… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Návštěva ministra Zaorálka v Gaze – bez publicity 5.00/5 (100.00%) 11 ohodnocení

Hraniční přechod Erez , foto Ministerstvo obrany Státu Izrael

Hraniční přechod Erez , foto Ministerstvo obrany Státu Izrael

Dosti neobvyklá návštěva českého ministra zahraničí v Gaze se nestala událostí číslo jedna ani v palestinských médiích. Zevrubně, ale bez ilustrací informují česká média. Český ministr si vybral pro návštěvu Gazy také zajímavé datum – doznívají připomínky dne Naksa – tedy izraelského vítězství v Šestidenní válce v roce 1967. L. Zaorálek je první ministr zahraničí, který po patnácti letech navštívil Gazu, navíc ráno poté, kdy z Gazy dopadala další raketa na Izrael.

Hamás nyní hledá cestu, jak zdůvodnit svoji bezmoc uhlídat salafistické milice.  Jejich cílem je, aby Izrael likvidoval Hamás, a tak jim uvolnil cestu k převzetí moci v pásmu Gazy. Také Egypt situaci nikterak neusnadňuje, chce opět rozšířit „nárazníkové pásmo“ na hranici mezi Gazou a Egyptem. To znamená likvidaci deseti tisíc příhraničních domů. O tom však píše pouze palestinská agentura Ma’an.

Jediný palestinský zdroj, který o návštěvě ministra Zaorálka v Gaze lakonicky ve dvou větách informuje, je orgán Demokratické fronty za osvobození Palestiny Al-Húria, který píše, že se ministr se setkal s představiteli vlády Národní jednoty, ale nikoli Hamasu. Toto vyjádření je ovšem ukázkový protimluv, neboť součástí tzv. „vlády Národní jednoty“ Hamás je.

Pravý smysl cesty (a v ČT neustále opakovaný šok ministra Zaorálka) tedy zůstane asi veřejnosti utajen, podobně jako tomu bylo v roce 2008, kdy tehdejší politik ČSSD pan Zaorálek spolu s předsedou ČSSD Paroubkem navštívil Sýrii a jednal s jejím prezidentem Bašárem Asadem.

Ze zpráv které přicházejí z Gazy a vedení Hamásu je zřejmé, že ze všeho co se kolem Gazy děje, je situace na hranici s Izraelem pro Hamás ta nejpříznivější. A tak patrně návštěva českého ministra zahraničí zůstane skryta za závojem mlhy a politických dohadů.

V našem Archivu si můžete přečíst: L. Zaorálek v Sýrii

 

 

2 reakce na Návštěva ministra Zaorálka v Gaze – bez publicity

  • smal napsal:

    Nedávno jsem potkal pana ministra v knihkupectví Academia, na Václavském náměstí, zajímal se o knihy z historie a politiky. Tak jsem si říkal, že není špatné mít konečně ve vládě někoho, kdo má zájem o soustavné vzdělávání ve svém ministerském oboru. Ale zřejmě uplatnit nabyté vědomosti v praxi je velký problém. Hamás ho provedl po okruhu připraveném jakýmsi jejich potěmkinovským odborníkem a pan ministr je v šoku.
    To, že v Izraeli byli civilisté vystaveni barbarskému ostřelování zřejmě nehraje v jeho vidění žádnou podstatnou roli. Izrael totiž má zájem o ochranu svého obyvatelstva na rozdíl od Hamásu, který civilisty používá jen jako lidské štíty a za účelem lživé propagandy.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2015
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Archiv