangie se zubí na Doleva

handling

Záměrné dotýkání se mláďat se odborně nazývá handling a je prokázané, že provádění/neprovádění handlingu má vliv na budoucí chování. Proto jsem každý den několikrát každé štěně vzala do ruky, masírovala, koukla do tlamičky, obracela je na záda a do různých poloh a zase vracela mamince. A postupně pochopiteně prodlužovala dobu, po kterou jsem s nimi manipulovala. Od 14 dnů jsem dovolila manipulovat se štěňátky i návštěvám, i za cenu toho, že jsem Sangie na chvíli zavřela či podržela. Každá návštěva – a denně u nás bylo 1- 13 osob – si štěňátka pochovala nebo si s nimi hrála. V 8 týdnech se štěňátkům doteky lidí líbí a vyžadují je. Uvidíme, zda vůbec nastoupí, a v jaké míře, obvyklá kanaánská rezervovanost.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Zde musím přiznat, že handling někteří chovatelé kanaánských psů záměrně neprovozují, aby si jejich odchovy uchovaly přirozenou plachou povahu, která je pro psy v původní domovině obvyklá a která je popsaná i ve standardu. Já jsem se rozhodla jít jinou cestou. Už proto, že bydlím ve střední Evropě, ale hlavně proto, že bych ráda s kanaánci taky cvičila.

habituace na noviny tara

Habituace je proces popsaný etology, při kterém se zvíře postupně navyká na podněty prostředí, které ho dříve strašily či mu byly nepříjemné, a přestává na ně reagovat. Je to vlastně ignorování známého podnětu. Kanaánci na neznámé podněty reagují dost často panikou. Takže habituace štěňátek kanaánského psa je skutečně potřeba. Záměrně jsme v blízkosti štěňátek šustili, pískali, tleskali, mlátili vařečkou do kýble, pouštěli různé přístroje a prostě se všemožně snažili je seznámit s co nejpestřejší škálou zvuků. Kiva byla u všeho první a nikdy jsem ji neviděla, že by se něčeho bála. Ale dvě z dalších štěňátek potřebovala skutečně dost času, aby se habituovala na spoustu podnětů. Jako třeba Tara, která se nejprve roličky z novin poměrně dost vylekala. Ale – při správném povzbuzování –  se zakrátko osmělila a začala ji pyšně trhat jako kořist.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Čas habituace postupně zkracoval a že v 8 týdnech i obě původně bázlivější štěňátka reagují zájmem častěji, než strachem. V 7 týdnech věku štěňátek přeletěl několikrát nízko nad naší zahradou vrtulník a štěňátka se neutíkala schovat, ale koukala, co se to děje.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Náš Kuba asi taky četl etologické knížky, nebo viděl reportáž o R. Desenském, a ve volných chvílích se štěňátka různě plašil a chytal a otužoval. Nejvíc se ho báli, když na ně štěkal a vrčel. Ale pak štěňátka zvítězila a Kuba byl proražen.

Pestré prostředí

Štěňátka nejprve vyrůstala ve zvláštním pokoji v porodní bedně. Tam měli všichni po většinu dne klid a soukromí. Samozřejmě jsme je přiměřeně navštěvovali a kontrolovali. Postupně jsem jim do bedny naházela různé hračky a vůbec podnětné poklady, například ruličky od toaletního papíru či velké papírové krabice, aby štěňátka měla o čem přemýšlet. Ve věku 4 týdnů jsem je přesunula i s maminkou na zahradu do boudy v prostorném kotci, ze kterého se postupně odvažovala dál a dál. V samotném kotci měla na podlaze různé podklady (dřevo, beton, hlínu a slámu a deky), hračky různého typu a také lana a přetahovadla.

atara hezk_

Do kotce jim také létali zvědaví kosáci, kteří si s nimi hráli hru na honěnou. Do kotce jsem je zavírala na noc, aby se jim na zahradě něco nestalo. Přes den jsme na zahradě trávili většinu času s nimi, u otevřeného kotce; bylo báječné počasí. A loužičky se venku nemusejí uklízet! Zahrada štěňatům poskytla úkryt v boudě, písek na hrabání, slámu ve stodole na divoké hry, trávu na okusování. Štěňata se učila nespadnout a přeskakovat jámy vyhloubené dospělými psy nebo i plavat a neutopit se v jezírku. Nejvíce je bavilo hrát si v prázdných kotcích po králících – kousala se přes mříže do nohou, ocásků či uší.

Taky je hodně bavila hra v kozím výběhu, když byly kozy na pastvě. Ano, seznámila se i s kozami a kůzlaty, se slepicemi, s kuřaty, s kachnami a kočkami a koťaty a také kosy, hrdličkami a možná i s kunou v noci.

Samozřejmě jsem na zahradu dávala nejrůznější nové předměty – krabice od zeleniny otočená obráceně či balíky rohoží na plot. Štěňátka je objevovala a zkoumala s čím dál větší chutí.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Mám ve skříních spoustu hlavolamů a hraček pro psy. Rozvíjí se jimi kognitivní činnost a chuť k práci. Nejvíce se Taře líbil sypací míček – když se do něj strčí šikovně čumákem, vypadne granule.
Tara a sypac_ m_ƒek

Velkou roli v otužování hrají také návštěvy. Denně u nás bylo 1-13 osob. Každý chtěl vidět štěňátka vzácného plemene! Bylo to samozřejmě poněkud organizačně náročné. Ale pro socializaci štěňátek k nezaplacení. Akibe byla, jak už jsem výše napsala, u každé návštěvy první.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ostatní štěňátka se také s nadšením seznamovali. Jen Birk a Tara se zpočátku schovávali do stodoly za králíkárnu, ale dnes už to ani oni nedělají a také se běží s návštěvou seznamovat.

 

Z porodní bedny i ze zahrady jsem si každý den brala štěňátka po jednom po dvou do dalších místností, do kuchyně, pracovny, ložnice, aby si zvykala na různá prostředí i na to být bez sourozenců. A – když vyrostla – snažila jsem se brát na pochůzky, za sousedy či do zahradnictví.

Vše jsem směřovala k tomu, aby se štěně v nové situaci nebálo. A aby věci, které uvidí poprvé v životě, zkoumalo a nebálo se jich.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Výcvik

Od začátku jsem se snažila rozvíjet ve štěňátkách žravost a dravost, což jsou předpoklady pro budoucí práci. Bez toho není psa možné odměnit. Kanaánci jsou proslulí tím, že nežerou dod cizích lidí a neberou si potravu v cizím prostoředí. Takže jsem štěňátka krmila i z ruky, nejen z misek, a také jsem měnila místa, kde potravu dostávala. Také každou snahu o přetahování se se mnou jsem odměňovala jásáním. Žraní z ruky bavilo všechna štěňátka hned.

Hra o ponožku

Hra o ponožku

 

Ale chuť o přetahování jsme museli hodně rozvíjet. Nejdříve přetahování chytilo Kivu, Gripa a Dáju, ostatní jsem k tomu musela hodně přemlouvat.

hrabb

 

Hodně mi s tím pomohla groendaelka Orfi, která hru na přetahování (na rozdíl od Sangie) miluje.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Orfi pomáhá tahat 2

Štěňátka jsem začala asi v 6 týdnech trénovat na zvuk ultrazvukové píšťalky. Začala jsem jednoduše: písknutí – odměna. Zakrátko to štěňátka pochopila. A v 8 týdnech stačí písknout na druhém konci zahrady a už se ke mně řítí všech šest maličkých kanaánských kuliček (a také fůra velkých psů).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Stejné píšťalky si majitelé odvážejí se štěňátky, takže budou hned ze začátku moci se štěňátkem komunikovat zvukem, na který je zvyklé a nebudou muset čekat, až si zvykne na jejich hlas.

Některé štěňátka jsem začala již modelovat pomocí luringu (vodění za pamlskem). Tara se velice rychle naučila sednout, lehnout i postavit se. A Drorovi to také hezky jde.

 

Malá štěňátka v tomto věku mají vlastně vše dovoleno. Musí získat důvěru ke člověku. Někdy to chce velkou dávku trpělivosti. Ale proč se zlobit, když mi štěně ukradne botu nebo ponožku? Je lepší se zasmát. Ono se nám to na vztahu se štěňátkem vrátí.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Atara s botou

 

Kanaánský pes by se neměl bít ani trestat křikem. Bylo by mrzuté si pokazit klíčící vztah tím, že mu nasekáme za loužičku, kterou udělal v kuchyni. V komunikaci s nimi pomůže metoda pozitivní motivace, práce s klikrem a slovními markery.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sourozenecké šarvátky Birk a Dror

 

Asi do 6. týdne se štěňátka k sobě hlavně rozkošně tulila a zahřívala se vzájemně.

Po 6. týdnu si spolu hrají a hry jsou někdy pořádně divoké a někdy se zvrhnou ve rvačku.

 

V 7. týdnu se Gripovi několikrát stalo, že se zakousl do brášky (nejčastěji do Birka) v tak velkých emocích, že ho vůbec nedokázal pustit. Nebylo to jen kvůli jídlu – třeba u misky nebo kvůli kosti –  ale bylo to i „jen tak“, z neznámého popudu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Grip a kost

 

Sangie se v takovém případě snaží kluky rozdělit čumákem, ale ne vždy s úspěchem. Hlídání těch draků nám dalo pořádně zabrat. Naštěstí to netrvalo dlouho a i Grip se naučil sourozence rychleji pouštět. Ovšem úplně se mi ulevilo, až když Birk odjel do nové rodiny. A víte, kdo ho nejvíce postrádal? Samozřejmě Grip!

Přiznám se, že jsem ze šarvátek kluků byla mnohem nervóznější, než jejich vlastní maminka. Ta rvačky brala často se stoickým klidem. A když už to bylo hodně divoké, přišla k rváčům, byhlédla si toho nahoře a začala mu čistit anální otvory. Asi jim tim chtěla cosi naznačit…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sangie čistí zadeček

Pozorování psisek je odměnou

Jak vidíte, pečlivé péče o malé kanaánce nám dala poměrně zabrat, ale poskytla nám také chvilky, kdy jsme se dobře bavili a někdy i chechtali. Stálo to za to. Odměnou byla unikátní možnost pozorovat chování 8 kanaánských psů, včetně psa (samce) ve smečce celkem 13 psů; a také v interakci s dalšími zvířaty. Místo sledování zpráv v televizi, seděla rodina (někdy i s přáteli) na zahradě o pozorovala ty drobné šarády mezi našimi psisky.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Abir hra

Dnes například malá Tara šla poprvé se mnou a Orfi převézt kůzlata. Jak důležitě si vykračovala po ulici! Jak si byla vědoma své důležitosti.

Nebo Dror – ten malý medvídek – dnes, když jsme měli návštěvu! Rozhlédl se, všiml si, že všichni lidé sedí na židlích a, když jsem vstala ze své židle, abych něco podala, vyskočil na ni a zabral ji s blazeovaným úsměvem.

Dror na mג _idli

Ale nemohla jsem ho shodit. Kdo by to dokázal, když je tak malý-hezký-roztomilý?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Jeho sourozence napadla okamžitě nová báječná hra – boj o židli. O mojí židli, chápete to?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A takových drobných radostí bylo každý den mnoho. Zahrada plná kanaánců mne naplňuje štěstím. Kanaánce jsme si zamilovali. A doufáme, že přežijí do dalšího století. Doufám, že budou hodní a budou dělat svým lidem jen a jen radost.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ruce vzhůru

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2015
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Archiv