… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Amnesty International: Írán letos popravil už 694 lidí 4.00/5 (80.00%) 5 ohodnocení

trest smrti v ÍránuAmnesty International protestuje proti „ohromujícímu množství poprav“ v Íránu, kde jen za první polovinu roku 2015 bylo popraveno skoro 700 lidí.

„Má se za to, že íránské úřady mezi 1. lednem a 15. července 2015 provedly popravy neuvěřitelných 694 lidí,“ uvádí známá světová organizace na ochranu lidských práv, která to označuje za bezprecedentní nárůst.

Zástupce ředitele Programu pro Blízký východ a Severní Afriku Saíd Bumedúha (Said Boumedouha) uvedl, že nárůst „vykresluje zlověstný obraz státní mašinerie, provádějící promyšlené soudně schválené zabíjení v masovém měřítku.“

„Pokud budou íránské úřady pokračovat v tomto hrůzném tempu poprav, pak pravděpodobně do konce tohoto roku budeme svědky více než 1.000 státem schválených smrtí,“ dodal.

Podle Amnesty International počet poprav ukazuje, jak se Írán liší od zbytku světa co se týče užívání trestu smrti. Trest smrti nezná anebo nevykonává 140 zemí světa, letos se jej zcela vzdaly 3 země.

Írán se podle Amnesty letos oproti tradici poprav nezdržel ani o muslimském svatém měsíci ramadánu, kdy byli popraveni přinejmenším 4 lidé.

trest smrti v Íránu je někdy vykonáván veřejně

trest smrti v Íránu je někdy vykonáván veřejně

Jak Amnesty uvádí, je proti trestu smrti za všech okolností, nicméně tresty smrti v Íránu jsou obzvlášť znepokojující, protože je ukládají soudy, které nejsou nezávislé a nestranné. Jsou ukládány za nejasně nebo příliš široce formulované trestné činy, anebo za skutky, které by neměly být vůbec považovány za trestné, natož aby se za ně odsuzovalo k smrti. Procesy v Íránu jsou podle Amnesty hluboce pochybné, zadržení nemají často ve fázi vyšetřování přístup k právníkovi a neexistují odpovídající postupy pro podání odvolání, udělení milosti a zmírnění trestu.

„Íránské úřady by se měly stydět za popravy stovek lidí s úplnou lhostejností k základním zárukám řádného procesu. Používání trestu smrti je vždy odporné, ale v zemi jako je Írán, kde jsou soudní procesy očividně nespravedlivé, vyvolává ještě další obavy,“ uvedl Saíd Bumedúha.

Přesné důvody šokujícího nárůstu trestů smrti v letošním roce nejsou podle Amnesty International známé, nicméně většina trestů byla uložena za drogové trestné činy.

Íránský protidrogový zákon ukládá povinně trest smrti za řadu deliktů, včetně obchodování s více než 5 kilogramy narkotik odvozených z opia nebo více než 30 gramy heroinu, morfinu, kokainu nebo jejich chemických derivátů. To je v rozporu s mezinárodním právem, které omezuje trest smrti jen na nejzávažnější trestné činy, mezi něž se řadí jen činy týkající se úmyslného zabití a nikoliv trestné činy drogové.

Írán popravuje také příslušníky etnických a náboženských menšin odsouzené za „nepřátelství vůči Bohu“ a „zkaženost na zemi“.

Podle Amnesty nyní v Íránu na popravu čeká několik tisíc lidí.

Jak Amnesty poznamenává, íránské úřady každý rok zveřejňují přesný počet soudních poprav, ale řada dalších oznámena není. K 15. červenci 2015 íránské úřady přiznali 246 poprav, ale Amnesty má věrohodné zprávy o dalších 448 popravách v tomto období. V roce 2014 bylo oficiálně v Íránu popraveno 289 lidí, podle věrohodných zpráv to ale bylo nejméně 743.

Iran’s ‘staggering’ execution spree: nearly 700 put to death in just over six months  – celá zpráva Amnesty International (anglicky)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2015
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv