… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Izraelský premiér vetoval trest smrti pro teroristy 4.33/5 (86.67%) 12 ohodnocení

trest smrtiPředseda izraelské vlády Benjamin Netanjah dnes nařídil poslancům své strany Likud, aby hlasovali proti návrhu zákona o trestu smrti pro teroristy. Odůvodnil to potřebou věc dostatečně právně prozkoumat.

Návrh zákona, předložený poslancem opoziční strany Izrael náš domov (Jisrael Bejtejnu) Šaronem Galem (Sharon Gal), by vojenským a distriktním soudům usnadnil uložení trestu smrti těm, kdo byli uznáni z vraždy s národnostním motivem.

Premiér Netanjahu dnes vznesl požadavek, aby návrh zákona nejprve důkladně přezkoumala mezistranická komise vedená poslancem Likudu Jarivem Levinem (Yariv Levin) a teprve poté, aby se zformulovalo stanovisko stran vládní koalice. Do té doby mají se mají poslanci Likudu stavět proti návrhu zákona.

Projednání zákona přitom bylo na dnešním programu Ministerského výboru pro legislativu, který formuluje vládní stanovisko k zákonům, projednávaným Knesetem. Výbor po premiérově podmínce hlasování o zákona odložil o tři měsíce.

Pro přijetí zákona se již vyslovila ministryně spravedlnosti Ajelet Šaked (Ayelet Shaked) a ministr zemědělství Uri Ariel z Jisrael Bejtejnu i ministryně kultury Miri Regev, ministr vědy Dany Danon (Danny Danon), ministr pro absorpci přistěhovalců Ze’ev Elkin a ministr bez portfeje Ofir Akunis z Netanjahuovy strany Likud.

Ministr turismu Jariv Levin byl jediným ministrem Likudu, který byl proti.

Ministryně pro senioru, mládež a rovnost pohlaví Gila Gamliel z Likudu je na návštěvě USA a neměla hlasovat. Ministr financí Moše Kachlon (Moshe Kahlon) a ministr životního prostředí Avi Gabaj (Avi Gabbay) ze strany Kulanu, ministr energetiky, vody a národní infrastruktury Juval Štajnic (Yuval Steinitz) z Likudu a ministr náboženských záležitostí David Azulaj (David Azoulay) ze strany Šas své postoje veřejně nesdělili.

Ani odsouhlasení návrhu zákona ve výboru by mu ale nedalo zelenou. Nejvyšší státní zástupce a právní poradce vlády Jehuda Weinstein (Yehuda Weinsten) už totiž naznačil, že přijetí zákona zablokuje nebo přinejmenším na blíže neurčenou dobu pozdrží, dokud státní zastupitelství nezpracuje právní analýzu týkající se jeho souladu s izraelským právním řádem.

Nutno připomenout, že v Izraeli trest smrti formálně existuje, nicméně byl uložen a vykonán pouze jedinkrát v dějinách země, a to v roce 1962 válečnému zločinci a masovému vrahu Adolfu Eichmannovi.

Současný návrh zákona předpokládá, že soud by mohl odsoudit národnostně nenávistného teroristu k smrti prostou většinou hlasů členů soudního senátu namísto v současnosti vyžadované jednomyslnosti. Navíc by se vztahoval na území Izraele v hranicích příměří před rokem 1967 i na území v Judeji a Samaří.

Odpůrci trestu smrti – mezi nimi i zástupci izraelského ministerstva spravedlnosti – argumentují jak možnými justičními omyly, tak nevratností, morální nepřijatelností a faktickou neúčinností trestu, kdy podle zahraničních studií zavedení trestu smrti nevedlo k zastrašení zločinců a snížení zločinnosti. Kritizováno je také to, že zákon se má vztahovat na Judsko a Samařsko, tedy území, která Izrael osvobodil v roce 1967, ale nikdy neanektoval a dodnes jsou jen pod jeho vojenskou správou.

Zastánci ukládání trestu smrti usvědčeným teroristům argumentují tím, že mnohaleté nebo doživotní vězení není pro zločince dostačujícím trestem. Poukazují i na to, že mnohonásobní bestiální vrazi se dostávají na svobodu poměrně brzo v rámci výměn, kdy jejich terorističtí kumpáni unesou izraelského občana či občany a žádají osvobození zločinců za jejich propuštění. Poprava teroristů by takovéto „obchody“ vyloučila.

Trest smrti byl jedním z klíčových předvolebních témat strany Jisrael Bejtejnu. Podle poslance Gala je „nutné změnit současnou situaci a vykořenit terorismus. Trest smrti zvýší izraelské odstrašení. Je morální a etické jej uzákonit, aby se zachránili životy našich občanů. Má mezi lidmi širokou podporu – každému je jasné, že tento zákon musí projít.“

Odbornou komise k přezkoumání zákona poslanec Gal označil za „komisi pro plýtvání časem“ a hodlá návrh zákona předložit ve středu k hlasování v prvním čtení. Bez stanoviska vládní komise a podpory poslanců vládní koalice je však naděje na přijetí zákona mizivá.

Taktika premiéra pohřbít zákon na základě protahování jeho projednávání se však stala předmětem kritiky nejen pravicové, ale i levicové opozice.

Předsedkyně strany Merec, poslankyně Zahava Gal-On, vyzvala Netanjahua, aby zákon „autorizující vraždu na základě zákona“ rovnou zamítl. „Návrh odsuzovat teroristy k smrti neodráží židovské morální nebo demokratické hodnoty. Zabíjení na oplátku je špatné a nemá nic společného se spravedlností,“ prohlásila poslankyně, která minulý týden naopak předložila návrh zákona, který by trest smrti v Izraeli zcela zrušil.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2015
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv