… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Izraelští Drúzové vybrali přes 10 milionů šekelů pro Drúzy v Sýrii 5.00/5 (100.00%) 7 ohodnocení

Druzská sionistická rada Země IzraelDrúzská sionistická rada Izraele (המועצה הציונית הדרוזית למען ארץ ישראל, Druze Zionist Council for Israel) uskutečnila finanční sbírku na podporu Drúzů v občanskou válkou zmítané Sýrii. Vybraných 10 milionů šekelů (přibližně 65 milionů českých korun) bude posláno syrským Drúzům, kteří jako národnostní a náboženská menšina válkou značně trpí, uvedl duchovní vůdce izraelské komunity šejch Maufak Taríf.

Předseda Drúzské sionistické rady Izraele Atta Farhat odhaduje, že na podporu svých souvěrců izraelští Drúzové vybrali již více než 11 milionů šekelů. Zdůraznil, že sbírka ještě probíhá, je v souladu s izraelskými zákony a Drúzové jsou loajálními občany Izraele.

drúzská vlajka

drúzská vlajka

Drúzové žijí v Sýrii, Libanonu, Izraeli a Jordánsku a jsou známí svojí příkladnou loajalitou k zemi, v níž žijí. Současně však udržují vztahy v rámci své komunity, takže není výjimkou, že dochází k přeshraničním drúzským sňatkům.

V syrské válce se snaží různé sunitské islamistické skupiny svrhnout sekulární diktaturu prezidenta Bašára Assada. Protesty proti Assadovi byly zpočátku mírumilovné, ale poté co režim brutálně nenásilné protesty potlačil, prosadili se na protivládní straně radikální militanti, dnes především z tzv. Fronty al-Núsra a Islámského státu. Proti islamistům dnes bojují vedle vládních sil, podporovaných jednotkami libanonského Hizballáhu a Islámské republiky Írán, také Kurdové a Drúzové. Ti se jako menšiny důvodně obávají islamistické diktatury, která je ještě brutálnější, než Assadova vláda.

Drúzové dosud utrpěli relativně malé ztráty, řada z nich však musela ze svých domovů uprchnout na bezpečnější místa Sýrie.

V poslední době však došlo k několika útokům islamistů na syrské Drúzy, což vyvolalo pobouření mezi izraelskými Drúzy, kteří vyzvali izraelskou vládu k zásahu. Například 14. června se konala několika tisícová drúzská demonstrace v severoizraelském drúzském městě Dalijat a-Karmel (Daliyat al-Carmel), žádající izraelský zásah na ochranu syrských Drúzů.

drúzská hvězda

drúzská hvězda

Izraelská vláda se minulý měsíc situací syrských Drúzů zabývala a rozhodla, že Izrael není připraven přijímat syrské uprchlíky, ale v případě zhoršení situace by mohla vytvořit bezpečnou zónu na syrské straně hranice.

Vzhledem k tomu, že syrští Drúzové jsou převážně loajální k Assadově vládě, která je s Izraelem v nepřátelství, je však takový případný krok velmi delikátní záležitosti.

Izrael před dvěma týdny připustil, že poskytuje humanitární podporu vybraným skupinám syrských povstalců poblíž syrsko-izraelské hranice výměnou za slib neútočení na syrské Drúzy. Premiér Benjamin Netanjahu výslovně vyloučil, že by mezi příjemci izraelské pomoci byla Fronta al-Núsra.

Podezření, že mezi stovkami Syřanů, léčenými v Izraeli, jsou i bojovníci al-Núsry vedla minulý měsíc na Golanských výšinách k drúzským útokům na dvě izraelské sanitky, převážející zraněné Syřany. V důsledku útoku zemřel jeden převážený pacient. Izraelská policie útoky vyšetřuje, předáci izraelské drúzské komunity je odsoudili.

Také Ajúb Kara, drúzský poslanec izraelské pravicové strany Likud, upozornil na výrazné zhoršení životních podmínek 800 tisícové syrské drúzské komunity během posledních dvou měsíců. Vládní síly nejsou v současnosti schopny bránit Drúzy před džihádisty, což syrské Drúzy vede ke snaze opatřit si zbraně k sebeobraně.

„Izrael se nezapojuje do těchto bojů a my o to nestojíme, protože kdyby k tomu došlo, bylo by to pro naše lidi v Sýrii jen horší,“ uvedl Kara. „Ale já, jako Drúz, chci udělat co jen mohu na podporu mého národa. Jsem ke svému národu velmi loajální,“ dodal poslanec Knesetu, který současně vyzval mezinárodní společenství k humanitární podpoře syrských Drúzů.

Jak zdůraznil Atta Farhat, současná finanční sbírka má za cíl poskytnout humanitární pomoc a nesmí být považována za politický krok na podporu té či oné strany syrské občanské války. Podle Ajúba Kary budou peníze dány k dispozici vůdcům syrské drúzské komunity a budou použity pravděpodobně na nákup zbraní. „Na založení ozbrojených sil to nestačí, ale je to alespoň začátek,“ dodal.

Převod peněz proběhne přes Jordánsko, protože kvůli válečnému stavu mezi Sýrií a Izraelem – trvajícímu od syrského útoku na čerstvě vzniklý Izrael v roce 1948 – je přímý převod peněz do nepřátelského státu podle izraelského práva nezákonný.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2015
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv