… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Lubomíru Zaorálkovi by slušelo jednat přímo s teroristy Hamasu 4.69/5 (93.85%) 13 ohodnocení

Lubomír Zaorálek a Rijád Malkí, Ramalláh, Palestinská správa, 6. 6. 2015

Lubomír Zaorálek a Rijád Malkí, Ramalláh, Palestinská správa, 6. 6. 2015

Jak jsme již informovali český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek včera a dnes navštívil území arabské autonomní Palestinské správy v Judeji, Samaří a Gaze. A některé jeho výroky stojí za pozornost.

Při návštěvě hlavního města autonomie Ramalláhu si prohlédl za přítomnosti ministra zahraničí autonomie Rijáda Malkího „zcela novou budovu ministerstva zahraničních věcí“.

Při pracovní večeři pak hovořili o nadcházející Malkího návštěvě Prahy ve dnech 16. a 17. června, kde se vedle prvního zasedání společné Česko-palestinské smíšené komise má uskutečnit i přijetí prezidentem Milošem Zemanem. Lubomír Zaorálek zdůraznil, že současná česká vláda i nadále podporuje „dvoustátní řešení = Izrael a Palestina.“

Lubomír Zaorálek a Rijád Malkí, Ramalláh, Palestinská správa, 6. 6. 2015

Lubomír Zaorálek a Rijád Malkí, Ramalláh, Palestinská správa, 6. 6. 2015

Po dnešní návštěvě Pásma Gazy „jako vůbec první český vládní činitel“ Zaorálek prohlásil, že je šokován rozsahem poškození Gazy po vojenském konfliktu s Izraelem před takřka rokem.

Lubomír Zaorálek v Gaze, 7. 6. 2015

Lubomír Zaorálek v Gaze, 7. 6. 2015

„V Gaze žije 1,8 mil. lidí.Z toho 300 tis. Děti. Maji váž. psych. problémy kvůli ztrátě bydlení, rodičů. Jsou bez perspektivy,“ uvedl na svém twitterovém účtu. Dodal, že „člověk je šokován z rozsahu poničení Gazy. Zlé je, že její rekonstrukce téměř rok po konfliktu nepostupuje kvůli nedostatku materiálu,neprostupnosti přechodů mezi IL a Gazou. Nezaměstnanost mladých je 60 %.“

Lubomír Zaorálek v Gaze, 7. 6. 2015

Lubomír Zaorálek v Gaze, 7. 6. 2015

ČTK následně citovala Zaorálkovou vyjádření, že o situaci v Gaze bude chtít hovořit s izraelským premiérem Netanjahuem.

Zaorálkův údiv ze situace v Gaze je překvapující a nelze se ubránit dojmu, že se jedná o divadlo pro média, neboť se nechce věřit, že by dopředu neměl od příslušných českých institucí dostatek informací.

Ještě větší údiv vzbuzuje ministrova snaha hovořit o nezaměstnanosti a poničenosti Gazy s izraelským premiérem – a nehovořit o ní s palestinskými Araby.

Není snad Gaza pod palestinskou správou?

Nevládne v ní palestinské hnutí Hamas, které zvítězilo v řádných všeobecných volbách, zvoleno hlasy obyvatel Gazy?

Není to Hamas, kdo má v ruce ekonomický rozvoj Gazy?

Není to Hamas, kdo neuznává právo Izraele na existenci?

Není to snad Hamas, kdo celé roky užívá z ciziny dodávaný stavební materiál na budování tunelů k pronikání teroristů na území Izraele?

Není to Hamas, kdo vyvolal v posledním desetiletí všechny velké konflikty Gazy s Izraelem?

Tak proč, když už chce jednat o lepší budoucnosti, se Lubomír Zaorálek neobrátí přímo na Hamas?

10 reakcí na Lubomíru Zaorálkovi by slušelo jednat přímo s teroristy Hamasu

 • Tomáš Kolský napsal:

  Rekonstrukce pokračuje. Nejde ale o rekonstrukci domů. Rekonstruují se tunely pro únosy izraelských občanů. První, kdo se dostane ke stavebnímu materiálu, jsou válečníci. Tak to bylo, je a ještě dlouho bude. Přinejmenším dokud bude vládnout Hamás, budoucnost Gazy bude smutná.
  Gazu je třeba proměnit v Jafo. To si ale nikdo nedovolí říci ani Zaorálkovi ani nikomu jinému v Evropě.

  • Vader napsal:

   Tomáši, řekl jste „To si ale nikdo nedovolí říci ani Zaorálkovi ani nikomu jinému v Evropě“. Jestli se to musí politikům explicitně říkat, pak nemají na svých postech co dělat. Má jim to „docvaknout“ samo 💡 Ne-li, nechť si vyberou resort, kterému rozumí.

   • Scooolie napsal:

    Obsazení českého Zamini je výsledkem voleb. Vzhledem k tomu, že ANO o ministerstva zahraničí zrovna nestálo a KDU měla také jiné priority, tak je v čele člen ČSSD – a v této straně je někdo, kdo by byl lepší, než je Lubomír Zaorálek? Schválně – kdo?

     • Jeitteles napsal:

      Ty názory budou blízké řekněme německé SPD. Kandidoval na prezidenta a k hlavě státu patří zahraniční agenda, určitě se k ní nějak vyjadřoval. Ale spíše jde o to, že Dienstbier je myslím lépe jazykově vybaven a připadá mi daleko inteligentnější, než Zaorálek. Pravdou ovšem je, že se aktivně zabývá jinou oblastí (rezort spravedlnosti, lidská práva, apod.).

     • Scooolie napsal:

      Mě jako kandidát na prezidenta až tak neoslnil. Byl neslaný nemastný, ani horký ani studený. Nicméně možná, že právě v diplomacii by se našel. Ovšem srovnat s německou SPD nestačí, i tam jsou různá křídla a stranický program se k tématu vyjadřuje natolik stručně, že se do nějm vejde bez problémů i Lubomír Zaorálek…

      Platný tzv. Hamburský program SPD v němčině říká:
      Deutschland hat eine besondere Verantwortung für das Existenzrecht Israels. Auch deswegen engagieren wir uns für einen umfassenden Frieden im Nahen Osten auf der Grundlage internationaler Verträge. Wir setzen uns für die Selbstbestimmung des palästinensischen Volkes und die Schaffung eines lebensfähigen palästinensischen Staates ein.

      resp. anglicky
      Germany has special responsibility for Israel’s right to exist. For this reason too we have committed ourselves to comprehensive peace in the Middle East on the basis of international
      agreements. We are supporting selfdetermination of the Palestinian people and the creation of a viable Palestinian state

      Popravdě: Zaorálkova „jamajská angličtina“ je to nejmenší, co mi na něm vadí. Mnohem víc mi vadí, co říká, než že to neumí říct správně anglicky. A v tomto směru si nedělám o Dienstbierovi iluze…

     • Jeitteles napsal:

      Pro mě je základní rozdíl mezi nimi, že Zaorálek je chaotik, který ani moc neví, co dělá a proč to dělá. Dientsbier je podle mě inteligentnější, schopnější. Ani jeden není můj favorit a ani jeden mě více neoslnil. Jen jsem ale odpověděl na to, zda v ČSSD existuje alternativní kandidát na post ministra zahraničí.

 • Oblovka napsal:

  Většina lidí nemá možnost přímo hovořit s politiky mezi čtyřma očima. Pokud budete mít někdy tuto možnost, vřele Vám ji doporučuji využít. Dlouze jsem s panem Dienstbierem diskutoval na téma začlenění rómů, hlasování o přijetí nového občanského zákoníku v senátu a na téma energetické bezpečnosti státu. Byl byste, pane Jeitteles, nepříjemně zklamán. Pan Dienstbier má možná charismatický zjev, ale to je tak vše. Jeho názory jsou naivní, informovanost téměř nulová. Zájem se něco dovědět, ačkoli se jednalo o informace pro náš stát životně důležité, neměl. Úroveň práce a zodpovědnost senátorů vůči národu, jak jsem si v debatě s ním ověřil, je opět velmi špatná. Opravdovou obavu má p. Dienstbier pouze o svůj post a z příchodu politické konkurence. Nerad by někde narazil, je to populista. Myslím, že jeho postoj vůči Arabům by byl opatrný. Nechci se tímto ovšem v žádném případě zastávat pana Zaorálka. Chtělo by to minimálně kvalitního poradce pro otázky Izraele. Někdy je lepší mlčet, když už nelze jinak. Měl by si vzít příklad ze svého stranického předsedy, který, když už na to nemá, obklopí se alespoň hromadou poradců. Vzhledem k tomu, že jen obtížně mění lidé svoje osobní postoje a názory, nevidím působení pana Zaorálka v této oblasti dobře.

 • Viktor Novák napsal:

  Autorovi tohoto článku velice děkuju. Napsal ho přesně.
  Za jednání a chování pana Zaorálka se stydím. Dělal naší zemi při této cestě ostudu a obávám se, že v jeho případě se tyto jeho postoje-chování nezmění. A pokud se přeci jen změní, tak bohužel k horšímu.
  Pan Zaorálek se snaží svojí politiku přizpůsobovat stanoviskům, které má mnoho zemí (možná většina) Evropské unie a to je naprosto nepřijatelné. Naše země mívala vždycky (po revoluci 1989) vlastní názor a vynikající vztahy s Izraelem.
  Přál bych si, aby tomu tak bylo i v budoucnu.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2015
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Archiv