… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Zapálen kostel v Galileji, kde Ježíš nakrmil pět tisíců, izraelští představitelé žhářství ostře odsuzují 5.00/5 (100.00%) 11 ohodnocení

požár v kostele Rozmnožení chlebů a ryb, Tabgha, Galilea, Izrael

požár v kostele Rozmnožení chlebů a ryb, Tabgha, Galilea, Izrael

Dnes okolo třetí hodiny ranní vypukl požár v Kostele rozmnožení chlebů a ryb (Church of the Multiplication of the Loaves and Fish, Brotvermehrungskirche, כנסיית הלחם והדגים) ve městě Tabgba, na břehu Galilejského jezera (jezera Kineret) na severu Izraele. Jedná se o místo, kde podle křesťanské víry Ježíš pěti chleby a dvěma rybami nakrmil pět tisíc lidí.

Na místě bylo nalezeno hebrejsky psané graffiti a policie je přesvědčena, že se jednalo o žhářský útok. Vrcholní izraelští představitelé žhářství ostře odsoudili.

Hasičům, kteří na místo dorazili během několika minut, se podařilo požár uhasit přibližně za hodinu. Z dvanácti lidí, kteří se v budově nacházeli a snažili se požár hasit, dva utrpěli lehká zranění, když se nadýchali zplodin.

„Požár byl založen úmyslně, protože začal současně na různých místech a začal brzy ráno,“ uvedl mluvčí Izraelské policie Micky Rosenfeld s tím, že dalším důvodem je nastříkané hebrejské graffity ve vstupním traktu „modloslužebníci budou odstraněni“, což je citát z úvodu k modlitbě Alejnu.

graffity v souvislosti s požárem v kostele Rozmnožení chlebů a ryb, Tabgha, Galilea, Izrael

graffity v souvislosti s požárem v kostele Rozmnožení chlebů a ryb, Tabgha, Galilea, Izrael

Na budově kostela, který spravují benediktíni (Ordo Sancti Benedicti, OSB), nevznikla větší škoda. Poškozeno bylo vybavení knihovny, kanceláře a vstupní hala.

požár v kostele Rozmnožení chlebů a ryb, Tabgha, Galilea, Izrael

požár v kostele Rozmnožení chlebů a ryb, Tabgha, Galilea, Izrael

Kostel samotný byl postaven ve 30. letech 20. století na pozůstatcích staveb ze 4. a 5. století. Z té doby pochází také vzácné mozaiky, včetně jedné zobrazující koš s chleby a dvě ryby.

mozaika v kostele Rozmnožení chlebů a ryb v Tabgze

mozaika v kostele Rozmnožení chlebů a ryb v Tabgze

Útoky na křesťanské stavby nejsou v Izraeli obvyklé. Pokud k nim dochází jedná se o činy jednotlivců nebo malý extrémistických skupinek, které se snaží „oplácet“ Arabům protižidovské útoky.

„Pokud mají v tomto případu prsty židovští radikálové, pak je nejprve nutné jasně říci, že nereprezentují všechny Židy. Jsou to kriminálníci, kteří mají být ve vězení a ne na svobodě,“ prohlásil v rozhovoru pro armádní rozhlas poručík (v záloze) Šádí Chalul (Shadi Halul), stojící v čele Fóra křesťanských důstojníků Izraelských obranných sil. Dodal, že i když mohou být radikálové přesvědčeni o smyslu svého počínání, ve skutečnosti poškozují izraelské soužití a demokracii jak doma, tak v očích turistů z celého světa.

I když graffiti naznačují, že žhářství mohli mít na svědomí židovští radikálové, izraelská policie zatím odmítá pro veřejnost sdělovat podrobnosti s tím, že šetření je teprve na začátku.

Během dne bylo k podání vysvětlení zadrženo 16 židovských studentů ješivy, většinou nezletilých, kteří v době požáru kempovali nedaleko. Po vyslechnutí byli všichni propuštěni.

Zapálení kostela ostře odsoudili přední izraelští představitelé.

Všeobecné odsouzení izraelskými představiteli

Ministr vnitra Silvan Šalom (Silvan Shalom) telefonoval představiteli církve otci Matthiasu Karlovi a slíbil učinit vše k potrestání pachatelů. „Zločin z nenávisti jako tento je neuvěřitelný a nepřijatelný. Osobně a jménem státu se Vám za tento extrémistický útok omlouvám,“ prohlásil mimo jiné.

Žhářství odsoudil také ministr vnitřní bezpečnosti Gilad Erdan. „Jedná se o zbabělý a odporný čin, který důrazně odsuzuji. Nedovolíme nikomu, aby otřásal soužitím mezi náboženskými a národnostními skupinami v Izraeli. Jde o ránu zásadám náboženské tolerance a ránu nejzákladnějším hodnotám Izraele a my takovéto činy nebudeme trpět.“

Do záležitosti se osobně vložil i předseda vlády Benjamin Netanjahu, který řediteli vnitřní zpravodajské Služby všeobecné bezpečnosti (Šin Bet, Šabak) Joramu Kohenovi (Yoram Cohen) uložil provést úplné a rychlé vyšetření „odporného žhářského útoku, který je útokem na nás všechny.“

„Svoboda vyznání je jednou ze základních hodnot a je zaručena zákonem. Ti, kdo jsou zodpovědní za tento zločin, se budou zodpovídat před spravedlností. Nenávist a netolerance nemají v naší společnosti místo,“ prohlásil premiér.

Stejně žhářství jako „zločin z nenávisti nejhoršího druhu, který je proti základním hodnotám Státu Izrael,“ odsoudil i předseda Sionistického tábora (Strana práce + Hnutí) a vůdce parlamentní opozice Jicchak Hercog (Isaac Herzog) či náměstkyně ministra zahraničí Cipi Chotovely (Tzipi Hotovely).

Prezident Izraele Reuven Rivlin při rozhovoru s křesťanskými představiteli označil požár za „útok proti samotné podstatě života v naší zemi, kde lidé rozdílné víry usilují o život v harmonii a vzájemné toleranci a respektu.“

„Izrael jako stát a společnost, má povinnost chránit svatá místa všech vyznání. Ujišťuji Vás, že příslušné úřady tento zločin vyšetří a vyvinou veškeré možné úsilí, aby přivedli za něj zodpovědné před spravedlnost. Jsem přesvědčen, že jen málokdo poškozuje Izrael více, než ti, kdo páchají takové věci,“ dodal prezident.

Místo žhářského útoku také dnes navštívilo a svoji účast projevilo mnoho poslanců Knesetu bez ohledu na politickou příslušnost.

Útok odsoudil také Latinský patriarchát Jeruzaléma či řecko-ortodoxní kněz otec Gabriel Nadaf, který je předním zastáncem plné integrace izraelských křesťanů do společnosti, včetně jejich služby v armádě.

Prezident Mezinárodního společenství křesťanů a židů (International Fellowship of Christians and Jews) rabi Yechiel Eckstein žhářství označil za „produkt xenofobie, která stále více dominuje našim společnostem“ a vyzval vládu a policii k nulové toleranci vůči takovým skutkům s tím, že také rabíni musejí přestat mlčet a odsoudit takový protižidovský fenomén.

Vrchní aškenázský rabín Izrael, rabi David Lau, prohlásil, že takovéto skutky „jdou proti židovským hodnotám a lidské morálce.“ „Vyzývám náboženské představitele k bdělosti, jinak extrémistické jevy nahlodají vztahy založené na respektu, které existují mezi vyznáními v Izraeli. Křehké předivo těchto vztahů je nutné zachovat,“ dodal rabi Lau.

Jedna reakce na Zapálen kostel v Galileji, kde Ježíš nakrmil pět tisíců, izraelští představitelé žhářství ostře odsuzují

  • Josef napsal:

    škoda, že se obrazoborci nezaměří na vlastní problémy, okultisti z Jaffy proměnili starobylé uličky ve skanzen babylonských horoskopů a pro pověrčivé novomanžele zbudovali most, kde si mohou hned po svatbě šáhnout na své znamení a odnést si stín okultismu domů…

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2015
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Archiv