… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Dovoz zboží z Izraele do Gazy se zdvojnásobil 4.00/5 (80.00%) 6 ohodnocení

hraniční přechod Kerem Šalom

hraniční přechod Kerem Šalom

Množství zboží, které bylo z Izraele přepraveno do Pásma Gazy, se letos zdvojnásobilo a očekává se, že přes hraniční přechod Kerem Šalom (מסוף כרם שלום) letos na autonomní arabské území z Izraele přiveze zboží až 140.000 nákladních aut. Navíc se připravuje posílení dovozu přes tento hraniční přechod až na tisíc nákladních vozů denně. Informaci zveřejnila správa hraničních přechodů izraelského ministerstva obrany.

V roce 2014 do Gazy z Izraele přes Kerem Šalom dovezlo zboží 70 tisíc nákladních aut. Jednalo se přitom o rok, kdy po mnohaměsíčních teroristických útocích na Izrael udeřily Izraelské obranné síly na teroristickou infrastrukturu v Gaze v rámci padesátidenní Operace Ochranné ostří.

Letos se očekává, že v průměru přejede každý pracovní den přes hranici 600 až 650 nákladních aut se zbožím.

Pásmo Gazy je ovládáno teroristickým Hnutím islámského odporu (Hamas), které má vůči Izraeli v současnosti ambivalentní vztah. Na jednu stranu nadále neuznává právo Izraele na existenci, buduje protiizraelskou teroristickou infrastrukturu a drží v Gaze izraelského občana jako rukojmí. Současně se ale snaží udržovat příměří s Izraelem a potlačuje ještě radikálnější teroristické skupiny v Pásmu.

Podle opakovaných zpráv z izraelského i palestinskoarabského prostředí Izrael a Hamas vyjednávají o několikaletém příměří, které by zklidnilo a stabilizovalo vzájemné vztahy. Vůdce konkurenčního palestinského hnutí Fatáh a vůdce mezinárodně uznávané Palestinské správy sídlící v Ramalláhu na arabských autonomních územích v Judeji a Samaří Mahmúd Abbás dokonce nedávno Izrael obvinil, že chce povolit Hamasu vznik nezávislého státu v Gaze.

Izraelsko-gazanské vztahy jsou přitom i nadále komplikované. Byť se Hamas nyní snaží o udržení příměří, neznamená to, že je ochoten mírnit po desetiletí propagandou živenou protiizraelskou nenávist a zasazovat se o dlouhodobé vzájemně korektní vztahy.

Izraelské omezení dovozu zboží do Gazy trvá od roku 2007, kdy se Hamas chopil po krvavém zúčtování s Fatáhem v Pásmu výlučné moci. Gaza poté byla Izraelem prohlášena za nepřátelské území a veškerý dovoz do ní z Izraele a po moři je Izraelem kontrolován a omezován jen na zboží, které má převážně mírové určení.

Ani to však nebrání Hamasu, aby vynakládat obrovské finanční prostředky i značné množství dovezeného stavebního materiálu na budování podzemních tunelů k útokům na izraelské území.

K větší smířlivosti ve vztahu k Izraeli nutí Hamas situace na hranici Gazy s Egyptem, která je prakticky neustále uzavřena, protože Egypt obviňuje palestinské hnutí z podpory islámských teroristů na Sinajském poloostrově. Hraniční přechod Rafáh byl letos otevřen jen na několik dní a Egypt navíc podél hranice buduje širokou nárazníkovou zónu, která má bránit budování podzemních tunelů z Gazy.

Že izraelsko-hamasnická jednání probíhají a směřují k uvolnění blokády Gazy, naznačuje poznámka vůdce Hamasu v Gaze Ismajla Haníji, který před týdnem prohlásil, že námořní blokáda nebude už trvat dlouho a palestinské Araby to nebude stát příliš.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2015
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv