… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Daeš – to není organizace, je to stát 4.78/5 (95.56%) 18 ohodnocení

Moti Kedar

Dr. Mordechai Kedar Foto: sos-israel

Západu nepomůže, když bude žít ve lži. Je tady stát, který musí být zničen, jako muselo být zničeno nacistické Německo. Organizace nazývaná Daeš se objevila na scéně Středního východu v polovině roku 2014, i když založena byla o 14 let dříve jako irácká odnož Al Kajdy. Svět organizaci věnoval jenom mizivou pozornost, dokud z ničeho nic nezačala rekordní rychlostí zabírat rozlehlá území v severozápadním Iráku a východní Sýrii. Zpočátku se mezinárodní pozornost soustředila hlavně na videa, v nichž byli vidět vojáci organizace vraždící zahraniční žurnalisty, a i nyní svět považuje tuto skupinu džihádistů za teroristickou organizaci, a to navzdory skutečnosti, že se organizace sama v červnu 2014 prohlásila za „Islámský stát“ a svého vůdce začala nazývat „kalífou“.

Politici, mediální osobnosti, akademici a experti trpí přímo tělesným a psychologickým odporem uznat tuto organizaci za stát, i když území, které kontroluje je dnes již 15x větší než Izrael. Pojem „stát“ je chápán jako označení něčeho normálního, běžného, legálního a legitimního a nikdo v západním světě není připraven dát Kalifátu schvalovací razítko jako státu. BBC v arabštině jej nazývá „subjekt, který sám sebe označuje jako Islámský stát.“

A vzniká další problém: Použití termínu „Islámský stát“ je de facto uznáním skupiny jako někoho zastupujícího původní a autentický islám. To  vede k otázce politické korektnosti, protože ač je toto označení převzaté, rozčiluje hodně dobrých muslimů, především ty žijící na Západě, kteří se s aktivitami Daeš neztotožňují a odmítají být jako muslimové spojování s Islámským státem. Aby se předešlo uvádění těchto muslimů do nepříjemné pozice, Západ se zdržuje označení Islámského státu podle jeho jména.

Z důvodů uvedených výše se celý svět zdržuje nazývání Islámského státu jeho plným jménem. Ti, kteří o něm hovoří v hebrejštině, používají akronym „Daeš“ – Islámský stát v Iráku a Sýrii. Přeloženo do angličtiny ISIS nebo ISIL, oba akronymy jsou používané proto, aby se skupina nemusela nazývat jejím pravým jménem.

Popírání skutečnosti ale není nic platné a přepírání jména realitu nezmění, protože to, co vypadá jako stát, zní jako stát a funguje jako stát – je státem, i když se nám to velice nelíbí. Popírání existence Islámského státu je jako popírání existence Izraele arabským světem po více než 67 let a jejich užívání urážlivého jména „Sionistická entita“ pro židovský stát.

Tímto vyzývám svět, aby otevřel oči, přiznal skutečnost vynucenou na Středním východě a pochopil, že Islámský stát hodlá zůstat a nemá v plánu se vypařit. Islámský stát je součástí reality Středního východu a svět k němu musí mít vztah jako ke státu. Pro případ, že se někdo diví, nechte mne jasně prohlásit, že jsme se nezměnil v PR lokaje Kalífy Abu Bakra el-Baghdádi. Naopak, vyzývám svět, aby na jeho stát pohlížel stejně, jako pohlížel na nacistické Německo, protože to je jediná cesta jak svět může překonat psychologickou bariéru, která mu umožňuje žít ve stavu popírání. Svět se musí probudit, podívat se realitě do očí, připravit se na válku a zničit Islámský stát. Dokud se svět k této entitě staví jako k organizaci, gangu, skupině, nebo k něčemu s nesrozumitelnými iniciálami, tak převládá pocit, že to cosi může být překonáno pokud Západ shodí pár bomb tady a támhle – a přitom neexistuje větší chyba, než tento způsob myšlení.

Dalším nebezpečím, které Islámský stát představuje, je jeho úžasná schopnost šířit své ideje jako lesní požár. Existuje spousta lidí po celém světě, kterým se džihádistické myšleny reprezentované Islámským státem líbí. A ne méně hrozné jsou metody, které využívá a které již zaujaly své místo na Západě.

Organizace v Libyi, na Sinaji, v Nigérii, Mali, Somálsku, Alžírsku, Mauritánii, Tunisku, Jemenu a Afghánistánu přísahaly věrnost islámskému státu a užívají jeho jméno, tisíce dobrovolníků se připojují k řadám organizací každý měsíc, aby se zúčastnili džihádu proti každému, kdo nepřijme krédo Islámského státu a jeho aktivity.

Proč je to stát?

Stát je politická entita, která kontroluje území, má vládní instituce a schopnost provádět svou politiku, vydávat zákonné předpisy a vynutit si jejich plnění u obyvatel žijících na jejím území. Musí být schopna bránit svou zemi a zájmy prostřednictvím ozbrojených složek, udržovat administrativní a ekonomický systém umožňující obyvatelům žít běžným životem. Všechny tyto charakteristiky mohou být u Islámského státu nalezeny.

Z administrativního pohledu má Islámský stát vůdce, který stojí v čele vlády zahrnující ministerstvo zdravotnictví, ekonomiky, pro ropu, bezpečnost atd. Islámský stát vyvinul rozvětvenou ekonomickou strukturu s masivními a stálými zdroji příjmů: ropa ze severního Iráku, daně vymáhané na obyvatelích dobytých území, zisk z obchodu s otroky, únosy cizinců spojené s velkými částkami za výkupné, dary od muslimů z celého světa, prodej uměleckých předmětů ukradených z muzeí – a mnohem více.

Islámský stát nechal razit sadu zlatých, stříbrných a bronzových mincí, na nichž je vyraženo „Islámský stát“, „Kalifát podle proroctví“. Nemálo lidí píše jeho jméno jako „Státy kalifátu“. Je také důležité si uvědomit, že Islámský stát ze svého názvu vymazal „Irák a Sýrie“. Sám sebe vidí jako vládce celého světa, smazávající hranice určené kolonialisty. Islámská doktrína tvrdí, že Alláh stvořil jeden svět a že nikdo nemá právo jej dělit na státu a země. Alláh dal světu islámskou šaríu, nebeský a perfektní systém, která je pro lidstvo tím nejlepším a žádná lidská bytost nemá právo nařizovat další, člověkem vytvořené zákony.

Extrémní detaily věnované Kalifátu si zaslouží vysvětlení. Stát je veden kalifou, což je přímé a přesné vyjádření státu zřízeného prorokem Mohamedem a jej následujícími kalify. Kalifát byl zrušen Attaturkem v roce 1924, stejně jako mnohé další projevy islámských tradic, které doufal vykořenit. Islámský stát vidí své poslání v znovunastolení slávy islámu jako v sedmém století – obnovením kalifátu.

Kromě toho, titul Kalif uděluje vůdci Islámského státu oprávnění, pocházející z islámu samotného, určující, že všichni ostatní panovníci, dokonce i ti muslimští, jsou nelegitimní, včetně krále Jordánska, Saúdské Arábie, Maroka a Bahrajnu. Verš koránu říká, že „království patří Alláhovi samotnému“, tak jak si může obyčejný smrtelník osobovat právo být králem? Prezidenti v očích Islámského státu také nejsou legitimními vládci, protože myšlenka prezidentství byla převzata ze Západu muslimy, kteří ztratili svou identitu.

Islámský stát má také média: televizní „Stanici Kalifátu“, měsíční magazín jménem „Dabiq“ vydávaný v angličtině a arabštině a pojmenovaný podle města v severní Sýrii poblíž Aleppa. Dne 8.srpna 1516 vyhráli osmanové pod vedením Selima prvního poblíž Dabiqu rozhodující bitvu proti Mamelukům, která jim otevřela cestu ke kontrole nad Damaškem a celým Blízkým východem. Příští rok to bude 500 let od tohoto vítězství a dají se očekávat oslavy spojené s džihádistickými operacemi.

Skutečné a aktuální obavy vzbuzuje možnost, že k Islámskému státu přidají vědci – specialisté na fyziku, chemii nebo biologii a umožní tak výrobu nekonvenčních zbraní. Islámský stát také může pod kontrolu dostat sklady nekonvenčních zbraní v Sýrii, nebo přesvědčit někoho, aby pro něj ve skladech rozložené syrské armády takové zbraně ukradl.

Svět musí otevřít oči, probrat se a začít plánovat to, jak se vypořádat s Islámským státem, než se Islámský stát vypořádá se světem. Bombardování ze vzduchu Islámský stát neeliminuje, jednou cestou, která bude fungovat, jsou boty na zemi – armády, které pošlou Islámský stát tam, kam patří. Oni nebo my, a kdokoli doufá, že za něj tu práci udělá Írán, bude hořce zklamán: navzdory nenávisti, která vládne mezi sunitským Islámským státem a šíitským Íránem, si oba přejí nadvládu islámu nad celým světem. Írán neudělá proti Islámskému státu nic podstatného, jako by byla pomoc povýšeneckému a heretickému Západu.

Islámský stát se rozpíná mílovými kroky, spojuje se s ním stále více a více organizací a více a více lidí si osvojuje jeho myšlenky. Tento stát před rokem a půl neexistoval, ale rozbujel se v důležitou věc v mezinárodní politice. Je to velice vážná hrozba pro západní civilizaci a jestli Západ nezačne včas vojenskou operaci, tak nebezpečí přeroste v existenciální hrozbu. Čím déle bude Západ otálet s reakcí, tím tvrdší, delší a dražší válku – ano, bude to skutečná válka – proti Islámskému státu povede.

Napsáno pro Arutz Sheva.

Překlad: Tomáš Kubín

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2015
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv