… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Podpora dvoustátnímu řešení izraelsko-palestinského sporu klesá 5.00/5 (100.00%) 7 ohodnocení

Hebrejská univerzita v JeruzaléměPalestinian Center for Policy and Survey Research (PSR)Řešení sporu mezi Izraelci a palestinskými Araby zřízením arabského státu Palestina v Judeji, Samaří a Gaze má podporu už je těsně většiny veřejnosti na obou stranách. Navíc na obou stranách vzrostla obava, že se druhá strana snaží získat celé území pro sebe a vyhnat je.

Závěry jsou shrnuty ve studii, kterou včera zveřejnily Výzkumný institut pro mírový pokrok Harryho S. Trumana (Harry S. Truman Research Institute for the Advancement of Peace) Hebrejské univerzity v Jeruzalémě (האוניברסיטה העברית בירושלים) a Palestinské centrum pro politiku a průzkumy (Palestinian Center for Policy and Survey Research, PCPSR, المركز الفلسطيني للبحوث السياسية والمسحية) v Ramalláhu. Průzkum se uskutečnil za podpory Nadace Konrada Adenauera (Konrad Adenauer Stiftung) počátkem června 2015 mezi 1.200 palestinskými Araby v Judeji, Samaří, Gaze a východní části Jeruzaléma a 802 Izraelci.

O tom, že izraelsko-palestinskoarabský spor vyřeší vznik nového arabského státu, bylo ještě v roce 2014 přesvědčeno 62 % Izraelců a 54 % palestinských Arabů. Letos je to v obou skupinách jen 51 %.

Většina respondentů v obou skupinách se domnívá, že oni sami nebo někdo z jejich rodiny budou zraněni druhou stranou. Tento názor má skoro 80 % palestinských Arabů a 56 % Izraelců.

Výzkumnic se také dotazovali na očekávání, která mají respondenti v postoj své strany při mírových jednáních.

Z Izraelců je 42 % přesvědčeno, že se Izrael po poskytnutí záruk své bezpečnosti chystá přinejmenším částečně stáhnout do hranic příměří před rokem 1967. Naopak 32 % věří, že Izrael plánuje anektovat Judsko a Samařsko (tzv. Západní břeh Jordánu) a tamním neizraelským Arabům buď nepřiznat politická práva anebo je vysídlit.

Mezi dotazovanými palestinskými Araby je 68 % přesvědčeno, že Palestinská správa a Organizace pro osvobození Palestiny mají v úmyslu získat všechna nebo část území získaných Izraelem v Šestidenní válce v roce 1967. Jen 1 % má za to, že palestinskoarabským cílem je zničit Stát Izrael a získat veškeré území mezi Jordánem a mořem. Nicméně 10 % je přesvědčeno, že cílem je dobýt Stát Izrael a zničit většinu židovské populace Izraele.

Průzkum se nedotazoval na to, jak se lidé ke svým očekáváním staví. Tedy, zda se jich obávají anebo v ně doufají.

Joint Israeli-Palestinian Poll – June 2015: Less support for two-state solution, continued perceptions of existential threat – tisková zpráva na webu Hebrejské univerzity v Jeruzalémě (anglicky)

In the past year, support for the two state solution decreases among Palestinians and Israelis; today only 51% on each side support it. Meanwhile, each side continues to view the intentions of the other as posing an existential threat – tisková zpráva na webu PCPSR (anglicky)

2 reakce na Podpora dvoustátnímu řešení izraelsko-palestinského sporu klesá

  • talarich napsal:

    Za situace, kdy jeden ze dvou partnerů otevřeně deklaruje, že zabije druhého partnera, není o čem jednat.
    Znak PLO, Fatahu nebo PA to jasně dokazuje. Nejde jim o vlastní stát vedle Izraele, ale o zničení Izraele, vyvraždění 6 milionu židů a zabrání celého území. Kdo o vzniku takového státu uvažuje nebo ho dokonce podporuje, tak souhlasí s genocidou 6 milionu židů. A to nedopustím, aby se znovu stalo.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2015
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Archiv