… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Saúdská Arábie a Rusko uzavřely dohody o jaderné, ropné a vojenské spolupráci 4.86/5 (97.14%) 7 ohodnocení

Mohamed bin Salman bin Abdulazíz a Aleksandr Novak, Moskva, 18. 6. 2015

Mohamed bin Salman bin Abdulazíz a Aleksandr Novak, Moskva, 18. 6. 2015

Saúdie a Rusko včera v Moskvě podepsaly šest mezinárodních smluv, mezi nimi i dohodu o „mírovém využití jaderné technologie.“ Informaci přinesla Saúdská tisková agentura (SPA) a další saúdskarabská média v souvislosti s včera zahájenou návštěvou saúdské delegace vedené Mohamedem bin Salmanem bin Abdulazízem, zástupcem saúdského korunního prince, ministrem obrany a předsedou Rady pro ekonomické záležitosti a rozvoj.

Návštěva probíhá v době, kdy se opakovaně hovoří o dohodě sunitské Saúdie s Pákistánem o předání pákistánské technologie výroby jaderných zbraní, pokud by jadernou zbraň získal šíitský Írán.

Saúdská Arábie na jaderné cestě

Zpráva neuvádí o jaderné dohodě podrobnosti, nicméně je zjevné, že Saúdská Arábie se rozhodla nastoupit cestu země využívající jaderné technologie. K výstavbě jaderných elektráren se ze zemi regionu chystají také Egypt a Jordánsko.

podpis saúdsko-ruské dohody o jaderné spolupráci, Hášim Jemani (Hashim Yemani), prezident Města krále Abdalláha pro jadernou a obnovitelnou energii (K.A CARE), a Sergej Kirijenko (Сергей Владиленович Кириенко), president Ruské státní agentury pro jadernou energii (Rosatom)

podpis saúdsko-ruské dohody o jaderné spolupráci, Hášim Jemani (Hashim Yemani), prezident Města krále Abdalláha pro jadernou a obnovitelnou energii (K.A CARE), a Sergej Kirijenko (Сергей Владиленович Кириенко), president Ruské státní agentury pro jadernou energii (Rosatom)

Írán již jadernou elektrárnu postavenou s ruskou pomocí provozuje v Búšehru, zařízení na obohacování uranu má pak v Natanzu a na dalších místech, přičemž Izrael a západní země se obávají, že íránský jaderný program není zdaleka jen civilní. Do 30. června by měla být uzavřena definitivní dohoda mezi Íránem a mocnostmi o podmínkách dalšího fungování íránského jaderného programu, včetně jeho inspekcí.

Saúdská spolupráce s Ruskem odráží frustraci ze Spojených států amerických, o které se režim v Rijádu od svého vzniku v 30. letech 20. století opírá.

Prezident Obama a jeho administrativa nicméně v posledních letech věnují značné úsilí zlepšení vztahů s Islámskou republikou Írán a podpoře demokratických mechanismů na Blízkém východě, a to bez ohledu na dopady, které to má na tradiční spojence USA.

Vedle Iráku, rozvráceného již za prezidenta George W. Bushe, tak v důsledku americké politiky došlo k převzetí moci islamisty v Egyptě a po jejich svržení armádou k ochlazení vzájemných vztahů. Bezhlavé úsilí o svržení místních diktátorů přivedly do chaosu a k faktickému rozpadu státu Libyi a Sýrii. Bezprecedentně napjaté jsou v poslední době i vztahy USA s Izraelem.

Pro Saúdy se poslední kapkou ke ztrátě důvěry v USA zřejmě stala neochota Washingtonu zasáhnout do vývoje v Jemenu, kde Íránem podporovaní povstalci postupně ovládají zemi.

O vzájemnou spolupráci však dnes nemá eminentní zájem jen Saúdská Arábie, ale i Rusko. Ruské hospodářství v současnosti sužují západní sankce kvůli okupaci Krymu a válce na východě Ukrajiny a zejména nízká cena ropy na světových trzích. Moskva by proto uvítala spolupráci Rijádu při snížení těžby ropy a tím zvýšení ceny, což Saúdové dosud odmítali.

Rusko-saúdská spolupráce

saúdsko-ruská spolupráce

saúdsko-ruská spolupráce

Zástupce saúdského korunního prince včera v Sankt Peterburgu jednal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o posílení vzájemné spolupráce obou zemí v oblasti mírového využití jaderné energie, vojenské a technické spolupráci, bydlení, oblasti ropy a zemního plynu a investic.

Za saúdskou stranu se účastnili ministr ropy a minerálních zdrojů Alí bin Ibrahím al-Naimí, státní ministr a úřadující ministr bydlení Dr. Isam bin Saad bin Saíd (Issam bin Saad bin Saeed), ministr zahraničí Adel bin Ahmed al-Džubír (Adel bin Ahmed Al-Jubeir), státní ministr Chálid bin Aldulrahmán al-Ísa (Khalid bin Abdulrahman Al-Issa) a šéf zpravodajské služby Chálid bin Alí Al-Chomajdan (Khalid bin Ali Al-Homaidan). Z ruské strany byli přítomni ministr zahraničí Sergej Lavrov, ministr obrany Sergej Šojdu a řada dalších představitelů.

Přelomem ve vzájemných vztazích se má stát smlouva o implementaci dohody o ropné spolupráci, kterou včera podepsali saúdský ministr ropy a minerálních zdrojů al-Naimí a ruský ministr energetiky Aleksander Novak. „(Dohoda) povede k vytvoření ropné aliance mezi oběma zeměmi ku prospěchu mezinárodního ropného trhu, stejně jako produkujících zemí a stabilizuje a rozvine trh,“ prohlásil ruský ministr. Jeho saúdský protějšek vyjádřil optimismus ohledně vývoje ropného trhu v nadcházejících měsících.

Včera byla podepsána také smlouva o vojenské spolupráci mezi Ruskem a Saúdskou Arábií.

المملكة توقع اتفاقية تعاون في المجالات السلمية للطاقة النووية مع روسيا – zpráva o jaderné dohodě na webu al-Rijád (arabsky)

2 reakce na Saúdská Arábie a Rusko uzavřely dohody o jaderné, ropné a vojenské spolupráci

  • Josef napsal:

    skvělí partneři pro rozpínavé Rusko, jen je škoda, že si Putin nechce nastěhovat Palestince na Krym, je tam teplo a plynou k ním velké peníze….byl by na chvíli klid 🙂

  • Josef napsal:

    skvělí partneři pro rozpínavé Rusko, jen je škoda, že si Putin nechce nastěhovat Palestince na Krym, je tam teplo a plynou k ním velké peníze….byl by na chvíli klid 🙂

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2015
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Archiv