… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Izraelský špion Jonathan Pollard bude v USA po 30 letech propuštěn na svobodu 4.75/5 (95.00%) 8 ohodnocení

demonstrace za propuštění Jonathana Pollarda

demonstrace za propuštění Jonathana Pollarda

Bývalý civilní analytik námořnictva USA Jonathan Pollard (יונתן פולארד), který byl odsouzen k doživotnímu vězení za špionáž pro Izrael, bude podmínečně propuštěn na svobodu 20. listopadu 2015 poté, co si odpyká 30 let trestu.

„Rozhodnutí o propuštění na podmínku přijala jednomyslně tříčlenná komise, která rozhodla nezávisle na jakémkoliv jiném vládním úřadu USA,“ uvedl v prohlášení Pollardův právník. „Rozhodnutí nemá spojitost se současným vývojem na Blízkém východě.

Pollardovo propuštění dnes v samostatném prohlášení potvrdila také izraelská ministryně spravedlnosti Ajelet Šaked (Aylet Shaked).

Podle Kanálu 1 izraelské televize má Pollard právo na podmínečné propuštění po 30 let trestu 21. listopadu, ale bude propuštěn o den dříve, protože 21. listopad 2015 připadá na sobotu, tedy na šabat.

Jonathan Pollard nebude smět po propuštění na svobodu dalších 5 let opustit území USA, ledaže by tuto podmínku prominul prezident USA. Pollardovi právníci Eliot Lauer a Jacques Semmelman již Baracka Obamu o tuto milost požádali.

Prostřednictvím svých právníků Pollard poděkoval tisícům svých stoupenců v USA, Izraeli i jinde ve světě, kteří po léta vedli kampaň za jeho propuštění.

Izraelští představitelé zachovávají ve vyjádřeních zdrženlivost, aby propuštění na podmínku neohrozili. Činí tak zejména s ohledem na současnou značně napjatou situaci ve vztazích mezi USA a Izraelem poté, kdy vláda USA uzavřela spolu s dalšími mocnostmi jadernou dohodu s Íránem, kterou se Izrael snažil a snaží zmařit z obav z vývoje jaderných zbraní Islámskou republikou.

izraelský pas Jonathana Pollarda

izraelský pas Jonathana Pollarda

Dnes 61letý Jonathan Pollard si v americké federální věznici odpykává trest za předání přísně tajných informací Izraeli. Izrael nejprve popíral, že by Pollard pro něj pracoval jako vyzvědač, následně ale tuto skutečnost připustil. Před takřka 20 lety Pollard získal občanství Izraele. Je jediným občanem USA, který kdy byl odsouzen k doživotnímu vězení za předání tajných informací státu, který je spojencem USA. Ani zrádci v amerických zpravodajských službách, kteří předali tajné informace Sovětskému svazu za Studené války a často přivedli na šibenici americké špiony v SSSR, nebyli často odsouzeni k přísnějšímu trestu.

Pollardovi kritici naopak zdůrazňují, že byl od narození občanem USA a svoji činnost pro Izrael nevyvíjel z přesvědčení, ale pro peníze. Upozorňují, že zkomplikoval postavení ve společnosti mnoha amerických Židů, na které se po jeho odhalení začalo hledět s podezřením, ač byli a jsou loajálními občany USA. Tetnto názor zastává například americký soudce Abraham Sofaer, který pro vládu USA sumarizoval škodu, kterou Pollard způsobil, a který dnes uvedl, že dlohá doba, kterou strávil Pollard ve vězení byla zaviněna také nezodpovědnou reakcí izraelské vlády a špatnými radami, které dostal od svých stoupenců.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2015
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv