… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Vatikán uzavřel smlouvu se „Státem Palestina“ 3.50/5 (70.00%) 8 ohodnocení

podpis vatikánsko-palestinské smlouvy, 26. června 2015

podpis vatikánsko-palestinské smlouvy, 26. června 2015, foto: Maan

Dva roky poté, kdy Vatikán v únoru 2013 de iure uznal nikdy neexistující palestinský arabský stát, podepsal Svatý stolec s „Palestinou“ v pátek 26. června 2015 historickou mezistátní smlouvu. Izrael krok podrobil kritice jako nepřispívající mírovému řešení palestinskoarabsko-izraelského sporu.

Globální dohoda mezi Svatým stolcem a „Státem Palestina“ je první reálnou aplikací tzv. Základní dohody o vzájemných vztazích mezi Svatým stolcem a teroristickou Organizací pro osvobození Palestiny z 15. února 2000.

Smlouva upravující základní aspekty života a aktivit Církve římskokatolické v „Palestině“ byla co do obsahu dojednána minulý měsíc.

podpis vatikánsko-palestinské smlouvy, 26. června 2015, foto: Maan

podpis vatikánsko-palestinské smlouvy, 26. června 2015, foto: Maan

Globální dohodu tvoří preambule a 32 článků, rozdělených do osmi kapitol. Text také vyslovuje podporu mírovým jednáváním, která by řešila situaci v regionu, uvádí se ve společném tiskovém prohlášení obou stran.

Smlouvu, která výslovně přenáší diplomatické uznání Svatého stolce z teroristické Organizace pro osvobození Palestiny na „Státu Palestina“, podepsali v Apoštolském paláci vatikánský tajemník pro vztahy se státy mons. Paul Richard Gallagher a palestinský ministr zahraničí Rijád al-Malkí za přítomnosti dalších vysokých představitelů obou stran, mezi nimi například starostky Betléma Very Babún (Vera Baboun).

podpis vatikánsko-palestinské smlouvy, 26. června 2015, foto: Maan

podpis vatikánsko-palestinské smlouvy, 26. června 2015, foto: Maan

Dohoda vstoupí v platnost poté, co obě strany písemně oznámí, že byly splněny „ústavní a vnitrostátní předpoklady.“

zpráva vatikánských novin L'Osservatore Romano

zpráva vatikánských novin L’Osservatore Romano

Izraelská reakce

Izraelské ministerstvo zahraničí v prohlášení nad uzavřením dohody vyjádřilo politování s tím, že se jedná o jednostranný text. „Tento ukvapení krok poškozuje vyhlídky na mírovou dohodu a poškozuje mezinárodní úsilí přesvědčit Palestinskou správu k návratu k přímým jednáním s Izraelem,“ uvedlo ministerstvo zahraničí, přičemž označilo arabskou autonomii jejím oficiálním názvem, nikoliv iluzorním označením za stát.

„Litujeme také jednostranného znění dohody, které ignoruje historická práva židovského lidu v Zemi Izrael a ke svatým židovským místům v Jeruzalémě. Izrael nemůže akceptovat jednostranná ustanovení dohody, která neberou v úvahu základní zájmy Izraele a zvláštní historický status židovského lidu v Jeruzalémě,“ uvádí se dále.

Vatikánsko-palestinskoarabskou dohodu odmítla také náměstkyně ministra zahraničí Izraele Cipi Chotovely (Tzipi Hotovely).

„Palestinci pokračují v jednostranném jednání, které nás vzdaluje od šance na vedení přímého dialogu. Lituji, že se Vatikán rozhodl podílet na kroku, který bezostyšně ignoruje historii židovského lidu v Izraeli a Jeruzalémě. Jakýkoliv pokus Palestinců nebo kohokoliv jiného podkopat naše historická práva na Jeruzalém a naši zemi, se setkají s naším rozhodným odporem,“ uvedla.

Palestinská reakce

Vůdce Palestinské správy Mahmúd Abbás, označující se jako „prezident Státu Palestina“, stejně jako další představitelé arabské autonomie v Zemi Izrael dohodu s Vatikánem uvítali. Ministr zahraničí Rijád al-Malkí ji označil za historickou a výslovně ocenil přínos papeže Františka.

Na titulních stránkách o ní informovaly přední palestinskoarabské noviny – Al-Haját al-Džadída, Al-Kuds a Al-Ajjám.

zpráva novin Al-Haját Al-Džadída

zpráva novin Al-Haját Al-Džadída

Comprehensive agreement between the Holy See and the State of Palestine – zpráva vatikánských novin L’Osservatore Romano (anglicky)

Archbishop Gallagher on Comprehensive Agreement: Holy See-State of Palestine – zpráva Vatikánského rozhlasu (anglicky)

Dr. Riad Malki on Comprehensive Agreement: Holy See-State of Palestine – zpráva Vatikánského rozhlasu (anglicky)

اتفاق شامل بين فلسطين والفاتيكان – zpráva palestinkoarabské tiskové agentury Maan (arabsky)

Vatican and Palestine sign historic accord – zpráva palestinkoarabské tiskové agentury Maan (anglicky)

Vatican under fire from Israel over accord with Palestine – zpráva palestinkoarabské tiskové agentury Maan (anglicky)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2015
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Archiv