… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Rusko-egyptské námořní vojenské cvičení (+ videa, foto) 5.00/5 (100.00%) 4 ohodnocení

důstojníci ruského a egyptského námořnictva

důstojníci ruského a egyptského námořnictva

Rusko a Egypt právě pořádají poblíž Alexandrie své vůbec první společné námořní cvičení, oznámily ruské a egyptské vojenské zdroje.

„Ve Středozemním moři u pobřeží Egypta začala aktivní fáze společného rusko-egyptského námořního cvičení nazvaného Most přátelství 2015 (Мост дружбы-2015, جسر الصداقة 2015, Friendship Bridge 2015),“ uvádí se ve včerejším tiskovém prohlášení ruského ministerstva obrany. „Za podpory letectva budou ruské a egyptské lodě plnit úkoly s cílem ochránit námořní trasy před různými hrozbami,“ uvádí se dále.

Cvičení, trvajícího od 6. do 14. června 2015, se zúčastní několik ruských válečných plavidel, mezi nimiž je gardový raketový křižník Moskva (ГРКР «Москва»), raketová korveta Samum («Самум»), remorkér MB-31 (морской буксир МБ-31), tanker Ivan Bubnov («Иван Бубнов») a výsadková loď Aleksandr Šabalin (БДК-100 «Александр Шабалин», Alexander Shabalin).

ruští námořníci nastoupení před raketovým křižníkem Moskva

ruští námořníci nastoupení před raketovým křižníkem Moskva

Egyptské námořnictvo vyslalo fregaty Taba a Dumjat, hlídkové lodě 25. duben a 18. červen / Šarm al-Šejch, tanker Šalatin a také dva letouny F-16.

Mluvčí egyptské armády brigádní generál Mohamed Sámir označil cvičení za „jedno z nejmocnějších a největších společných cvičení Egypta a Ruska“, k němuž dochází za „dvoustranných rozhovorů na vysoké úrovni o vojenské a bezpečnostní spolupráci a výměně odborných znalostí mezi ozbrojenými silami obou zemí.“

Ruský admirál Viktor Čirkov označil cvičení za konkrétní krok k posílení vzájemného porozumění a přátelství obou zemí.

Sovětský svaz a Egypt intenzivně spolupracovaly v 50., 60. a počátku 70. let minulého století. Vztahy se pak postupně ochladily, když egyptský prezident Anvár Sadat dal přednost spojenectví s USA a dalšími západními zeměmi.

Rusko-egyptské vztahy opět začaly rozvíjet od poloviny roku 2013. Tehdy egyptské ozbrojené síly převratem zbavily moci Muslimské bratrstvo, které zvítězilo v parlamentních a prezidentských volbách po svržení dlouholetého vládce Egypta prezidenta Husního Mubáraka.

Vláda USA, která podporovala demokraticky zvolenou islamistickou vládu, reagovala na vojenský převrat z roku 2013 s nelibostí a omezila rozsáhlou vojenskou pomoc Egyptu.

Poté, kdy byl velitel egyptské armády maršál al-Sísí letos v přímých volbách zvolen prezidentem, se vztahy s USA zvolna zlepšují, nicméně Spojené státy Egyptu stále vyčítají masové porušování lidských práv v souvislosti se zatýkáním islamistů a jejich vězněním a odsuzováním, často k smrti.

Egyptské ozbrojené síly v reakci na postoj USA začaly rozvíjet vztahy s Ruskem. Ruský prezident

Rusko, na které uvalil Západ sankce kvůli loňské okupaci Krymu a trvající válce v Donbasu, se intenzivně snaží získávat spojence po celém světě. Prezident Vladimir Putin v únoru 2014 navštívil Egypt a nejlidnatější arabská země následně letos v květnu uzavřela s Ruskem kontrakty na dodávky zbraní v objemu 2 miliard dolarů.

Minulý měsíc se uskutečnilo ve Středozemním moři podobné rusko-čínské námořní cvičení.

2 reakce na Rusko-egyptské námořní vojenské cvičení (+ videa, foto)

  • Josef napsal:

    kecy ala Stalin, nerozborné přátelství s Egyptským lidem , defakto však Rusové nacvičují přepadení Izraele od moře…zabrali Krym, aby měli převahu v Černém moři, chtějí zabrat Ukrajinu až po Dněpr, aby měli vodní hranice s NATO a měli jak dostat tanky a lidi z Ruska a Běloruska do Středozemního moře a hurá na Izrael-OSN to ,posvětí, a naloupí si ….ale to jsme již v Bibli, Zachariáš prorok….kdo rozumí ať čte a ostatní se to dozví z novin…

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2015
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Archiv