… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Kdo bude příštím ředitelem Mosadu? 5.00/5 (100.00%) 1 ohodnocení

izraelský Institut pro zpravodajské a zvláštní operace (Mosad)

Institut pro zpravodajské a zvláštní operace (Mosad)

Tamir Pardo a Joram Kohen

ředitel Mosadu Tamir Pardo (vlevo) a ředitel Šabaku Joram Kohen

Současný ředitel Tamir Pardo v neveřejné debatě sdělil, že chce v čele izraelské vnější civilní zpravodajské služby skončit v lednu 2016 a hledání nového ředitele je v plném proudu. Uvádí to v nedělním článku na webu Ynet Ronen Bergman.

Premiér Benjamin Netanjahu prý už začal proces výběru Pardova nástupce, přičemž ve hře mají být tři kandidáti, kteří všichni mají zpravodajskou minulost: generální ředitel Ministerstva zpravodajských záležitostí Ram Ben-Barak, premiérův poradce pro národní bezpečnost Josi Kohen (Yossi Cohen) a současný zástupce ředitele Mosadu známý jen jako N.

Rami Ben-Barak sloužil v jednotce Sajeret Matkal (Sayeret Matkal) Izraelských obranných sil a posléze v Mosadu v divizi Kešet (Keshet), mají na starost sledování, pronikání do prostorů a shromažďování informací. V roce 2010 jej tehdejší ředitel Mosadu Meir Dagan jmenoval svým zástupcem a počátkem letošního roku byl tehdejším ministrem zpravodajských a strategických záležitostí Juvalem Štajnicem (Yuval Steinitz) jmenován generálním ředitelem ministerstva.

Josi Kohen sloužil jako velitel jednotky v Mosadu v divizi Comet (Tzomet) a za vedení jedné z operací získal Izraelskou bezpečnostní cenu. Posléze se stal velitelem Comet a zástupcem ředitele služby. V srpnu 2013 jej premiér Netanjahu jmenoval svým poradcem pro národní bezpečnost.

N. je současným zástupcem ředitele Mosadu. Sloužil v divizi Kešet, posléze jako šéf technologické divize Mosadu.

Kromě tří jmenovaných je prý do čela Mosadu zvažován i velitel Izraelského letectva Amir Ešel (Amir Eshel), který se brzo chystá do výslužby. Za jeho vedení letectvo ve spolupráci se zpravodajci provedlo několik přesně cílených úderů na teroristické cíle v Sýrii, Libanonu a Súdánu.

Ke změně má také dojít na pozici zástupce ředitele Mosadu, jímž se má brzo stát A., současný šéf jednotky zvláštních operací v Caesareji. Ronen Bergman tento krok hodnotí jako překvapivý, protože od doby, kdy se Tamir Pardo stal v lednu 2011 ředitelem služby se jedná už o jeho třetího zástupce a navíc ke jmenování dochází nedlouho před Pardovým odchodem z čela Mosadu. Povýšením A. Na zástupce ředitele se nabízí i možnost, že by i on mohl být zvažován jako Pardův nástupce.

Jedna reakce na Kdo bude příštím ředitelem Mosadu?

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2015
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Archiv